صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

مرد عنکبوتی از تولد تا امروز / مروری بر کارنامه مرد عنکبوتی

مرد عنکبوتی یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های مارول است که تاکنون 10 فیلم اختصاصی برای این شخصیت ساخته شده است. در این مطلب به مناسبت آغاز اکران جهانی «مرد عنکبوتی: دور از خانه» به مرور سری فیلم‌های مرد عنکبوتی از آغاز تولد تاکنون پرداخته‌ایم.

مرد عنکبوتی

«مرد عنکبوتی» در سال 1962 توسط «استن لی» خلق شد و ابتدا با مخالفت‌های زیادی از سوی مدیران شرکت مارول مواجه شد. مهمترین دلیل مخالفت با استن لی این بود که نمی‌شود اسم یک شخصیت را از «عنکبوت» الهام گرفت، چرا که مردم از عنکبوت متنفرند. نهایتا استن لی توانست نویسندگی یکی از مجلات مارول که کم فروشترین مجله آن زمان بود و قصد بستن آن را داشتن را به عهده بگیرد، وی در این مجله «اسپایدرمن» را گنجاند و کمی بعد گزارشاتی مبنی بر رکورد فروش این مجله به مارول رسید و نظرات را تغییر داد.
«مرد عنکبوتی » داستان جوانی‌ست به نام پیتر پارکر که شخصیتی ساده و خوش قلب دارد اما به شدت دست و پا چلفتی است و مدام مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرد. تا اینکه یک عنکبوت رادیواکتیو او را می‌گزد و بدن پیتر دچار جهش ژنتیکی می‌شود و می‌تواند مانند یک عنکبوت سقف و دیوارها را بپیماید. پیتر که ابتدا از این قدرت برای منافع شخصی استفاده می‌کند، طولی نمی‌کشد که انتخاب می‌کند قهرمانی باشد که در مقابل قطب منفی بایستد و در جهت برقراری عدالت از قدرتش بهره ببرد. 

محبوبیت «اسپایدرمن» خیلی سریع عالم گیر شد و علاوه برپول ، اعتبار تازه‌ای برای مارول به ارمغان آورد وکمپانی‌های بزرگ تصمیم به خریدن حق امتیاز این شخصیت گرفتند. « سونی پیکچرز » اولین کمپانی بود که توانست این کار را انجام دهد.


سری اول ( از سال 2002 تا 2007 )
اولین سری از اسپایدر من از سال 1977 تا 1981 ساخته شد و یک سه گانه تلویزیونی بود که نیکلاس هموند نقش اصلی آن را ایفا می‌کرد. ما برای اولین بار اسپایدر من در سال 2002 پایش به سینما باز شد از همان اولین روزی که تصمیم بر این شد فیلمی درباره این شخصیت ساخته شود، قرار بود که یک سه گانه مرتبط به هم بسازند که اینگونه هم شد! « مرد عنکبوتی » در سال 2002 به کارگردانی سام ریمی به اکران عمومی درآمد و بسیار موفق ظاهر شد و توانست به فروش 821 میلیون دلاری برسد! نقش اصلی فیلم یعنی پیتر پارکر را توبی مگوایر ایفا کرد که می‌توان گفت بازی روان و دلنشین او ، سکوی پرشی برای موفقیتش در سینما بود. تماشاگران فیلم را بسیار پسندیدند و این قهرمان مارول به سرعت به شهرت و محبوبیتی جهانی رسید.
مرد عنکبوتی 2 و 3 نیز در سال‌های 2004 و 2007 ساخته شدند و مانند سری اول آن با استقبال زیادی مواجه شدند. «مرد عنکبوتی 3 » تاکنون پرفروش‌ترین فیلمی‌ست که با محوریت این شخصیت ساخته شده است.

سری دوم ( از سال 2012 تا 2014 )
بعد از این که آخرین قسمت سری اول در سال 2007 به پایان رسید، تا سال 2012 کمپانی مارول هیچ فیلمی درباره این شخصیت نساخت. سازندگان این سری تصمیم گرفتند که یک خط داستانی کاملا متفاوت را دنبال کنند و ادامه قسمت قبلی را نسازند. قسمت اول سری دوم با نام «مرد عنکبوتی شگفت انگیز» در سال 2012 به اکران عمومی رسید، اینبار نقش شخصیت مرد عنکبوتی را آندرو گارفیلد بازی کرد و موفق هم ظاهر شد. اولین قسمت از این سری موفق شد فروش 757 میلیون دلاری بکند که در مقایسه با قسمت اول سری اول کمتر بود. قسمت دوم این سری هم با نام «مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2» به اکران عمومی رسید و در پایان توانست 708 میلیون دلار فروش کند. در مجموع باید گفت این دو فیلم بین تمام فیلم‌های مردعنکبوتی علی‌رغم فروش خوب، کمترین مخاطب را داشتند و احتمالا به همین دلیل به سازندگان آن از ساخت «مرد عنکبوتی شگفت انگیز 3» منصرف شدند.

سری سوم ( از سال 2019 تا 2017 )

دو سال بعد از سری «مرد عنکبوتی شگفت انگیز»، اسپایدرمن با چهره‌ی جدید در «کاپیتان آمریکا: سیویل وار» که توسط کمپانی مارول استودیو ساخته و توسط تام هالند ایفای نقش می‌شد دیده شد. بعد از آن، اولین سری اختصاصی مرد عنکبوتی جدید با عنوان  سری «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» در سال 2017 ساخته شد و توانست مردعنکبوتی را به روزهای اوجش بازگرداند و به فروش 880 میلیون دلاری برسد. کارگردان این فیلم جان واتس بود و تام هالند در نقش اصلی حضور پیدا کرد. بعد از آن، ما اسپایدرمن را در دو سری آخر فیلم انتقام جویان یعنی «انتقام جویان: جنگ ابدیت» و «انتقام جویان: پایان بازی» نیز می‌بینیم.

قسمت دوم این سری که «مرد عنکبوتی : دور از خانه» نام دارد با همان کارگردان و بازیگر اصلی روی پرده سینماست.  داستان فیلم به نحوی اتفاق میفتد که پیتر پارکر و دوستانش برای تعطیلات تابستان به اروپا می‌روند، جایی که پیتر باید از دوستانش در برابر تبهکاری به نام« میستریو» محافظت کند .
ستارگان بزرگی در سری هفتم « مردعنکبوتی » ایفای نقش خواهند کرد که ازجمله آنها جیک جیلنهال بازیگر فیلم «چپ دست » و ساموئل ال.جکسون در نقش نیک فیوری در سری «ایکس من» را می‌توان نام برد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها