صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

گردش در ایران مال / با جاذبه های گردشگری و تفریحی «ایران مال» بیشتر آشنا شوید + تصاویر

شروع فعالیت های مجتمع تجاری ایران مال، در سال 1390 با حدود هفت هزار نفر در زمینی به مساحت یک میلیون و 100 هزار متر مربع آغاز شده است. طی دو سال بعد در فاز بعدی 600 هزار متر مربع دیگر در ضلع غربی به سایت پروژه اضافه شد. در کل مجتمع تجاری ایران مال علاوه بر بخش تجاری دارای دو برج اداری، پارگینگ، دو هتل 5 ستاره ، دریاچه و تالار پذیرایی نیز خواهد شد.

ایران مال

یکی از اولین جاهای دیدنی پردیس ایران مال در طبقه اول، مسجد حضرت محمد رسول الله (ص) است. این مسجد دارای دو ورودی اصلی برای خانم‌ها و آقایان است. زمانی که وارد مسجد می‌شوید، شاهکار معماری اسلامی استفاده شده، طرح معماری مسجد حضرت محمد رسول‌الله (ص) الهام گرفته از معماری مسجد النبی است.

در همان ابتدا، یک مجسمه بزرگ ساخته شده از مرمر در وسط قرار دارد که به شکل یک فنجان طراحی شده و دقیقا بالای آن، یک لوستر بسیار بزرگ و زیبا وجود دارد و نورپردازی بسیار زیبایی برای ثبت یک خاطره با عکس دارد. وارد مسجد که می‌شوید، در ابتدا یک فرش یک تکه ۸۰۰ متری دست‌باف خواهید دید، یکی از بزرگ‌ترین فرش‌های یک‌تکه جهان. چیزی که این منظره را جالب‌تر می‌کند، رنگ‌های سفید و فیروزه‌ای استفاده شده است که به نوعی سقف و فرش را به هم وصل می‌کند.

بازارچه سنتی ایران مال (تیمچه حاج علی اکبر)

یکی از زیباترین بخش‌های مجموعه ایران مال، بازارچه سنتی آن است که با احیای معماری و فرهنگ ایرانی ‎میدرخشد. دیوارهای سفید و زیبای مجموعه با طرح‌های سنتی پوشانده شده‌اند و روی این طرح‌ها، با رنگ‌های آبی و قرمز رنگ‌آمیزی شده است.


نورپردازی مجموعه با لوسترهای بسیار بزرگ انجام شده. بعضی از این لوسترها از سقف آویزان شده‌اند و چند لوستر زیبای دیگر که شبیه عتیقه هستند با پایه‌های تقریبا ۱٫۵ متری به صورت ایستاده در گوشه و کنار تیمچه دیده می‌شوند. در وسط ورودی بازارچه، یک فنجان نسبتا بزرگ از جنس سنگ ساخته شده که پر از آب است و در آن کلی سکه انداخته شده است. شما هم یک سکه به این «فنجان آرزوها» اضافه کنید. از کجا معلوم! شاید آرزویتان برآورده شد.

سبک سنتی تیمچه خاج علی اکبر فقط به معماری آن محدود نمی‌شود. ظاهرا در زمان‌های قدیم، به جای کافی‌شاپ‌های امروزی، چای‌سراها و شربت‌ خانه‌ها بودند که از مردم پذیرایی می‌کردند. در بازارچه سنتی ایران‌مال تهران هم به رسم قدیم، یک شربت سرای بسیار زیبا وجود دارد.

کفِ شربت خانه با کاشی‌های رنگارنگی پوشانده شده و روی این کاشی‌ها، طرح‌های برجسته بسیار زیبایی وجود دارد به طوری که حتی دلتان نمی‌آید روی آن‌ها پا بگذارید. ظرفیت شربت خانه حدودا ۶۰ نفر است و در حال حاضر، فقط ۸ نوع شربت و چای در آن سرو می‌شود. البته به گفته مسئول شربت خانه، در آینده ممکن است بستنی هم به منو اضافه شود.

تالار آیینه ایران مال

بعد از ورودی بازارچه سنتی، اگر راهتان را به صورت مستقیم ادامه بدهید، وارد تالار آیینه خواهید شد. نما، معماری، و چیدمان این تالار الهام گرفته از تالار آیینه مجلس شورای ملی است و برای موارد خاص و تشریفاتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در ساخت دیوارها و نمای تالار آیینه (که همگی از جنس شیشه هستند) بیش از ۴۰ میلیون قطعه شیشه‌ای استفاده شده و ساخت آن چیزی حدود ۲٫۵ سال طول کشیده است. این بخش هم یکی از شاهکارهای معماری اصیل ایرانی به حساب می‌آید.

در کفِ تالار، یک فرش دستباف ۱۲۸ متری پهن شده که محصول هنرمندانِ زحمت‌کش نیشابوری است. در وسط تالار هم از اشیای عتیقه‌ای استفاده شده که اکثرا از فرانسه و ایتالیا خریداری شده‌اند. جنس برخی از این عتیقه‌ها نقره است و حتی چند اشیای قیمتی هم روکش طلا دارند.

دیگر ویژگی‌های جذاب تالار آیینه این است که درب اصلی آن (که بین ورودی و خروجی قرار دارد) به سبک درهای عهد قاجار ساخته شده و به طرف بالا باز می‌شود و جنس آن چوب است.

کتابخانه ایران مال

یکی از معروف‌ترین بخش‌های مجموعه، کتابخانه ایران مال (یا کتابخانه جندی شاپور) است. این کتابخانه از کتابخانه موجود در دانشگاه آکسفورد انگلستان الهام گرفته شده است.

کتابخانه ایران مال در حال حاضر دارای حدودا ۵۰ هزار جلد کتاب بوده و قرار است که تا ۷۰ هزار جلد افزایش داده شود. استفاده از این کتابخانه فعلا برای عموم آزاد است و به راحتی می‌توانید هر کتابی که می‌خواهید را برداشته و مطالعه کنید، اما فعلا تا زمانی که بخش عضویت در کتابخانه راه بیفتد حق بردنِ کتاب به بیرون از کتابخانه را ندارید.

کتاب‌هایی که در باغ کتاب ایران مال هستند زمینه‌های تاریخ، ادبیات، آیین و مذهب، هنر، روانشناسی و… را پوشش می‌دهند و در بعضی بخش‌ها، کتاب کودکان هم وجود دارد. البته از آنجایی که این کتابخانه تازه افتتاح شده است، هنوز فهرست‌بندی آن به صورت کامل انجام نشده و تقریبا بیش از نیمی از کتاب‌ها به صورت پراکنده در قفسه‌های گذاشته شده‌اند.

همچنین کتاب‌های عتیقه چاپ مسکو که به زبان لاتین نوشته شده‌اند هم در کتابخانه ایران مال وجود دارند و می‌توانید از کتابدارها بخواهید تا آن‌ها را به شما نشان بدهند.

کتابخانه در کل سه طبقه است که طبقه اول کتابخانه عمومی، طبقه دوم آرشیو مجلات، و طبقه سوم هم بخش عمومی است، اما از این سه طبقه، فقط طبقه اول افتتاح شده و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

در سرتاسر کتابخانه، قفسه‌های چوبی بلند و زیبا وجود دارند و میز و صندلی‌های راحتی برای مطالعه کتاب‌ها گذاشته شده‌اند. در کف کتابخانه، یک فرش ۳۵۰ متری زیبا پهن شده که دست‌باف است و از کاشان آورده شده است.

باغ ایرانی ایران مال

باغ ایرانی از جمله بخش‌های مجموعه ایران مال  تهران است که بین مردم، سروصدای زیادی کرده و بازدیدکنندگان زیادی را نیز به خود جذب کرده است. باغ ایرانی از دو بخش باغ دیدار و باغ ماهان تشکیل شده که فقط باغ دیدار افتتاح شده است. در وسط مجموعه، در کنار بناهای سنتی، باغ دیدار است که با معماری فوق‌العاده مدرن و زیبا، یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های ایران مال است. در دو طرف باغ دیدار، درخت‌های پالم کالیفرنیا قرار داده شده‌اند. همچنین یک آبشار در بین دو راسته درخت‌های پالم وجود دارد که از طبقه سوم شروع می‌شود و بعد از ریخته شدن از سکوی چهار مرتبه مرمری، تا انتهای سالن به صورت یک رود کوچک ادامه پیدا می‌کند.

در ابتدای آبشار هم یک صفحه نمایش بسیار بزرگ گذاشته شده و عکس‌ها و فیلم‌های کوتاه با کیفیتی از طبیعت در آن در حال نمایش است. ارتفاع باغ دیدار ۱۴ متر است و سقف آن با شیشه پوشانده شده. در انتهای این آبشار، کافه زیبایی به اسم کافه دیدار است که می‌توانید آن‌جا نشسته و این منظره زیبا را با یک قهوه داغ تماشا کنید.باغ ماهان نیز بخش دیگری‌ست که از باغ ماهان کرمان الهام گرفته شده که یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری کرمان است. باغ ماهان ایران مال هم تفرجگاه مفرحی برام عموم مردم خواهد بود و آب جاری و گیاهان گوناگون در این فضا، تجربه‌ی به‌یادماندنی برای بازدیدکنندگان به ارمغان خواهد آورد.

 

فودکورت و کافه های ایران مال

در مجموعه ایران مال، دو فودکورت وجود دارد که یکی در طبقه اول و دیگر در طبقه سوم است. بهتر است بدانید که فودکورت طبقه اول هنوز افتتاح نشده، اما در فودکورت طبقه سوم می‌توانید غذاهای متنوعی از فست‌فود گرفته تا غذای سنتی ایرانی و غذای دریایی سفارش دهید.

اولین رستوران در فودکورت طبقه سوم، رستوران قریشی است که کیفیت غذای آن را می‌توان از بوی مطبوع پیچیده در سالن حدس زد. این رستوران فقط غذاهای ایرانی سرو می‌کند.

فودکورت دیگر در طبقه سوم، مجموعه ساج است که غذای دریایی سرو می‌کند. منوی رستوران ساج تنوع خوبی دارد (حدودا ۱۰ آیتم) و غذاهایی مانند انواع ماهی، میگو، استیک، سالاد و بشقاب‌های ترکیبی در آن هستند.

 آخرین فودکورت فعال در طبقه سوم، اکسپرس فود است و همانطور که از اسمش هم پیداست، فست‌فود سرو می‌کند. از آنجایی که غذای سرو شده اکسپرس فود زودتر آماده می‌شود، صف آن هم نسبتا طولانی‌تر است.

 

 

 

 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها