صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

باهوش بودن سخت‌ترین کاره / نقدی بر سریال «نهنگ آبی»

سریال «نهنگ آبی» اولین تجربه او برای شبکه نمایش خانگی است. همکاری جیرانی با سعید ملکان بعنوان تهیه‌کننده و بهرام توکلی در مقام نویسنده، از همان ابتدا، شروعِ یک سریال باکیفیت را نوید می‌داد. از طرفی حضور بازیگران مطرحی چون لیلا حاتمی، ساعد سهیلی و حسین یاری در جذب مخاطب تاثیرگذار بود.

نهنگ

جیرانی را بعنوان کارگردانی خلاق می‌شناسیم که فیلم‌هایش حول محور جوانان و مسائل روز می‌چرخد و با وجود سابقه طولانی در فیلمسازی همواره سعی داشته ژانرها، ایده‌ها و حتی فرم‌های اجرایی جدیدی را تجربه کند.

سریال «نهنگ آبی» اولین تجربه او برای شبکه نمایش خانگی است. همکاری جیرانی با سعید ملکان بعنوان تهیه‌کننده و بهرام توکلی در مقام نویسنده، از همان ابتدا، شروعِ یک سریال باکیفیت را نوید می‌داد. از طرفی حضور بازیگران مطرحی چون لیلا حاتمی، ساعد سهیلی و حسین یاری در جذب مخاطب تاثیرگذار بود.

نهنگ آبی هم مانند سایر فیلم‌ها و سریال‌های جیرانی یک شخصیت محوری به نام «مشرقی» دارد. داستان درباره شخصیتی به نام آرمین مشرقی ( ساعد سهیلی ) است که متخصص امور IT است و می‌تواند یک هکر حرفه‌ای باشد. وی که پسر آرام و گوشه‌گیری‌ست پس از آشنایی با ژاله ( ماهور الوند ) وارد ماجراهای عجیبی می‌شود.

سریال با اعترافات آرمین مشرقی شروع می‌شود. او در جایی گیر افتاده، به گذشته باز می‌گردد و داستان خود را روایت می‌کند. ژاله به آرمین پیشنهاد می‌دهد برای مصاحبه به شرکتی بیاید که وی مشغول به کار است، نویسندگان سریال از همین‌جا داستان معمایی جنایی خود را آغاز می‌کنند. داستانی که رفته رفته با ورود شخصیت‌های جدید و سهامداران شرکت پیچیده‌تر می‌شود.


«نهنگ آبی» در معرفی شخصیت‌هایش به ویژه کاراکتر آرمین و مروارید(ویشکا آسایش) که از اعضای هیئت مدیره شرکت است نسبتا خوب عمل می‌کند و از آنها شخصیت‌هایی باهوش و فرصت طلب می‌سازد که برای رسیدن به قدرت و ثروت بیشتر، مدام در حال نقشه کشیدن و حذف بقیه شخصیت‌های مهم سریال هستند. بزرگترین نقطه ضعف سریال این است که داستانش را گنگ پیش می‌برد. در واقع پیچیده بودن را با نامفهوم بودن اشتباه می‌گیرد. رابطه میان شخصیت‌های داستان به مرور نمایان می‌شود اما موضوع اصلی همچنان پنهان است و مشخص نیست که مخاطب قرار است کِی و چگونه با ماجرای اصلی مواجه شود. ماجرای اصلی حتی با اضافه شدن شخصیت پرویز که مهمترین فرد هیئت مدیره است و تمام این خلاف‌ها زیر سر اوست نیز کاملا آشکار نمی‌شود. از طرفی نهنگ آبی آنقدر اطلاعات پراکنده به مخاطب می‌دهد که خط اصلی داستان مدام گم شده و مخاطب گیج می‌شود. تا اینجای کار فقط فهمیدیم سریال تلاش دارد بین حذف کاراکترهایش و بازی معروف نهنگ آبی ارتباط ایجاد کند ولی این ارتباط نیز هنوز به درستی تعریف نشده است.

جذاب‌ترین بخش نهنگ آبی را باید تغییر تدریجی آرمین از پسری آرام و گوشه گیر به هیولایی دانست که حرکت بعدی‌اش غیرقابل پیش‌بینی‌ست. آرمین در همان قسمت‌های ابتدایی به ما می‌گوید تمام این پلیدی‌ها را در وجود خود داشته، فقط فرصت بروز دادن آن را پیدا نمی‌کرده است.

 اما هر چه جلوتر می‌رویم سریال در شخصیت‌پردازی بیشتر افت می‌کند و دچار تناقض می‌شود. بطوریکه آرمین بعضی مواقع آنقدر حرفه‌ای می‌شود که در ازای هک سیستم و تحویل اطلاعات، یک ساختمان در جردن طلب می‌کند؛ اما همزمان انقدر ساده لوح است که هنگام سرقت چند پرونده از اتاق بایگانی، حواسش به دوربین‌های مداربسته‌ای که دزدی او را ضبط می‌کنند نیست! این مورد درباره مروارید هم صدق می‌کند، او که مکارترین شخصیت سریال تعریف می‌شود، گاهی آنچنان به آرمین وابسته است که بیننده شک می‌کند او همان مرواریدی‌ست که با نقشه‌هایش آرمین را مجبور به همکاری کرد.

شخصیت آناهیتا (لیلا حاتمی) نیز از ابتدا چنان عمل گرا و مرموز و البته جذاب تعریف می‌شود که مخاطب را مشتاق می‌کند سرنوشتش را پیگیری کند. اما بیننده‌ای که بعد از گذشت ده قسمت تنها یک بُعد از وجود او را دیده، هرگز نمی‌تواند آناهیتا را بشناسد و دلیل رفتارش را درک کند، در نتیجه دیگر با او و عاشقِ عجیبش( با بازی مصطفی زمانی) ارتباط برقرار نمی‌کند. این اتفاق کمابیش در رابطه با تمام شخصیت‌های سریال نیز می‌افتد.

جدا شدن ناگهانی لیلا حاتمی از پروژه نیز می‌تواند بدترین ضربه را به آن وارد کند چرا که در چند قسمت اخیر بنظر می‌رسد سازندگان سریال هنوز موفق نشده‌اند سرنوشت مشخص و قانع کننده‌ای برای آناهیتا طراحی کنند.

 در آخر می‌توان گفت تنها می‌شود امید داشت «نهنگ آبی» در ادامه‌ی کار خود برای حفظ مخاطبانش از پیچیده نمایی فاصله بگیرد و در عوض برای سوال‌های ایجاد شده در این شانزده قسمت پاسخ مناسب پیدا کند.

 نویسنده: مونا باغی

 

 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها