صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

ویدئو اختصاصی سینماتیکت به بهانه 9 تیرماه زادروز «پیمان معادی»

پیمان معادی کارگردان,بازیگر و فیلمنامه نویس ایرانی متولد 9 تیرماه 1346 در نیویورک می باشد.پیمان معادی کارش را با نوشتن فیلمنامه آغاز کرد.اولین تجربه وی نوشتن فیلمنامه فیلم آواز قو در سال 1379 بود او همچنان می نوشت تا اینکه با اصغر فرهادی آشنا شد، این آشنایی که ابتدا برای نوشتن فیلمنامه بود با پیشنهاد بازیگری از طرف اصغر فرهادی، پیمان را وارد گود بایگری در فیلم درباره الی کرد.

 پیمان معادی کارش را با فیلمنامه نویسی آثار معروفی چون «آواز قو»، «عطش»، «کما» و «کافه ستاره» آغاز کرد. سال 87 برای اولین بار اصغر فرهادی برای بازی در «درباره الی» از او دعوت به همکاری کرد. همین یک فیلم کافی بود تا بازی معادی کاملا به چشم بیاید. «جدایی نادر از سیمین»، زندگی هنری او را زیر و رو کرد. درست است که هیچ وقت برای این فیلم نه نامزد سیمرغ شد نه جایزه ای در جشنواره های مختلف به دست آورد اما نقش نادر، از او یک چهره مطرح جهانی ساخت و باعث شد در فیلم هایی مثل «کمپ ایکس ری» و «آخرین شوالیه ها» از او دعوت به همکاری شود. سپس معادی با فیلم «ابد و یک روز»، با گریمی کاملا متفاوت ظاهر شد و تصویر جدیدی از خودش به نمایش گذاشت؛ فیلمی که خیلی ها معتقد بودند متفاوت‌ترین نقش معادی بوده است. 
پیمان معادی در «بمب؛ یک عاشقانه» علاوه بر بازی، کارگردانی و نویسندگی کار را هم به عهده داشت. فیلم که بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفت روایت انسان‌هایی است که هیچ‌گاه فرصت عاشق شدن و به دلخواه خود زندگی کردن را نداشته‌ و تنها برای لقمه نانی به سختی کار کرده‌اند. انسان‌هایی که در استبداد زمان و مکان به دام افتاده‌اند اما گویی که آرزوهای برباد رفته‌ی آن‌ها هم‌چنان گریبان‌گیر ما است. 
آخرین بازی معادی در فیلم «متری شیش و نیم» در نقش پلیسی از دایره مواد مخدر بود که به جرئت می‌توان گفت یکی از جذاب‌ترین و متفاوت‌ترین پلیس‌های سینمای ایران را به نمایش گذاشت. بازی معادی در این فیلم نیز با استقبال فراوان منتقدین و مخاطبان سینما روبرو شد.
بارزترین شاخصه بازی معادی چهره سرد و فاصله‌ای است كه نسبت به كاراكترها و البته تماشاگران دارد. شوخ‌طبعی مردانه و دیالوگ‌هایی که رگباری و پرسرعت ادا می‌شوند نیز بر جذابیت کاراکترهای او می‌افزاید. در شیوه بازی معادی نوعی خویشتن‌داری مخصوص دیده می‌شود گویی همیشه احساساتی مبهم و عمیق را پنهان می‌کنند.

پیمان معادی در مقام کارگردان نیز با «برف روی کاج ها» و «بمب؛ یک عاشقانه» نگاه متفاوت و توان پرداختش به سوژه‌های عاشقانه را به رخ می‌کشد. موفقیت معادی در حضور بین‌المللی‌ در فیلم‌های چون «کمپ ایکس ری» و سریال « آن شب» و ... باعث شد پس از مدت‌ها بتوانیم به درخشش بازیگری در سطح جهانی افتخار کنیم.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها