صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

ماندگارترین شخصیت‌های کیمیایی به مناسبت زادروز او + ویدئو

به مناسبت تولد مسعود کیمیایی مروری داریم بر این شخصیت‌ها که عموما بهترین بازی‌های بازیگرانش نیز بوده است.

کیمیایی


مسعود کیمیایی را بیشتر به دیالوگ‌های درخشانش می‌شناسیم که برخی از آن‌ها بعد از گذشت سال‌ها هنوز جذاب و تاثیر گذار هستند. اما آنچه سینمای مسعود کیمیایی را ماندگار کرده قهرمان‌های معترض، تنها و زخم‌ خورده‌ای هستند که تا آخرین نفس پای رفاقت و مردانگی ایستاده‌اند و تن به خیانت و پلشتی نداده‌اند. قیصر، رضا موتوری، سید و قدرت گوزن‌ها، سلطان، رضا معروفی حکم تا رضا سرچشمه جرم، همه و همه شخصیت‌هایی دوست‌داشتنی‌ای بودند که گویی از جهانی دیگر آمده‌اند، کوه‌های بلندی که حضورشان مثل یک خواب کوتاه بود.
مسعود کیمیایی که همواره از او بعنوان چهره ماندگار و جریانساز سینمای ایران نام برده می‌شود مرداد ۱۳۲۰ در محله چراغ‌برق متولد شد. کیمیایی که به‌خاطر شوق و علاقه به سینما ترجیح داد به جای تحصیل در دانشگاه کار خود را به صورت عملی در نزد بزرگان سینما آغاز کند؛ در نخستین گام سینما را با دستیاری مرحوم ساموئل خاچیکیان در فیلم خداحافظ تهران آغاز کرد.
لحن مردمی و روایت متعهد مسعود کیمیایی نسبت به مردم جامعه و هویت ایرانی، از دیرباز تاکنون به سینمای او جایگاهی یگانه بخشیده است. او عدالت طلبی را بارها و بارها با لحنی معترض و آرمانگرا همگام با مردم فریاد زده و همچنان در تقابل خیر و شر در جستجوی سینمایی‌ست که در آن بتوان پای رفاقت و پاکی ایستاد و با خیانت و پلشتی همراه نشد. مسعود کیمیایی علاوه بر حضور پرشور در عرصه فیلمسازی طی پنج دهه و پربار کردن گنجینه سینمای ایران، توان خود را در کشف و پرورش هنرمندان سینمای ایران به ویژه بازیگران به اثبات رسانده است. کیمیایی در سالهای پیش از انقلاب از جمله اولین فیلمسازانی‌ست که آثارش توجه همزمان مردم و منتقدان را به همراه داشت و از معدود هنرمندانی‌ست که با همه افت و خیزهای یک راه دشوار، این مسیر را تا امروز ادامه داده است. توان و هنر کیمیایی حتی اگر در مقاطعی از دید داوران پنهان ماند اما گذشت زمان خود بهترین قاضی بود برای ثبت ماندگاری این آثار.

ویدئوی اختصاصی سینماتیکت به مناسبت تولد این هنرمند صاحب سبک و قدیمی را ببینید.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها