صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

یادداشتی به مناسبت 68 سالگی «مرضیه برومند»

برومند از ابتداي حضور در عرصه هاي هنري جذب گروه هاي مختلف تئاتري كودك و نوجوان شد.

برومند
 درخشش مرضیه برومند اين كارگردان باسابقه و تواناي عرصه كودك و نوجوان به دهه 60 سينماي ايران و فيلم شهر موش‌ها بازمی‌گردد كه ادامه‌اي بر مجموعه عروسكي مدرسه موش ها بود. در آن سال‌های سخت جنگ، تماشای سریال‌ها و فیلم‌های شیرین و امیدبخش برومند مهمترین دلخوشی کودکان و نوجوانان بود. کارهایی که بزرگترها را نیز مجذوب خود می‌کرد تا در هر سن و سالی طرفداران بی‌شمار داشته باشد.
 مرضيه برومند متولد خردادماه 1330 در تهران و فارغ التحصیل دانشكده هنرهاي زيبا است. برومند از ابتداي حضور در عرصه هاي هنري جذب گروه هاي مختلف تئاتري كودك و نوجوان شد. البته پيش از ورود به دانشكده هنرهاي زيبا، حضور در تئاترها و نمايش هاي تلويزيوني را تجربه كرد .برومند در زمينه كار كودك عضو پايه گذاران نخستين گروه نمايش كودك در تلويزيون در سال 1350و عضو پايه گذاران نخستين گروه تئاتر ويژه كودكان و نوجوانان بود.

   
بي‌شک شاخص ترين مجموعه تلويزيوني مرضيه برومند خونه مادر بزرگه و مدرسه موش ها است. خونه مادربزرگه روایتگر داستان پیرزنی مهربان بود که با حیوانات بازیگوش مزرعه‌اش داستان‌های جذاب و به یادماندنی برای یک نسل خلق کردند.
مدرسه موش‌ها مجموعه اي كه خاطره انگيزترين مجموعه تلويزيوني براي نسل هاي جوان و ميانسال امروز به حساب مي آيد: مجموعه اي پر از شخصيت ها و عروسك هاي مختلف كه هر كدام پرداخت و شخصيت پردازي ويژه اي داشتند. عروسك هايي چون نارنجي، كپل، خوش خواب، گوش دراز، دم باريك، عينكي و سرمايي كه تنها اسم آنها براي شناخت كامل شخصيت ها و خصوصيات شان نزد كودك كفايت مي كرد.شهر موش ها پيش از عرضه شدن در قالب يك فيلم بلند سينمايي، موفقيت و محبوبيت خود را از شخصيت پردازي صحيح و مطلوب مجموعه تلويزيوني مدرسه موش ها گرفته بود. به عبارت بهتر مي توان گفت اين اثر بيشترين موفقيت خود را مديون تيزهوشي و قابليت هاي حرفه اي مرضيه برومند در عرصه نمايش هاي عروسكي است. همچنین شهر موش‌های 2 نیز توانست با تکیه بر خاطرات خوب گذشته، طیف وسیعی از مخاطبان را به سینما بکشاند و خاطراتشان را زنده کند.


 الو الو من جوجوام نيز برآمده از دل سريال موفقي بود كه مخاطب كودك مجذوب آن شده بود: از اين رو نويد موفقيت و فروشي بالاهمچون فيلم شهر موش ها را مي داد اما آنچنان که انتظار میرفت مورد استقبال قرار نگرفت. برومند سپس سريال آرايشگاه زيبا را ساخت. آرايشگاه زيبا يكي از نمونه هاي خوب سريال سازي تلويزيوني با مضمون طنز اجتماعي است: سريالي كه در عين سادگي با داستان هاي خطي يكنواخت و قابل پيش بيني و با چاشني طنز خود توانست مخاطبان زيادي جذب كند. عيني بودن شخصيت ها، بازي هاي درست بازيگران اصلي و فرعي، خلق موقعيت هاي طنزي كه ممكن است در عالم واقع مدام به سادگي از كنارشان بگذريم و متن مناسب، همه از عوامل موفقيت سريال مذكور بودند.
دیگر مجموعه هاي تلويزيوني این کارگردان خوش قریحه از جمله هتل، خودروي تهران 11، خانه تكاني، كاراگاه شمسي و مادام و قصه هاي تابه تا اگرچه طنزي اجتماعي و خانوادگي داشتند اما چون داستان هايشان از بطن جامعه گرفته شده بود، بسيار ملموس تر و باورپذيرتر از ديگر آثار مشابه خانوادگي و اجتماعي بودند  از این رو اغلب سریال‌های نام برده هنوز هم پس از سال‌‍ها تماشایی هستند.با نگاهي به آثار مرضيه برومند مي توان گروه ثابتي از بازيگران را ديد كه همواره تكرار مي شوند. برومند شناسنامه شخصيتي و قابليت هاي بازي بازيگرانش را مي شناسد و بر اساس آنها هر شخصيت را مي نويسد. پس زماني كه بازيگر به مرحله اي از شناخت و درك دقيق از نقشي از پيش طرح شده مي رسد نيمي از راه را طي كرده است. بنابراين براي تسريع در رسيدن به نقش بهتر است شخصيت برآمده از خود بازيگر باشد.   

 
 نكته ديگر اينكه مرضیه برومند همواره در مقايسه با ساير کارگردانان حوزه کودک و سریال‌ساز چندین گام جلوتر بوده است. نگاهي به كارنامه او مي تواند صحت اين گفته را ثابت كند. او همواره تلاش مي كند خواسته ها و ويژگي هاي مخاطبان خود را به درستي درك و با كسب شناخت كامل از آنها اثرش را خلق كند و همین باعث می‌شود مخاطبش را در طی سالیان طولانی حفظ کند.
     

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها