صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

یادداشتی به مناسبت 51 سالگی «رضا عطاران»

یکی دیگر از مشخصه‌های بازی عطاران علاوه بر راحتی و بی‌قیدی دلنشین‌اش در نحوه‌ی ادای دیالوگ‌ها، بهره‌گیری او از زبان بدن در خلق کمدی‌ست بدون آنکه به لودگی منجر شود. حرکاتی مانند خاراندن ریش در استراحت مطلق وقتی عصبی می‌شود یا حرکت تکراری زدن روی شکم در «بی‌خود و بی‌جهت» که در جای جای فیلم بارها تکرار می‌شود.

uxhvhk

رضا عطاران متولد 20 اردیبهشت 1347 در مشهد است. او با هوش و نبوغ بی‌نظیرش در ژانر کمدی، تنها بازیگری بود که توانست در قامت یک سوپراستار ظاهر شود و بعنوان تنها سوپراستار پس از انقلاب که خود سابقه نویسندگی و کارگردانی‌های موفق در کارنامه دارد، بارها توانست به تنهایی فروش مناسب یک فیلم سینمایی را ضمانت کند.

عطاران که کارش را با تلویزیون آغاز کرده، عمده شهرتش را مدیون سریال‌های ساعت خوش، مجید دلبندم، خانه به دوش، متهم گریخت و بزنگاه است که سه سریال آخر را علاوه بر بازیگر، کارگردان هم بوده است.

ورود او به سینما نیز برایش خوش‌ یمن بود. یکی از مهمترین نکات کارنامه‌ عطاران این است که در فهرست ١٠ فیلم سینمایی پرمخاطب دهه نود با بازی در سه فیلم «هزارپا» ، «نهنگ عنبر2» و «من سالوادور نیستم» رکورددار است.

ایفای نقش معلم شيميِ خجالتي «ورود آقايان ممنوع» نقطه عطف کارنامه سینمایی عطاران بود. معلم محبوبی که نجابت و سر به زیری‌‌اش در تقابل با دخترهای بازیگوش مدرسه و مدیر عصاقورت داده‌شان نه تنها دیالوگ‌های بامزه بلکه موقعیت‌های کمیک فراوانی ایجاد کرد. سکانسی را به یاد آورید که معلم دستپاچه برای جلب توجه خانم مدیر کیک یزدی را با کاغذش می‌خورد، یا جایی که پس از بارها تمرین، از پس تعریف کردن یک جوک ساده برنمی‌آید و سکانس با انفجار خنده‌های خودش به پایان می‌رسد.

عطاران حتی در فیلم‌های کارگردانی مانند کاهانی که جهان‌بینی خاص خود را دارد نیز موفق ظاهر شد. وی در نقش پلیس قلابی خونسردِ «اسب حیوان نجیبی است» با آن لهجه‌ی خاص و همسر بی‌خیالِ «استراحت مطلق» در فروش این فیلم‌ها موثرترین نقش را داشت.

یکی دیگر از مشخصه‌های بازی عطاران علاوه بر راحتی و بی‌قیدی دلنشین‌اش در نحوه‌ی ادای دیالوگ‌ها، بهره‌گیری او از زبان بدن در خلق کمدی‌ست بدون آنکه به لودگی منجر شود. حرکاتی مانند خاراندن ریش در استراحت مطلق وقتی عصبی می‌شود یا حرکت تکراری زدن روی شکم در «بی‌خود و بی‌جهت» که در جای جای فیلم بارها تکرار می‌شود.

همچنین عطاران ثابت کرده در ایفای نقش شخصیت‌هایی بزرگتر از سن واقعی خودش نیز تبحر خاصی دارد. عطارانِ همیشه بی‌خیال در «طبقه حساس» نقش مرد میانسال غیرتی را بازی می‌کند که حساسیت او روی همسر مرده‌اش، او را تا مرز جنون پیش می‌برد. در «مصادره» و «نهنگ عنبر» موفق می‌شود یک شخصیت را در دوره جوانی و میانسالی تصویر کند. «مصادره» تصویر ساواکی احمقی‌ست که سادگی‌اش او را در موقعیت‌های عجیبی قرار می‌دهد. لهجه انگلیسی گرفتن وی به محض ورود به آمریکا از نکات شیرین فیلم بود. «نهنگ عنبر» نیز تصویر مرد ساده‌ای‌ست که تمام عمر عاشق و وفادار به همبازی دوران کودکی‌اش می‌ماند و هر کاری برای او می‌کند. عطاران به ویژه پس از «نهنگ عنبر 2» بی‌رقیب بودن خود در عرصه کمدی را اثبات می‌کند.

باوجود آنکه از عطاران بازی‌های درخشانی در عرصه کمدی شاهد بودیم اما بیشترین توجه منتقدان و جشنواره فجر به وی، مربوط می‌شود به فیلم دهلیز ساخته بهروز شعیبی نقش معلمی متهم به قتل که تلخ‌ترین نقش عطاران نیز محسوب می‌شود.

عطاران بازیگر اصلی هر سه فیلمی‌ست که در سینما کارگردانی کرده است «خوابم‌می‌آد» ، «رد کارپت» و «دراکولا» در گیشه نسبتا موفق ظاهر شدند و هر کدام از این فیلم‌‌ها به وضوح از ایده‌های خلاقانه در فیلمنامه و کارگردانی بهره می‌بردند که نشان می‌دهد سینمای ایران صاحب سوپراستاری شده است که می‌تواند همزمان بازیگر و کارگردان موفقی باشد.

خیلی‌ها دلیل موفقیت رضا عطاران را شناخت درست او از مردم جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند به ویژه طبقه متوسط به پایین می‌دانند. او که زیبایی ظاهری یک سوپراستار را ندارد، با سادگی خود در رفتار و نحوه دیالوگ گفتنش این حس را به تماشاگر منتقل می‌کند که گویی سالهاست او را می‌شناسد. سادگی و صمیمیتی که عموما با بی‌خیالی همراه است باعث شده عطاران بدون اینکه کار عجیبی کند، آدم‌ها از تماشا کردنش لذت ببرند و البته به شیرینی‌اش بخندند. به طور کلی می‌توان گفت کمدی عطاران کمدی ویژه‌ای است که درآن جسارت و شجاعت نقد اجتماعی نیز به‌وفور یافت می‌شود.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها