صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

مرور فیلم‌های دفاع مقدس سینمای ایران در سال ۹۷

ژانر دفاع مقدس در سینمای ایران، از بدو پیدایش خود یعنی اواسط دهه شصت تاکنون چه به لحاظ مفهومی و چه از نظر تکنیکی فیلم به فیلم رشد قابل توجهی داشته است و با تمام فراز‌ و نشیب‌هایی که در این سه دهه به لحاظ تولید و اکران تجربه کرده، توانسته بخش مهمی از آرمان‌های مردان دهه 60 را به تصویر بکشد و بسیاری از فیلم‌های به یادماندنی سینمای ایران را در برگیرد.

دفاع مقدس


 امسال چهار فیلم دفاع مقدسی اکران شدند که از میان آنها «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی که سیمرغ بهترین فیلم جشنواره فجر را نیز کسب کرده بود، بیشترین مخاطب و فروش را از آن خود کرد.
«تنگه ابوقریب» بیشتر از آن که داستان آدم‌ها باشد تصویر منقلب کننده‌ی یک مکان است. داستان حفظ منطقه‌ای مهم و استراتژیک به نام تنگه ابوقریب، با نیروهایی اندک و در بدترین شرایط ممکن در حالی که تنها چند روز بیشتر به پایان جنگ زمان باقی نمانده است. فیلم یک موقعیت مهم جنگی را چنان حیرت انگیز، تکان دهنده و نفسگیر ترسیم می‌کند که محال است پس از روشن شدن سالن تاریک سینما تصاویری که دیده‌اید و تجربه‌ای که از سر گذرانده‌اید را به راحتی فراموش کنید. بازی خوب بازیگران نیز یکی از مهمترین عوامل جذب‌ مخاطب بیشتر فیلم بوده است.


«سرو زیر آب» دیگر فیلم مهم سال 97 بود که در ژانر دفاع مقدس جای می‌گرفت. فیلم درباره شهدای گمنام است و خانواده‌‌هایشان، درباره روند فرسایشی که بدن یک شهید گمنام بعد از شهادتش طی می‌‌کند تا به آغوش پذیرای خانواده‌‌اش بازگردد. آغوشی که در بسیاری از موارد حتی تاکنون و تا ابدیت هم خالی خواهد ماند و بدن‌‌هایی که در ناکجاآباد دفن یا تجزیه خواهند شد و هیچ‌‌گاه به خانه برنخواهند گشت.
فیلم «سرو زیر آب» در حقیقت فیلمی اجتماعی است که در حال و هوای جنگ رخ می‌دهد و در آن دیگر خبری از صحنه‌های اکشن و جنگی نیست اما در جای جای فیلم رنگ و بوی جنگ حس می‌شود. دیدن جنگ از این زاویه و بازگو کردن اتفاقاتی که کمتر کسی به آن فکر کرده نشان می‌دهد که هنوز هم جذابیت‌های زیادی در این ژانر دست نخورده باقی مانده است.

دو فیلم «ماهورا» و «چراغ‌های ناتمام» دیگر فیلم‌های دفاع مقدسی امسال بودند که نتوانستند در امر جذب مخاطب توفیق چندانی بدست آورند.
داستان فیلم «ماهورا» در روستایی مرزی رخ می‌دهد. ماهور زیباترین دختر روستا به عنوان عروس هور انتخاب می‌شود تا یک روز در هفته خود را به آب بسپارد و هور بارور شده و قهرش نگیرد، امین معروف به سمور قاچاقچی ایرانی، عروس هور را می دزد. این اثر فیلمی آبرومند و در جهت زحماتی است که عرب زبان‌ها در زمان جنگ تحمیلی کشیدند و از وطن دفاع کردند. در واقع این فیلم حمایت از عرب زبان‌های اهواز است که با غیرت در آن منطقه جنگیدند.


دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها