صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (20): «23 نفر» ساخته مهدی جعفری

فیلم سینمایی «۲۳ نفر» ساخته مهدی جعفری اقتباسی از کتاب «آن بیست و سه نفر» است که اسارت ۲۳ نوجوان ایرانی توسط حزب بعث عراق قبل از فتح خرمشهر در سال ۱۳۶۱ را روایت می‌کند .

23 نفر

«23نفر» سوژه جذاب و قصه‌ای سرراست دارد؛ با یک کارگردانی ساده همراه شده است که گرچه استاندارد است اما باعث شده اثر بیشتر به یک پروژه تلویزیونی شبیه باشد تا یک فیلم سینمایی.

شخصیت‌پردازی‌ها هم در حدی که فیلمنامه ظرفیت داشته، درست و خوب از کار در آمده و اکثر بچه‌ها ویژگی‌های متمایزی دارند. بازی‌های بسیار خوب آن‌ها باعث شده مخاطب به راحتی با غم‌ها، شادی‌ها و شوخی‌های آنها همراه شود. همین امر حاکی از این است که کارگردان در انتخاب بازیگران و بازی گرفتن از آنها بیش از هر بخش دیگری موفق بوده است.


مشکل اصلی 23 نفر از فیلمنامه می‌آید که باعث شده نوع روایت فیلم آشفته باشد. در بخش‌هایی تبدیل به یک مستند شده و بین روایت اول شخص و سوم شخص در رفت و آمد است. در بخش‌هایی از تصاویر آرشیوی استفاده می‌شود و در بخش هایی از ترکیب تصاویر آرشیوی و بازسازی شده، وجود تمام این ها کنار یکدیگر می‌توانست نقطه قوت فیلم باشد اما به دلیل یکدست نبودن به اثر لطمعه وارد کرده‌ است. 
از طرفی داستان ‌ناگهان در جایی پایان می‌یابد که بسیاری از پرسش‌های ایجادشده بدون پاسخ می‌ماند. آیا انتقال اسرای نوجوان از زندان استخبارات به اردوگاه اسرا پایان ماجراست؟ پس چرا باید آزادی اسرا در هشت سال بعد را هم ببینیم؟ و اگر ادامه‌ی داستان جذاب بوده، چرا هیچ تصویری از این هشت سال نمی‌بینیم؟

 فیلمنامه‌نویس نیز در اواخر فیلم انگار که سوژه‌ی جذاب‌تری پیدا کرده باشد، قهرمان داستان را عوض می‌کند و قهرمانی تازه می‌یابد. فیلم، عجولانه ۲۳ نفر را رها می‌کند و سرنوشت «ملاصالح» را پی می‌گیرد؛ اسیری که برای عراقی‌ها نقش مترجم را بازی می‌کند و در بازگشت به ایران با اتهام خیانت مواجه می‌شود. در پایان هم بی‌هیچ پیش‌درآمدی تصاویر مستند به فیلم سنجاق می‌شود که می‌شد این تصاویر پس از پایان رسمی فیلم در جهت اثبات واقعی بودن داستان ارائه شود که جذابیت خاص خود را هم می‌داشت.

 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها