صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

احضار شمقدری ، جيراني و موسوي به دادسرا

در پی شکایت انصار حزب ا... از سازندگان فیلم سینمایی «من مادر هستم» و رئیس سازمان سینمایی به دادسرا احضار شدند.

 به گزارش فارس، پیرو شکایت انصار حزب‌ا... از جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی و غلامرضا موسوی (تهیه کننده) و فریدون جیرانی (کارگردان) برای ساخت فیلم سینمایی «من مادر هستم» به دادسرای احضار شدند.

شکایت در دادسرای رسانه از سوی انصار حزب‌ا... مطرح شده است و سازندگان اثر به همراه رئیس سازمان سینمایی از سوی شعبه 9 بازپرسی به دادسرا احضار شدند.
واکنش‌های اعتراض آمیز در پی نمایش فیلم سینمایی «من مادرهستم» در سینماهای تهران و شهرستان از هفته گذشته آغاز شده است.

فریدون جیرانی: تابوشکنی نکرده‌ام
فریدون جیرانی گفت: فیلم «من مادر هستم» تابوشکنی نکرده است، این فیلم یک ملودرام است که من تاکید داشتم که حتما با پیام اخلاقی همراه باشد.
به گزارش ایسنا این کارگردان سینما در پاسخ به این سوال که برخی معترضان به فیلم‌تان معتقدند تابوشکنی کرده‌اید؟ با بیان این مطلب گفت: آن زمان که فیلمنامه را می‌نوشتیم بر این نکته تاکید داشتم که من یک فیلم با ساختار ملودرام و با یک پیام اخلاقی در پایان می‌خواهم. می‌خواستم بگویم در این ملودرام که درباره یک خانواده از هم پاشیده است، اگر آنها از سبک زندگی کاملا وارداتی استفاده نمی‌کردند با چنین فجایعی که می‌بینید، روبه‌رو نمی‌شدند.
وی تصریح کرد: درباره آن تابو شکنی که برخی می‌گویند در فیلم شده، باید دوباره تاکید کنم که من به دنبال تابوشکنی و مسائل اینچنینی نبودم چون در فیلمم تابویی نبوده که بشکنم.
جیرانی در بخش دیگری از این نشست درباره‌ی اعتراض مخالفان درباره‌ی مشروب‌خواری در فیلمش تصریح کرد: دوستان می‌گویند در فیلم مشروب‌خواری نمایش داده شده در حالی که شما در برخی سریال‌های تلویزیونی هم این را می‌بینید. تاکید من این است که ما برای اولین بار مشروب‌خواری را به نمایش نگذاشته‌ایم که یک تابوشکنی‌ای در این زمینه کرده باشیم، من بر این موضوع تاکید دارم.
وی یادآور شد: در سریال «مرگ تدریجی یک رویا» یا سریال «در چشم باد»، می‌بینیم که خانواده‌های مرفه لاییک، مشروب می‌خورند. در همین سریال «کلاه‌پهلوی» هم می‌بینید که مشروب استفاده می‌شود. طبیعتا وقتی شما می‌خواهید بگویید که مشروب خوردن چیز بدی است و چه اتفاقاتی بدی را رقم می‌زند، باید نشان بدهید که مصرف می‌شود. ضمن آنکه در «من مادر هستم»، من اصلا استفاده ابزاری از مشروب‌خواری نکردم.
کارگردان «من مادر هستم» تصریح کرد: حرفی که می‌خواهم در فیلم بزنم این است که الان یکسری در خانواده‌هایشان مشروب‌خواری را عادی می‌دانند اما ببینید که در همین خانواده‌هایی که این امر عادی است، براثر این مشروب‌خواری چه فجایعی پیش می‌آید. در هر صورت اکنون در جامعه ما برخی می‌گویند خوردن کمی مشروب هیچ اشکالی ندارد و عادی است. در واقع براساس زندگی خانواده اروپایی که در فیلم‌ها یا از نزدیک می‌بینند چنین چیزی را عادی می‌پندارند و می‌گویند دختر و پسر می‌توانند مثل یک خانواده اروپایی مشروب بخورند و... اما واقعا در جامعه ما چنین چیزی نمی‌شود و فاجعه به بار می‌آید. تمام حرف من به آن برخی از خانواده‌هاست.
فریدون جیرانی همچنین گفت: فیلم من اصلا و ابدا درباره خیانت نیست و اینکه آن را در بین فیلم‌های خیانت محور دسته‌بندی می‌کنند ناشی از درست ندیدن فیلم است. تاکید می‌کنم که موضوع خیانت مبنای ساخت «من مادرم هستم» نبوده و اصلا من به این موضوع فکر نمی‌کردم. اما اینکه چرا در سینمای ما عده‌ای به سراغ بحث خیانت در فیلم‌های‌شان رفته‌اند، تحلیل دیگری جدای از این فیلم می‌طلبد که بعدا باید درباره‌ آن صحبت کنیم.

غلامرضا موسوي: حاضريم «من مادر هستم» را به صورت اختصاصي براي انصار حزب‌ا... اكران كنيم
غلامرضا موسوی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «من مادر هستم» که در ایسنا حاضر بود در بخشی از این نشست درباره‌ی اینکه چرا معترضان که معتقدید فیلم‌تان را ندیده‌اند را برای دیدن «من مادر هستم» دعوت نکردید؟ گفت: همین‌جا رسما اعلام می‌کنم ما حاضریم یک سالن اختصاصی بگیریم و دوستان معترض مانند انصار حزب ا... و دیگران را دعوت کنیم تا درآن سالن ابتدا فیلم را ببینند و سپس من و آقای جیرانی بنشینیم و به پرسش‌های‌شان پاسخ بدهیم. این هیچ اشکالی ندارد که آنها فیلم را ببینند و نسبت به آن اشکال داشته باشند اما اینکه عده‌ای بخواهند دیده یا ندیده برای اعتراض به کف خیابان بیایند کاری به شدت اشتباه است. ضمن آنکه باید دقت کنیم صحبت یا اعتراض باید درباره فیلم «من مادر هستم» باشد نه درباره شخص آقای جیرانی یا سایر فیلم‌های دیگر ایشان.
وی تاکید کرد: من با این اطمینان می‌گویم فیلم اخلاقی ساخته‌ایم و مدعی هستم که برخلاف نظر برخی از معترضان «من مادر هستم» دقیقا منطبق با گفتمان انقلاب اسلامی است چون سبک زندگی غربی را به چالش می‌کشد. اتفاقا اگر قرار است دوستان در خارج از کشور درباره سبک زندگی درست صحبت کنند، می‌توانند این فیلم را برای خانواده غربی نمایش دهند و بگویند «ببینید،‌ این نتیجه زندگی است که شما انجام می‌دهید».
موسوی تاکید کرد: «من مادر هستم» یک نقد است و ما داریم دو جریان نوکیسه و جریانی که دل داده زندگی غربی است را نقد می‌کنیم. متاسفانه در تجمع اعتراضی که چند روز قبل جلوی وزارت ارشاد انجام شد برخی افراد می گفتند که مشکل فیلم شما این است که اصلا نباید این ناهنجاری‌ها را نشان می‌دادید. در حالی که این سخن اشتباه است دوستان معترض باید به جای نفی، نقد کنند در این شرایط اتفاقا اگر جیرانی‌ها بدانند نقد می‌شوند حواسشان بیشتر جمع می‌شود.
این تهیه‌کننده تاکید کرد: در هر صورت تراز ما در کشور قانون است و نباید پس از سی و اندی سال مشکلات‌مان را در کف خیابان حل کنیم. دوستان معترض اگر علاقه‌ای ندارند که بنشینیم و درباره محتوای فیلم و مسائلش گفت‌وگو کنیم، حداقل می‌توانند به عنوان اینکه مدعی هستند حق دارند و مردم هم قبول‌شان دارند از توده‌های اجتماعی بخواهند به دیدن فیلم نروند. البته باز هم تاکید می‌کنم که ما علاقه‌ داریم معترضان و مخالفان «من مادر هستم» در یک سالن جمع شوند و فیلم را با هم ببینیم و نقدش کنیم.

رسایی: جیرانی اگر حاضر به اصلاح نیست
باید مجوز فیلمش باطل شود
حجت‌الاسلام حمید رسایی با بیان اینکه صحنه‌های اعدام در فیلم «من مادر هستم» نباید به نمایش درمی‌آمد و فیلم باید در سکانس دادگاه آن هم با اصلاحاتی به پایان می‌رسد بر لزوم فراهم کردن خوراک فرهنگی برای مردم تاکید کرد.
نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو شورای اکران وزارت ارشاد درباره اصلاحاتی که وی پیشنهاد داده و قرار است بر فیلم سینمایی «من مادر هستم» اعمال شود به خبرنگار مهر گفت: من کلیات این تغییرات را می‌دانم اما از جزئیات اطلاعی ندارم. چند پیشنهاد برای رفع مشکل فیلم در شورای اکران مطرح کردم تا «من مادر هستم» به اکران عمومی درآید.
وی ادامه داد: پیشنهاد من این بود که در جلسه دادگاه از جایی که پدر اعلام می‌کند «من دارم مکافات عملم را می‌دهم»و شبهه‌ای را مطرح می‌کند که دختر دارد تقاص گناه او را پس می‌دهد، دیالوگی از طرف قاضی اضافه شود که حرف‌های او را زیر سوال ببرد و تاکید کند که دختر شما مجازات و مکافات عمل خودش را می‌بیند.
این نماینده مجلس افزود: او قتل انجام داده و شرب خمر کرده پس باید مجازات شود. اگر پدر هم در گذشته گناهی مرتکب شده باید مجازات عمل خود را ببیند. پیشنهاد من این بود که در جلسه دادگاه فیلم به پایان برسد و صحنه‌های اعدام نمایش داده نشود.
رسایی عنوان کرد: این مسائل را در برنامه هفت هم مطرح کردم اما مجری برنامه گفت که با این تغییرات، فیلم دیگر فیلم جیرانی نیست. خوب فیلم جیرانی نباشد. اگر او نمی‌خواهد این تغییرات را اعمال کند باید مجوز نمایش فیلمش باطل شود. چطور برای یک ساندویچ فروشی نظارت و ممیزی می‌گذاریم تا غذای فاسد به خورد مردم ندهند پس باید برای تامین غذای فرهنگی مردم هم فکری بیندیشیم.
وی توضیح داد: مورد دیگری که پیشنهاد دادم تغییر نام فیلم بود. این اسم اسمی همراه با ترحم نسبت به سه شخصیت زن فیلم است در صورتی که این شخصیت‌ها هیچ‌کدام ویژگی‌های یک مادر اصیل را ندارند و نمی‌توانند انتقال‌دهنده مفهوم نام فیلم باشند. 
رسایی در پایان تأکید کرد: اینها نظرات من بود اما دیگر از جزئیات تغییر اطلاعی ندارم. هرچند کارگردان قصد نداشته این مسایل را القا کند اما معتقدم برای رفع شبهات باید این اصلاحات روی فیلم انجام شود.

اصلاحات «من مادر هستم» در حداقل زمان انجام می‌شود
اصلاحات «من مادر هستم» در حداقل زمان ممکن بر روی کپی‌های نمایش در سطح کشور اعمال می‌شود.
«مهدی عظیمی میرآبادی» سرپرست اداره کل ارزشیابی و نظارت در گفت و گو با فارس درباره اصلاحات فیلم «من مادر هستم» گفت: اصلاحاتی برای فیلم در نظر گرفته شده است که تصمیم گیری آن در شورای عالی نمایش صورت گرفت و جزئیات این اصلاحات به تهیه‌کننده فیلم ابلاغ شده است.
وی درباره جزئیات اصلاحات فیلم توضیحی نداد و گفت: اصلاحات مربوط به انتهای فیلم است و در حداقل زمان ممکن بر روی کپی‌های نمایش در سطح کشور اعمال می‌شود
عظیمی میرآبادی در خاتمه افزود: تغییرات در خصوص فیلم از روز گذشته آغاز شده و این اصلاحات در حال انجام است.
«من مادر هستم» ساخته فریدون جیرانی با واکنش‌های متعددی مواجه شد و در نتیجه روز گذشته تصمیم گرفته شد که این فیلم در بخش انتهایی تغییراتی در آن صورت گیرد. 

کمیسیون فرهنگی مجلس «من مادر هستم» را بازبيني مي‌كند
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی مجلس وظیفه ندارد در مورد اکران یا توقف نمایش فیلم اقدام کند، ولی اعضا می‌توانند راجع به کلیت آن فیلم اظهارنظر استطلاعی داشته باشند، گفت: در جلسه کمیسیون بنا شد همه اعضا فیلم «من مادر هستم» را ببینند و در مورد آن اظهارنظر کنند.
به گزارش مهر سید علی طاهری در گفت‌وگو با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی درباره جلسه روزیکشنبه کمیسیون فرهنگی گفت: در ابتدای جلسه رصد اخبار فرهنگی صورت گرفت و در مورد فیلم «من مادر هستم» ، بنا شد همه اعضای کمیسیون فرهنگی فیلم را ببینند و در مورد آن اظهارنظر کنند.
نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی افزود: البته کمیسیون فرهنگی مجلس وظیفه ندارد در مورد اکران یا توقف نمایش فیلم اقدام کند ولی اعضا می‌توانند راجع به کلیت آن فیلم اظهارنظر استطلاعی داشته باشند.
وی همچنین در خصوص نامه سینماداران و هشدار درباره تعطیلی سینماها بیان کرد: بنا شد کارگروه رسانه و گردشگری کمیسیون فرهنگی مجلس از این افراد دعوت کنند یا نامه‌شان در اختیار اعضا قرار گیرد تا مشکلشان در این حوزه حل شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم به حضور محمدصادقی عضو هیات رییسه مجلس در کمیسیون فرهنگی اشاره کرد و توضیح داد: اخیرا هیئت رئیسه مجلس تصمیم گرفته هر یک از اعضای هیئت رئیسه یا دبیران با سه یا چهار کمیسیون در ارتباط باشند تا ضمن ارتباط بیشتر هیئت رئیسه با کمیسیون‌ها، برنامه‌های کلان و استراتژیک هر کمیسیون پیگیری شود.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: با این کار، هیئت رئیسه در جریان برنامه‌های هر کمیسیون برای چهار ساله مجلس نهم قرار خواهد داشت و این ارتباط مستمر موجب پیگیری بهتر این برنامه‌ها می‌شود.
عضو فراکسیون روحانیون مجلس ادامه بررسی خط مشی صداوسیما و نظارت بر آن را دستور دیگر کمیسیون اعلام کرد و افزود: در فصل اموال صداوسیما، تبصره‌ای به ماده ۲۲ اضافه شد و ماده ۲۵ و ۲۶ نیز به تصویب رسید.
طاهری همچنین با اشاره به جابجایی رییس سازمان میراث فرهنگی، ‌از تغییر دستور کار کمیسیون در روز سه شنبه خبر داد و گفت: روز سه‌شنبه، کارگروه ویژه شکل می‌گیرد و با حضور همه اعضا اولویت‌های کمیسیون بررسی می‌شود؛ ضمن آنکه به عنوان کمیسیون فرعی، در مورد طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها اظهارنظر می‌کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: وزارت ارشاد در ارتباط با مجوز اکران فیلم« من مادر هستم» پاسخ دهد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت ارشاد باید در ارتباط با مجوز دادن به فیلم من مادر هستم که به باورهای جامعه بی‌احترامی می‌کند پاسخ دهد.
نصرالله پژمانفر در گفت‌وگو با فارس در ارتباط با فیلم من مادر هستم توضیح داد:: بنده فیلم من مادر هستم را کاملاً غیرارزشی می‌دانم و این فیلم به ارزش‌ها، فرهنگ و باورهای مردم کشور بی‌احترامی می‌کند.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌رضوی افزود: فیلم من مادر هستم علاوه بر اینکه مشکلی از فرهنگ را حل نمی‌کند، بی‌احترامی کاملی نسبت به اعتقادات و معارف دینی مردم وارد می‌کند که وزارت ارشاد باید در مورد اکران این فیلم پاسخگو باشد؛و اینکه با چه دفاعی مجوز اکران به این فیلم داده شده است.
پژمانفر خاطر نشان کرد: تماشای فیلم من مادر هستم تاثیر کاملاً منفی در خانواده‌ها می‌گذارد و ریشه و اعتمادی که به‌صورت اصل در خانواده‌ها پذیرفته شده را از بین می‌برد و تهاجم به باورهای جامعه است.
وی یادآور شد: کوتاهی جدی در مورد فیلم من مادر هستم صورت گرفته که مسئولان نباید در ارتباط با آن سهل‌انگاری کنند و امیدواریم هر چه زودتر جلوی اکران آن گرفته شود و مسئولان تهیه فیلم نیز باید از مردم عذرخواهی کنند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در تمام دنیا حتی هالیوود ممیزی زیادی برای تهیه یک فیلم وجود دارد اما ما در کشور اجازه داده‌ایم که با اکران این فیلم به باور ما بی‌اعتنایی شود.
پژمانفر در ارتباط با تجمع در مقابل وزارت ارشاد برای اکران فیلم من مادر هستم اظهار کرد: این تجمع قانونی نبوده و بنده نیز این کار را مناسب نمی‌دانم و نباید بگذاریم این قبیل تجمعات باب شود، اما مردم انتظار دارند تا در نظام اسلامی، مسئولان خود در قضیه ورود پیدا کنند و هنگامی‌که مردم نبود توجه مسئولان را مشاهده می‌کنند خود وارد عرصه می‌شوند.

با ادامه‌ اکران «من مادر هستم» در رفسنجان موافقت شد
« فرماندار رفسنجان پیشنهاد کرد؛ دانشجویان و دانش‌آموزان به دیدن «من مادر هستم» بیایند.»
حسین پورمحمدی مدیر سینما «امین» رفسنجان در گفت‌وگویی با ایسنا با اعلام این مطلب توضیح داد: بعد از اینکه اکران فیلم «من مادر هستم» را در سینما آغاز کردیم روز گذشته از اداره ارشاد تماس گرفتند و اعلام داشتند برخی از مقامات استان، اکران این فیلم را به صلاح ندانستند.
وی افزود: صبح 12 آذر ماه با حضور 30 نفر از مسئولین شهر شامل روسا یا نمایندگان ادارات اصلی شهر، نیروی انتظامی و دانشگاه‌ها فیلم را نمایش دادیم که همه به اتفاق آرا آن را بسیار خوب تشخیص دادند.
مدیر سینما امین رفسنجان با اعلام اینکه اکران «من مادر هستم» در رفسنجان ادامه خواهد داشت گفت: حتی فرماندار شهر از فیلم به نیکی یاد کرده و ضمن اینکه خواهان ادامه‌ اکران آن شدند، خواستند از دانش‌آموزان و دانشجویان نیز برای دیدن فیلم دعوت شود.

مجوز اکران فیلم «من مادر هستم » در خراسان‌رضوی صادر نشده است
معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: فیلم من یک مادر هستم هنوز در این استان اکران نشده و درخواست پروانه‌ای نیز برای نمایش آن ارائه نشده است.
حسین مسگرانی در گفت‌وگو با فارس در مشهد توضیح داد: از سوی معاونت سینمایی کشور، پروانه نمایش استان‌ها برای اکران فیلم من مادر هستم صادر نشده است.
وی با اشاره به ساخت فیلم در کشور گفت: نباید در ساخت آثار هنری ارزش‌های اسلامی و مذهبی کشورمان فراموش شود و بنا به نیت دشمن به آنها توهین شود.
معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی افزود: جامعه هنری و مسئولان باید با تعامل بیشتر، فضای مطلوبی را در عرصه هنر مهیا کنند و نباید مردم و مسئولان را درگیر حواشی هنر کرد.
وی تصریح کرد: برای ساخت چنین فیلم‌هایی گرفتن مشورت از اساتید علمی و مذهبی کشور لازم است تا حواشی پس از ساخت فیلم‌ها کمتر مورد توجه قرار بگیرد.
مسگرانی افزود: بعضی اوقات قصد هنرمندان توهین به افکار عمومی نیست و بدون قصد و نیتی اقدام به ساخت مجموعه‌ای می‌کنند.
وی در ادامه با اشاره به گرایش هنرمندان به فراگیری هنر در سایر کشورها خاطر نشان کرد: فراگیری دوره‌های علمی و هنری در آمریکا و اروپا توسط هنرمندان ایرانی جرم نیست بلکه فرصت مغتنمی است که می‌توان از آن آموزش‌ها در جهت پاسداشت ارزش و معیارهای اسلامی استفاده کرد.

 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها