صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (17): «جان‌دار» ساخته حسین امیری دوماری و پدرام امیری

فیلم «جان‌دار» ساخته حسین امیری دوماری و پدرام امیری قصه‌ای ساده و تکراری دارد اما سعی کرده نگاه تازه ای به ماجرای قصاص داشته باشد و خودش را صرفا محدود به گرفتن رضایت از خانواده مقتول نکند. در فرار از کلیشه‌های این نوع فیلم‌ها نیز تا حدودی موفق بوده است.

جان دارافتتاحیه فیلم که شامل سکانس‌های مربوط به عروسی است، گرم و دوست داشتنی تصویر شده است. تا بیننده به خوبی روند رسیدن از شیرینی به تلخی را احساس کند. «جان‌دار» فیلمبرداری خوب و کارگردانیِ روانی دارد که توانسته از بازیگرانش بازی اندازه و درستی بگیرد. خصوصا جواد عزتی که می‌توانست با بازی اضافه، نقش را به یک لاتِ عصبی تبدیل کند اما با بازی کنترل شده اش تعادل خوبی بین سکانس‌های درونی و بیرون‌ریزی‌های کاراکترش ایجاد کرده است. و با وجود سیاه بودنش گاهی در مخاطب همدلی ایجاد می‌کند. بقیه بازی‌های فیلم فاطمه معتمد آریا، باران کوثری و مسعود رایگان نیز خوب است اما چیزی به کارنامه آنها اضافه نمی‌کند.

در ابتدا به نظر می‌رسد یک تهدید خارجی به نام یاسر (جواد عزتی) آمده است تا آرامش و خوشی یک خانواده را بهم بزند. گرهی را ایجاد می‌کند تا اعضای خانواده با همدلی آن را بگشایند. فیلم رفته رفته با دیالوگ‌های رد و بدل شده اطلاعات جدیدی از اعضای خانواده و روابطشان به ما می‌دهد تا کمک کند قضاوت بهتری درباره آنها داشته باشیم اما از نیمه دوم به بعد مسیرش تغییر می‌کند و با سکانس‌هایی شلوغ و پرحرف طرف می‌شویم که کمکی به جلو رفتن داستان اصلی نمی‌کند.


فیلم بیش از هر چیزی شما را یاد‌ «شهر زیبا»ی اصغر فرهادی می‌اندازد.  این بار با بازیگران و پیچ و خم‌های بیشتری در فیلم مواجهیم. طوری که اگر در فیلم شهر زیبا با یک گره و تصمیم گیری روبه‌رو می‌شویم، اما در این اثر سر یک چندراهی بی پایان قرار می‌گیریم که حتی خود فیلمساز ناتوان از انتخاب راه درست است و به پایان باز پناه می‌برد، پایانی که بیشتر می‌توان آن را پایان رها شده نامید تا پایان باز.

در مجموع «جان‌دار» اثری‌ست که با وجود تمام اشکالاتش می‌تواند تماشاگر را به کارهای بعدی کارگردان‌های جوانش امیدوار نگه‌دارد. اگر تصمیم بگیرند کمتر به سینمای فرهادی چشم داشته و حرف خودشان را بزنند.

 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها