صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

شیرشاه از تولد تا امروز / مروری بر کارنامه شیرشاه

کمپانی والت دیزنی تصمیم گرفته امسال با انیمیشن محبوب و خاطره‌انگیز «شیرشاه» غافلگیرمان کند. شیرشاه پس از گذشت ۲۵ سال از ساخت اولین نسخه خود، قرار است از تاریخ ۱۹ ژوئیه برابر با ۲۸ تیر دوباره به سینما بیاید.

شیرشاه

کمپانی والت دیزنی تصمیم گرفته امسال با انیمیشن محبوب و خاطره‌انگیز «شیرشاه» غافلگیرمان کند. شیرشاه پس از گذشت ۲۵ سال از ساخت اولین نسخه خود، قرار است از تاریخ ۱۹ ژوئیه برابر با ۲۸ تیر دوباره به سینما بیاید. این درحالی‌ست که گفته می‌شود نسخه جدید «شیرشاه» از تکنولوژی متفاوت و خیره کننده ‌ای بهره می‌برد و جان فاوور کارگردان این انیمیشن برخی صحنه‌ها را با صحنه‌هایی آمیخته با واقعیت بازسازی کرده است. این کارگردان معروف، پیش از این انیمیشن های دیو و دلبر و کتاب جنگل را نیز کارگردانی کرده است.
خالی از لطف نیست به بهانه اکران این انیمیشن نگاهی بیاندازیم به نسخه‌های پیشین شیرشاه که از آن بعنوان یکی از ده انیمیشن برتر جهان نام می‌برند و تاکنون در پنج نسخه توسط کمپانی دیزنی تولید شده است.
«شیرشاه» موفق شده است جوایز زیادی را کسب کند که ازجمله آنها می‌توان به ۲ اسکار و ۲ جایزه گلدن گلاب در بخش موسیقی متن، همچنین ۳۴ عنوان جوایز دیگر اشاره کرد.

شیرشاه ۱۹۹۴

حتما می‌دانید ایده اصلی «شیرشاه» از نمایشنامه هملت، یکی از بهترین نمایشنامه‌های تراژدی شکسپیر برداشت شده است. داستان آن درباره بچه شیری به نام سیمبا است که می‌خواهد جانشین پدرش موفاسا باشد. اما شیر دیگری به نام اسکار که عموی سیمبا است، موفاسا را می‌کشد و سیمبا را از جنگل بیرون می‌اندازد. در قسمت های بعدی سیمبا که بزرگ شده است می‌خواهد انتقام پدر را بگیرد و به حکمرانی ظالمانه اسکار پایان دهد.

اولین قسمت شیرشاه در سال ۱۹۹۴ در ژانر موزیکال، توسط راجـر آلرز و راپ مینکاف تولید شد. موسیقی متن دلنشین شیرشاه که از همکاری آهنگساز معروفی چون التون جان و شاعری به نام تیم رایس حاصل شده بود برای آنها جایزه اسکار بهترین موسیقی متن و بهترین ترانه ارجینال را به ارمغان اورد و یکی از مهمترین دلایلی بود که باعث شد «شیرشاه» جهانی شده و در ذهن‌ها ماندگار شود.
لازم به ذکر است که « شیرشاه » با فروشی معادل ۹۴۵ میلیون دلار، در آن سالها رکوردی عجیب به ثبت رساند.


شیرشاه ۲: پادشاهی سیمبا ۱۹۹۸ 

در پی استقبال فراوان مردم، این انیمیشن چهار سال بعد با نام شیرشاه ۲: پادشاهی سیمبا به کارگردانی دارل رونی تولید شد و باز هم ستایش منتقدان را به دنبال داشت.
در این قسمت سیمبا که پادشاه آفریقا شده است، خطری برای پادشاهی خود نمی‌بیند ولی دور از سرزمین سلحشوران جایی که سال‌ها پیش سیمبا خانواده اسکار را تبعید کرده است، زیارا، همسر اسکار، در حال دشمنی با سیمبا است. در این بین کیارا دختر جوان سیمبا به سرزمین هایی ممنوعه پا می‌گذارد و با شیر دیگری به نام کومبا که پسر کوچک اسکار آشنا می‌شود و ماجراهای جذابی را رقم می‌زند.

شیرشاه ۱٫۵: دور دنیا با تیمون و پومبا ۲۰۰۴

سومین سری از این انیمیشن در غالب یک انیمیشن ماجراجویی/ کمدی ساخته شد و به دلیل متفاوت بودنش و زبان شیرین کمدی تواست مخاطبان بیشتری نیز جذب کند. کارگردانی آن را بردلی ریموند به عهده داشت.
در این قسمت دو شخصیت کمدی و جذاب نقش های اصلی را به عهده دارند. انیمیشن دور دنیا با تیمون و پومبا داستان خنده‌دار یک میمون آفریقایی به نام تیمون و یگ گراز به نام پومبا است که با شرح ماجرای زندگی خود خاطرات خود را با شیرشاه تعریف می کنند. ماجرا از آنجا شروع می شود که این دو در حین راه رفتن در جنگل و آواز خواندن، ناگهان مورد حمله باران و رعد و برق قرار می‌گیرند و به غاری پناه می برند. اما پومبا در اثر صاعقه حافظه خود را از دست می‌دهد و تیمون سعی می‌کند با مرور خاطرات مشترکشان به او کمک کند تا حافظه اش را به دست آورد.

پس از آن فورد رایلی در سال ۲۰۱۵ یک سریال انیمیشنی براساس شخصیت‌های شیرشاه ساخت که آن مجموعه نیز با استقبال نسبی روبرو شد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها