صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تندیس حافظ علی معلم به «گلاب آدینه» اهدا می شود/ اعلام نامزدهای بخش مستند نوزدهمین جشن حافظ

نشست مطبوعاتی نوزدهمین دوره جشن حافظ ب با حضور مدیر مسوول مجله دنیای تصویر و جشن حافظ صبح امروز در دفتر مجله دنیای تصویر برگزار شد.

امید معلم
امید معلم درباره برگزاری نوزدهمین دوره جشن حافظ که تیرماه امسال برگزار خواهد شد، گفت: هر سال درمورد ویژگی‌های جشن به اندازه کافی صحبت کرده‌ایم وامسال بی‌حاشیه به اصل مطلب می‌پردازم. امسال جشن حافظ بیستم تیرماه برگزار می شود و محل برگزاری در چند روز آینده اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: بر طبق سال‌های گذشته در دو بخش سینما و تلویزیون جوایزی اهدا خواهد شد. زمان بررسی و داوری آثار از نوروز 97 تا نوروز 98 است. در سه بخش مهم همیشه تعداد نامزدها بیشتر بوده است. به عنوان مثال، در رشته بازیگری تعداد نامزدها بیشتر است زیرا در رشته بازیگران زن و مرد بخش مکمل و اصلی در یک رشته بررسی می‌شوند و این برطبق تعریفی است که بنیان گذار این جشن علی معلم داشت.

معلم همچنین گفت: در رشته بازیگری زن و مرد معمولا تعداد نامزدها به طور میانگین بین 10 تا 12 عدد است و در هر رشته دو جایزه اهدا می‌شود.در بخش دستاورد فنی نیز تعداد نامزدها بین 10 تا 12 است زیرا این بخش را به شکل تفکیک شده در جشن حافظ بررسی نمی‌کنیم و نامزد چهره پردازی و دستاورد فنی در یک پکیج به عنوان دستاورد فنی و هنری بررسی می کنیم. در بخش بهترین فیلم نیز همیشه میانگین 8 تا 10 نامزد معرفی می کنیم کهدر نهایت یک فیلم انتخاب می شود.

امید معلم در ادامه نکات جدیدی را درباره جشن حافظ اعلام کرد: در سال گذشته اعلام کردیم که تندیس حافظ علی معلم به فردی تعلق می گیرد که برای او بزرگداشت می‌گیرم و در حقیقت جایزه یک عمر دستاورد هنری را به او اهدا می‌کنیم اما امسال قرار است از «گلاب آدینه» تجلیل شود و به او تندیس ویژه علی معلم را اهدا کنیم.

وی با اشاره به تغییر در جایزه عباس کیارستمی گفت: امسال فقط فیلم اولی ها را بررسی نکردیم یعنی نامزدهای که امسال برای نشان عباس کیارستمی اعلام خواهیم کرد برای فیلم های تجربی سال هستند. چه فیلم اولی باشند یا فیلمسازی که ششمین یا هفتمین فیلمشان در این عرصه بوده باشد. نکته دیگر این است که امید داریم بخش چهره تلویزیونی و نامزد چهره تلویزیونی را از طریق رای مردمی برنده اعلام کنیم که در چند روز آینده سازو کار این رای گیری را اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه سال گذشته استقبال خوبی از این بخش شد و میزان آرا بی سابقه بود و ما بدون حضور رسانه ملی توانستیم این حجم آرا را داشته باشیم. سال گذشته تجربه خوبی داشتیم و امیدوارم امسال نیز این اتفاق بیافتد. نکته دیگر این است که نامزدهای بخش مستند را همیشه با دیگر نامزدها اعلام می‌کردیم اما امسال تصمیم گرفتیم در همین کنفرانس حافظ نامزدها را اعلام کنیم.

معلم در ادامه این جلسه اعلام کرد: «تالان» به کارگردانی محمد صادق دهقانی، «ترور سرچشمه» به کارگردانی محمد حسین مهدویان، «چاووش از درآمد تا فرود» به کارگردانی آرش رئیسیان و هانا کامکار، «در جستجوی فریده » ساخته آزاده موسوی و کوروش عطایی، «رزم آرا:یک دوسیه مسکوت» به کارگردانی احسان عمادی، «فرشاد آقای گل» ساخته جعفر صادقی نامزدهای بخش مستند جشن حافظ هشتند.

امید معلم در پایان صحبت هایش گفت: امسال تندیس حافظ فعالیت نوشتاری را حذف کردیم زیرا قرار است سازو کار دیگری برای تقدیر چهره‌های مطرح نوشتاری پیدا کنیم.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها