صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

نگاهی به سینمای کمدی ایران در سال 97

کمدی از دیرباز ژانر محبوب سینمای ایران بوده است به گونه‌ای که اگر جدول فروش سال‌های مختلف را مقایسه کنیم همواره فیلم‌های کمدی بیشترین سهم در نیمه بالای جدول را داشته اند. فیلم‌های سرگرم کننده‌ای که با فروش خود منجر به آشتی مردم با سینما و رونق سینماها می‌شوند.

هزارپا

طی تمام این سال‌ها با شروع اکران هر فیلم کمدی بحث‌های زیادی پیرامون فرق میان کمدی فاخر و نازل،  طنز و لودگی شکل گرفته است که عموما به نتیجه مشخصی نرسیده است. آنچه مشخص است مردمی هستند که باوجود تغییر ذائقه و بالارفتن شناخت و توقعاتشان از یک کمدی درست هنوز هم به اکثر فیلم‌های که در این ژانر جای می‌گیرند روی خوش نشان می‌دهند.

سال 97 را باید سال پدیده‌ای به نام «هزارپا» دانست. اولین فیلم ایرانی که تنها دومیلیارد با ثبت رکورد بی‌نظیر چهل میلیاردی شدن فاصله داشت. این فیلم که داستان دو دزد خرده پا را روایت می‌کرد فارغ از بحث ارزش هنری توانست میلیون‌ها نفر را در سالن‌های تاریک سینما بخنداند و اوقات خوشی را برایشان رقم بزند. در این میان رکوردهای زیادی هم جابجا کرد رکوردهایی مانند پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما، پرمخاطب‌ترین فیلم دهه نود و بیشترین فروش افتاحیه و ...

امسال بازار کمدی‌های فانتزی هم گرم بود «مصادره» اولین فیلم مهران احمدی پرطرفدارترین آن‌ها بود و بعد از آن «قانون مورفی» و «لس آنجلس تهران» هم توانستند سیل مخاطبان را روانه سینما کنند گرچه بیشتر جذب مخاطب آنها مربوط به هفته‌های نخست اکرانشان بود. «خرگوش» هم که یک کمدی فانتزی بود به دلیل بیش از حد غریب بودن ساختار و داستانش، در میان فیلم‌های اکران نوروز گم شد و فروشش به حد مطلوبی نرسید.

امسال یک کمدی سیاسی با نقدهایی تند و تیز هم داشتیم، «مارموز» به کارگردانی کمال تبریزی گیشه نسبتا موفقی داشت. «پارادایس» و «خجالت نکش» نیز که نقدی اجتماعی و خانوادگی را مطرح می‌کرد مورد توجه قرار گرفت.
سه فیلم «تگزاس»، «لونه زنبور» و «لازانیا» هم فیلم‌هایی بازیگرمحور بودند و صرفا جنبه سرگرمی داشتند.

کمدی‌های سال 97 با وجود انتقادات زیادی که به آن‌ها وارد است تنوع قابل قبولی داشتند و توانستند در مجموع بیش از 110 میلیارد از کل فروش گیشه را از آن خود کنند.


دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها