صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

گزارش حواشی جنجالی اکران «شبی که ماه کامل شد» و «ایده اصلی»

اگر روز گذشته اخبار اکران سینمای ایران را دنبال کرده باشید حتما دچار سردرگمی شدید و بیانیه های عوامل فیلم های سینمایی «شبی که ماه کامل شد» و «ایده اصلی» حتما این سردرگمی را نیز بیشتر کرده است. با هم مروری میکنیم بر آنچه روز گذشته رخ داد و حواشی اکران این دو فیلم در گروه استقلال را بررسی می کنیم.

حواشی
ماجرا از آنجا شروع شد که با پایان یافتن مهلت 7 هفته ای اکران عید فطرهمگان منتظر این بودند که شورای صنفی نمایش روز گذشته دستور به اکران فیلم «ایده اصلی» در گروه استقلال دهد و فیلم «شبی که ماه کامل شد» همچون فیلمهای «سرخپوست» و «ما همه با هم هستیم» به اکرانش در سینمای سرگروه پایان دهد اما شورای صنفی به دلیل ارزشی بودن حکم به ادامه اکران «شبی که ماه کامل شد» تا هفته دهم داد.

بنابر اعلام سخنگوی شورای صنفی نمای سقف تعداد هفته های نمایش فیلم فیلم «شبی که ماه کامل شد» خاتمه یافته ولی طبق ماده ۱۴نظام نامه فصل چهار فیلمهای ارزشی دفاع مقدس انقلاب می‌توانند در صورتی که کف فروش را پر کنند تا سقف ۱۰ هفته نمایش داشته باشند.


این اتفاق واکنش سعید خانی پخش کننده فیلم «ایده اصلی» را در پی داشت و خانی طی مصاحبه ای اعلام کرد حمایت از فیلم های دیگر باعث لطمه به برنامه ریزی فیلم هایی که قرار است در آینده روی پرده بیایند می شود.

سعید خانی درباره اکران فیلم سینمایی «ایده اصلی» به کارگردانی آزیتا موگویی بیان کرد: طبق برنامه ریزی‌هایی که داشتیم، قرار بود از دوم مرداد ماه این اثر روی پرده برود اما متوجه شدیم که قرار است از فیلمی که قبل ما روی پرده رفته حمایت شود، به همین دلیل اکران ما با تاخیر صورت خواهد گرفت.

این پخش‌کننده گفت: برنامه‌ریزی‌های تبلیغاتی هزینه بسیاری دارد و اگر قرار باشد تغییری در زمان نمایش فیلم ایجاد شود، برنامه‌ریزی پخش یک فیلم به هم می‌ریزد.

مدیر پخش خانه فیلم با تاکید بر اینکه بر اساس قانون فیلم‌ها می‌توانند تا هفت هفته در سرگروهی روی پرده باشند، گفت: ما بر اساس همین قانون موجود برنامه‌ریزی کرده بودیم و کارمان را پیش بردیم حالا اگر مسئولین بخواهند از فیلمی حمایت کنند و آن را بیشتر از زمان مقرر روی پرده نگه دارند کاری خلاف قانون صورت گرفته است.


پس از این مصاحبه محمدحسین قاسمی تهیه کننده فیلم «شبی که ماه کامل شد» در یک بیانیه اعلام کرد ما از حق خودمان برای اکران در سینمای سرگروه گذشتیم.

محمدحسین قاسمی در این بیانیه نوشته است:

بدینوسیله اعلام می دارم بدلیل مصاحبه های خلاف واقع مدیر پخش “خانه فیلم” که از به تاخیر افتادن اکران فیلمشان در سرگروه استقلال مطرح نموده اند، از حق فیلم خود جهت ادامه اکران در سرگروه سینما استقلال (با توجه به ماده ۱۵ در فصل چهارم آیین نامه اکران) صرف نظر می نمایم و همچون فیلم های دیگر (مانند فیلم متری شش و نیم که نزدیک به پنج ماه است اکران می باشد)، با سینماهای زیرمجموعه خود به اکران این فیلم ادامه می دهم و همچنین از مردم بابت استقبال بسیار عالی شان از فیلم «شبی که ماه کامل شد» تشکر نموده و امیدوارم همین استقبال خوب ادامه داشته باشد که سینما مدیون حمایت های مردم از اکران فیلم های روی پرده است.

البته امیدوارم که فیلم پخش کننده مذکور ناراضی، واقعا آماده اکران باشد و از این هفته اکران کند و دلیل این اعتراضش حربه تبلیغاتی غیر اخلاقی نباشد که در این صورت مصاحبه او بار حقوقی دارد و قطعا از دفتر پخش کننده به مراجع قضایی مربوطه شکایت خواهم کرد.

پس از این اتفاق تعدادی از رسانه ها به سراغ غلامرضا فرجی (سخنگوی شورای صنفی نمایش) رفتند تا مطلع شوند چه خبر است و بالاخره کدام فیلم از روز چهارشنبه در سرگروه استقلال نمایش خواهد داشت.

فرجی در این باره توضیح داد: 

آقای محمدحسین قاسمی نظر خود را بیان کردند و این موضوع برای اجرایی شدن باید در جلسه شورای صنفی نمایش طرح موضوع و درباره آن تصمیم گیری شود.

وی در پایان گفت: تا جلسه روز یکشنبه فیلم «شبی که ماه کامل شد» در سینمای سرگروه اکران می شود تا پس از آن در جلسه راجع به آن تصمیم گیری شود.

و سرانجام سعید خانی پخش کننده فیلم «ایده اصلی» پاسخ بیانیه محمدحسین قاسمی را داد و گفت: پیش از این مصاحبه ما را در جریان تاخیر حداقل یک هفته ای اکران فیلم »ایده اصلی» قرار داده بودند.

در بیانیه سعید خانی آمده است:

اول) به نظرم شبی که ماه کامل شد آن قدر فیلم خوبی هست و خوش بختانه آن قدر از آن استقبال شده که بتواند با استفاده از تمهیدهای قانونی و بدون نیاز به تهدید و تخریب به اکرانش ادامه دهد.

دوم)بنده را تهدید به شکایت کرده اید. نمی دانم موضوع شکایت احتمالی تان چه خواهد بود ولی امیدوارم بدون هیجان زدگی، گفتگوی بنده را که در آن هیچ اشاره ای به نام فیلم و شخص شما نشده، یک بار دیگر بخوانید. گفتگوی بنده "حربه تبلیغاتی" نبود ولی این سخن شما که اگر مصاحبه پخش کننده ایده اصلی حربه تبلیغاتی باشد، "بار حقوقی خواهد داشت،" از هر نظر عجیب است!

سوم) تعویق حداقل یک هفته ای اکران ایده اصلی از دوم به نهم مرداد ماه، از سوی پخش کننده فیلم شما به بنده اطلاع داده شد و من نیز پس از جلب موافقت تهیه کننده فیلم، برنامه ها و مواد تبلیغاتی مثل روزشمار را برای شروع اکران در نهم مرداد ماه تنظیم و آماده کردم. آن چه امروز باعث واکنش ما شد، طرح احتمال تعویق دوباره شروع اکران ایده اصلی در جلسه امروز (سی ام تیر ماه) شورای صنفی اکران در حضور بنده و تهیه کننده فیلم بود. تعویقی که می تواند کل برنامه های تبلیغاتی ما را آشفته کند.

چهارم) فیلم متری شیش و نیم طبق آیین نامه بعد از هفت هفته از سرگروه برداشته شد. طبق آیین نامه سه هفته در زیرگروه نمایش داده شد و الان بعد از پایان ده هفته طبق قانون به اکران تک سانسش ادامه می دهد.

پنجم) مقابله اهالی سینما با یکدیگر و هر رفتار و گفتاری که به ایجاد سوءتفاهم در سینما دامن بزند، در هر زمان محکوم و ناخوشایند است و در شرایط فعلی سینما، ناخوشایندتر. امید که تعصب ستودنی ما فعالان تولید و پخش روی ساخته های مان، مانع از انجام گفتگو برای حل مشکلات و هموار کردن مسیر اکران فیلم های مان نشود. موفق باشید.

در نهایت و ظاهرا قرار است فعلا «شبی که ماه کامل شد» این هفته را هم در گروه استقلال باقی بماند تا در جلسه هفته آینده دوباره در این مورد تصمیم گیری شود.


دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها