صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (4): «سمفونی نهم» ساخته محمدرضا هنرمند

«سمفونی نهم» جدیدترین فیلم محمدرضا هنرمند هفده سال پس از «عزیزم من کوک نیستم» است.

سمفونی نهم

«سمفونی نهم» جدیدترین فیلم محمدرضا هنرمند هفده سال پس از «عزیزم من کوک نیستم» است. این فیلم نیز مانند خیلی از فیلم‌ها ایرانی ایده خوبی دارد. یک ملک الموت که طی سالیان دراز با گرفتن جان‌های متعددی از بزرگان تاریخ توانسته کوله‌باری از تجربه به دست آورد قرار است عاشق شود... اما کارگردان نمی‌تواند این ایده عالی را به بار بنشاند. «سمفونی نهم» می‌توانست به راحتی یک کمدی فانتزی جذاب و گیشه پسند باشد اما ضربه اصلی‌اش را از چندلحنی بودنش می‌خورد. چندلحنی به این معنا که تماشاگر تا انتها نمی‌فهمد با یک کمدی طرف است یا درامی عاشقانه که قرار است با حرف‌های شعارگونه خود درس اخلاق بدهد.
بازی حمید فرخ‌نژاد کاملا کمدی‌ست و در بخش‌هایی زیادی موفق می‌شود از تماشاگر خنده بگیرد اما شخصیت پردازی و نوع بازی ساره بیات و محمدرضا فروتن هیچ تناسبی با سایر بازیگران ندارد گویی آن دو در حال بازی در یک درام خانوادگی هستند و هیچکدام از اتفاقات فانتزی فیلم آنها را متعب نمی‌کند.
سمفونی نهم یک خط داستانی اصلی دارد که در زمان حال می‌گذرد و چندین اپیزود با داستان‌های مختلف در زمان‌ها و مکان‌های گوناگون قرار است به این خط اصلی متصل شوند اما این پیوند به درستی انجام نمی‌گیرد و هربار که فیلم کات می‌خورد تماشاگر پرت می‌شود به یک داستان جدید کش‌دار که مرگ یک شخصیت مهم را روایت می‌کند و چون تماشاگر داستان را می‌داند حوصله‌اش سر می‌رود و دوست دارد کارگردان او را زودتر به خط اصلی داستان برگرداند.

از نکات مثبت فیلم می‌توان به فیلمبرداری خوب هومن بهمنش اشاره کرد که قاب‌هایی تماشایی از فضاهای باز و جاده‌ای فیلم به ما می‌دهد، گرچه فیلمبرداری خوب او تا حد زیادی با تدوین بد و کات‌های بی‌موقع هدر می‌رود اما بهمنش تمام تلاشش را کرده به فیلم کمک کند تا فضایی سورئال و فانتزی بسازد.
شاید فیلم برای اکران عمومی بتواند با تدوین مجدد ریتم بهتری پیدا کند و پرش‌های داستانی خود را تا حدی تصحیح کند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها