صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (2): «ماجرای نیمروز 2: رد خون» ساخته محمدحسین مهدویان

محمدحسین مهدویان کارگردان خوش‌ذوقی‌ست که سینما را خوب می‌شناسد و خوب بلد است از فیلم‌هایی که دیده است بیاموزد و برای کارهای خود ایده بگیرد. حالا پس از ساخت «ماجرای نیمروز 2 رد خون» اغراق نیست اگر او را موفق‌ترین کارگردان ایرانی در ساخت فیلم‌‌های سیاسی بنامیم.

ماجرا

«ماجرای نیمروز 2» نیز مانند سری اول آن یک تریلر سیاسی نفس‌گیر و جذاب است. کات‌های به موقع و پرش‌های زمانی آنقدر انسجام دارند و وجود هر کدامشان در شکل‌گیری فیلم لازم بوده است که حتی زمان طولانی فیلم نیز باعث نمی‌شود لحظه‌ای چشم از پرده بردارید چون حتما احساس خواهید کرد اگر حواستان را جمع نکنید یک نکته کلیدی و مهم را از دست می‌دهید. اما مهدویان قصد ندارد فقط شما را بمباران اطلاعاتی کند، فیلم او سرگرمتان کرده و عواطف و احساسات شما را نیز درگیر می‌کند. ممکن است شخصیت‌های فیلم را دوست نداشته باشید اما نمی‌توانید آنها را رها کنید. در نتیجه تا انتها با علاقه دنبال‌شان خواهید کرد.
روایت کلی این فیلم پیرامون اتفاقات بعد از پایان جنگ ایران و عراق در سال۱۳۶۷ و عملیات مرصاد است. عملیاتی که مجاهدین طی هماهنگی با رژیم صدام، اقدام به حمله‌ای کور علیه ایران کردند به این ترتیب که قرار شد تا ارتش عراق با هجوم سنگین به مناطق جنوبی ایران، نیروهای سپاه را به خود مشغول کند تا مجاهدین بتوانند به‌راحتی وارد ایران شده و تا تهران پیشروی کنند اما ...
صحنه‌های خشونت آمیز در «ماجرای نیمروز 2» بیشتر شده و مهدویان با صراحت و شجاعت قابل توجهی این خشونت را از هر دو سمت درگیری عریان‌تر از قبل به تصویر می‌کشد. ترس و مرگ در جای جای فیلم حضور پررنگ دارد. و خیانت و خائنین عناصر اصلی پیش‌برنده داستان هستند. تسلط او بر تکنیک‌های روز سینما در این فیلم بیشتر از ایستاده در غبار و ماجرای نیمروز نمود پیدا کرده است، به شکلی که گاهی یادتان می‌رود در حال تماشای یک فیلم هستید یا مستند، محصول سینمای ایران یا هالیوود.
همچنین کارگردان اینبار کمی بیشتر دوربینش را به شخصیت‌های فیلم نزدیک می‌کند. بعنوان مثال احساسات و درگیری‌های ذهنی دو کاراکتر زن مجاهد را دیده و درک می‌کنیم. اما در نهایت اصرار دارد ما را بعنوان سوم شخص وارد داستان کند و بیشتر از آنکه اشک‌مان را در آورد، ترسناک و شوک‌آور باشد و به فکر درباره آن برهه زمانی وادارمان کند. مخصوصا آنکه تقابل و دعواهای اعتقادی آن زمان را از نزدیک و درون خانواده نشان می‌دهد و هر دو جبهه‌ی تندرو را کم و بیش مقصر جلوه می‌دهد.


سبک فیلمبرداری که دیگر به امضای کارهای مهدویان تبدیل شده است در القای فضای ملتهب آن دوران باز هم موفق عمل کرده است. همچنین بازی‌های فیلم عالی‌ست. صادق (جواد عزتی) همان طراح عملیات باهوش، کم حرف و ترسناک است که حتی به خودش هم اعتماد ندارد و مدام با یک زبان طعنه آمیز و طنزی تلخ، به جای تصمیمات ناگهانی و بی‌پشتوانه، از منطق و دو دوتا چهارتا کردن حرف می‌زند. او حتی در غمگین‌ترین لحظه فیلم نیز خودش را نمی‌بازد و ما فروپاشی احساسی او را نمی‌بینیم.
کمال (هادی حجازی‌فر) نیز ادامه همان کاراکتر عصبی و عجول اما با اراده قبلی را ایفا می‌کند که می‌توان برای هر عملیات سختی روی او حساب باز کرد اما هر لحظه ممکن است تندخویی‌ ذاتی‌اش کار دست بقیه بدهد. تقابل او با محسن کیایی که برخلاف کمال شخصیت منعطف و صبوری دارد نیز جالب از آب در آمده. بازی خوب بهنوش طباطبایی و هستی مهدوی نیز از غافلگیری‌های فیلم است. خصوصا بهنوش طباطبایی که آمادگی جسمانی‌اش را نیز به رخ می‌کشد.
احتمال کمتری وجود دارد که «ماجرای نیمروز 2» مانند سری قبلی آن به تحریف و نگاه یکطرفانه متهم شود. اما باید توجه داشته باشیم که در برخورد با چنین فیلم‌هایی که یک برهه تاریخی و رویدادی مهم را روایت می‌کنند لزومی ندارد مانند یک مستند همه‌ی واقعه مو به مو تعریف شود بلکه فیلمساز ناگزیر است برای جذابیت بیشتر و ساختن درامی که ریتم مناسبی دارد بخش‌هایی را حذف کند و حتی کاراکترهای جدید بسازد و این به معنای تحریف واقعیت نیست. یکی از مهترین ایرادات فیلم این است که فیلم برای کسی که درباره عملیات مرصاد هیچ اطلاعاتی ندارد با وجود توضیحات تیتراژ باز هم گنگ خواهد بود و به اهداف مجاهدین به اندازه کافی پرداخت نمی‌شود. و دیگر آنکه مهدویان همچنان در ساختن دنیاهای مردانه و شخصیت پردازی مردهای داستانش موفق است و به کاراکترهای زن که می‌رسد به دام کلیشه می‌افتد.
در مجموع «ماجرای نیمروز 2» فیلمی‌ست که دوست داران سری اولش را راضی می‌کند و جزو فیلم‌های مهم و بحث‌برانگیز امسال خواهد بود.

نویسنده: مونا باغی

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها