صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

برنامه بزرگداشت های جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان اعلام شد

نشست رسانه‌ای سی ودومین دوره از جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، امروز سه شنبه (15 مردادماه) با حضور علیرضا تابش دبیرسی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان و محسن دلیلی مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی در سالن زنده یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

تابش

علیرضا تابش نیز در ابتدای صحبت‌هایش ضمن تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه گفت: روز خبرنگار را گرامی می‌دارم و بسیار خوشحالم که روز خبرنگار با نشست خبری جشنواره همزمان شده است.

تابش ادامه داد: من از مقام شما خبرنگاران تجلیل می‌کنم چراکه آگاهی بخش هستید و برای شما آرزوی توفیق و سلامتی دارم. همچنین باید از شهید صارمی که هفده مرداد به خاطر نام و حضور ایشان به عنوان روز خبرنگار نام‌گذاری شده تجلیل کنم.

وی در ادامه صحبت‌هایش به بیان شش محور سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان پرداخت و گفت: کمتر کسی در جامعه‏ی سینمایی می‏تواند پیدا شود، که لزوم و ضرورت ایجاد تحول در مناسبات صنعت سینما، با توجه به شرایط جدید حاکم بر کشور، چه در بعد پیشرفت‌های رخ‏ داده در فناوری‏های ارتباطی و گسترش صنعت تصویر، چه از منظر وضعیت اقتصادی و سیاسی حاکم را منکر شود، اما شاید کمتر کسی گمان می‏کرد نخستین نتیجه‏ی این تحولات، به واسطه‏ی رویکردهای جدید و توسعه‏محور مدیریت سازمان سینمایی و به تبع آن بنیاد سینمایی فارابی را در سینمای کودک و نوجوان مشاهده کنیم.

وی ادامه داد: مفتخرم اعلام کنم این دوره از جشنواره، از چندین جهت می‏تواند نقطه‏ عطف و شاخص وقوع تحول در صنعت سینما باشد، و البته این تحول و تغییر، که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، ناشی از مجموعه‏ی اصلاحات و جراحی‏هایی است که مجموعه‏ی صنعت-هنر سینمای کشور، در مقام پیکری واحد و به فرماندهی منسجم به آن رسیده است و مطلقاً نمی‏توان آن را صرفاً نتیجه‏ی تلاشهای یک بخش، یا سازمان، چه بنیاد سینمایی فارابی و چه دبیرخانه‏ی این دوره از جشنواره دانست. بلکه باید این تحول را، ناشی از بلوغ جامعه‏ی هنرمندان، تغییر نگرش در سطوح مدیریت کلان سینمایی کشور، به ویژه شخص رئیس سازمان سینمایی و تغییر مناسبات حاکم بر الگوی مصرف فرهنگی در کشور دانست.

در جشنواره امسال کیفیت جای کمیت را گرفته است

دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اظهار داشت: نخستین تحول را می‏توان تغییر نگرش از “اثر” به “منظومه” دانست، چند دهه گذشته الگوی حاکم بر مدیریت سینمایی، تمرکز بر تولید آثار بود، مجموعه‏ مدیریت سینمایی ملاک موفقیت خود را در آمارهای کمی تولید می‏دید و از سوی دیگر فیلمسازان نیز وظیفه‏ خود را تا مرحله‏ی پس‏تولید می‏دانستند و کمتر به دنبال ایجاد نگرش منظومه‏ای یا به عبارت دیگر، ایجاد پیوست فرهنگی یا زنجیره‏ی خلق ارزش در صنعت سینما بودند.
وی با تاکید بر اهمیت کیفیت فیلم‌های راه‌یافته به جشنواره تصریح کرد: اما در این جشنواره پس از مدتها سنت تولید فیلم برای جشنواره کنار گذاشته شد و اهمیت تعداد فیلمهای راه‏یافته به جشنواره جای خود را به کیفیت و استانداردهای ارائه‏ی فیلم داده است. تاکید مدیریت سینمایی کشور بر شفاف‏سازی و اعلام عمومی هزینه‏کرد، گام بزرگی بود که ما را به این سمت هدایت کرد، مدیران سینمایی، چه در بنیاد سینمایی فارابی و چه در دبیرخانه‏ جشنواره حالا خود را در اتاقی شیشه‏ای حس می‏کنند که هر حرکت آنها و هر سرمایه‏گذاری‏ای در تولید، از سوی افکار عمومی رصد و درباره‏ی آنها پرسش می‏شود. حالا و در سی و دومین دوره‏ی جشنواره مفتخرم اعلام کنم ما با هفت فیلم با کیفیت و با قابلیت قابل توجه در صنایع مجاور روبرو هستیم و نه تنها دغدغه‏ای در این مورد نداریم، بلکه در انتظار فیلمهای با کیفیت بیشتری در سالهای آینده می‏مانیم. در این دوره از جشنواره ما به دنبال ارائه‏ی تصویری حقیقی و شفاف از سینمای کودک و نوجوان و ظرفیتهایش بوده‏ایم و کیفیت بیش از اعداد و تعداد فیلمهای موجود برای ما اهمیت داشته است.

توجه به وجوه بین‌المللی سینمای کودک در جشنواره

تابش همچنین بیان کرد: در این دوره از جشنواره، توجه به وجوه بین‏المللی سینمای کودک نیز، که کمابیش به فراموشی سپرده شده بود، دوباره زنده شده است. ما با ایجاد کتابخانه‏ی ویدیویی، دعوت از توزیع‏کنندگان منطقه ای و بین‏المللی و تعریف خدمات جدید برای میهمانان بخش بین‏الملل، تلاش کرده‏‌ایم صنعت تصویر در حوزه‏ی کودک و نوجوانان را در فضای بین‏المللی بازتعریف کنیم. این بازتعریف، منطبق با رویکرد رونق تولید ملی و طبیعتاً همگام با سیاستهای حاکم بر کشور انجام پذیرفته و به گمان ما، با توجه به زبان مشترک تصویر در میان کودکان تمام دنیا، می‏ تواند افق جدیدی پیش روی سینمای کشور بگشاید. افقی که حضور جشنواره تنها بخشی از آن است و هدفش حضوری همه‏جانبه در بدنه سینمای بین‏الملل است. این اتفاق شدنی است و با اتکا به نیروی داخلی و سرچشمه غنی ادبی و خلاقیت به ویژه در حوز‏ه های مختلف هنر و ادبیات کودک و نوجوان در ایران، از مزیتهایی برخورداریم که در کمتر کشوری می توان مشابه آن را یافت.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش یادآور شد: تلاش ما این بوده است که در بخش بین‏‌الملل، این ظرفیتهای منحصر به فرد را پیش روی میهمانان و شرکت‏کنندگان بین المللی جشنواره به تصویر بکشیم. در این دوره از جشنواره، برای نخستین بار در کشور، خدمات پروفایلینگ اقتصادی فیلم‌ها به تهیه ‏کنندگان فیلم‌های سینمایی راه‏ یافته به بخش مسابقه ‏ی ملی ارائه خواهد شد.

سودآور کردن سینمای کودک در الویت است

تابش گفت: واقعیت این است که نخستین قدم در راه خودگردان و سودآور ساختن سینمای کودک و نوجوان در عین حفظ کیفیت و توجه به مضامین فاخر و مطلوب، ترویج و تثبیت مفاهیم و نگرش کسب و کاری به این هنر-صنعت در میان فعالان این حوزه است. کمیته‏‌ای متشکل‏ از صاحب‏ نظران اقتصادی در حوزه‏های کارآفرینی، اقتصاد فرهنگ و تامین سرمایه، همه‏ فیلم‌های راه ‏یافته به بخش مسابقه را تحلیل اقتصادی کرده و برای نخستین بار در قالب خدماتی رایگان به تهیه‏ کنندگان این آثار تقدیم خواهند کرد. این قدم، که در راستای شفافیت هرچه بیشتر اقتصادی صنعت سینما برداشته شده است به ما در بازه‏ ی زمانی کوتاه مدت، امکان سنجش میزان موفقیت آثار سینمایی کودک و نوجوان را فراهم می کند و از سوی دیگر زبانی مشترک میان صاحبان سرمایه و تولیدکنندگان سینمایی ایجاد می کند که از وابستگی سینمای کودک به نهادهای حامی کاسته خواهد شد و در نهایت این بخش از صنعت تصویر را به استقلال خواهد رساند. جلساتی که میان دفاتر پخش و صاحبان آثار، پس از پایان کار جشنواره برگزار خواهد شد مکمل این خدمات خواهد بود.

جشنواره نگاه خاصی به صنعت تصویر دارد

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: صنایع مجاور صنعت سینما، اهمیتی بنیادی در رونق تولید سینمایی دارند. توجه ویژه به بخش انیمیشن و آثار انیمیشن کوتاهی که به بخش مسابقه ملی راه یافته‏اند نگاه دقیق به فیلم‌های کوتاه و بلند غیر سینمایی و تاسیس بخش جدید وب‏سری، همه نشانه‏هایی هستند که نشان می‌دهند جشنواره در این دوره، نگاه خاصی به صنعت تصویر فراتر از صرفاً سینما خواهد داشت. همین رویکرد در مورد صنایع مجاور سینما هم ادامه داشته است. جایزه ویژه کسب و کار که از سوی دبیر اهدا خواهد شد، موئد همین رویکرد است و امیدواریم باعث شود تهیه‏کنندگان، فیلمسازان و نویسندگان نیز این نگاه را در خود ایجاد کنند و میان سینما و صنایع مجاور پیوندی راهبردی ایجاد شود.

جزئیات سومین دوره المپیاد فیلمسازی نوجوانان
وی همچنین اظهار داشت: خوشحالم اعلام کنم امسال در کنار جشنواره، المپیاد فیلمسازی نوجوانان نیز به شکل متفاوت و به‌روزی برگزار خواهد شد. این المپیاد، که 60 نوجوان از سراسر کشور را میزبانی خواهد کرد، المپیاد فیلمسازی در این دوره با پذیرش ایده، و تجربه گسترش ایده، میزبان 9 تن از پیشکسوتان سینمای کودک و نوجوان خواهد بود که میتواند اتفاقی ویژه و منحصر به فرد تلقی شود. امید ما این است که همنشینی نوجوانان با کسانی که در راه فیلمسازی مو سپیده کرده‏اند بتواند سرچشمه انتقال تجارب گذشته و ظهور پدیده‏هایی جدید در صنعت تصویر باشد.

بزرگداشت 3 چهره سینمای کودک
دبیر جشنواره، در بخش دیگری از صحبت‌هایش بزرگداشت‌های جشنواره امسال را اعلام کرد و گفت: جشنواره امسال تصمیم گرفته از سه تن از بزرگان حوزه سینمای کودک و نوجوان تجلیل کند، مهین جواهریان، فیلمساز باسابقه‌ این حوزه، علیرضا رضاداد که پیشتاز مدیریت سینمایی هستند و مریم سعادت پیشکسوت هنرهای نمایشی چهره‌هایی هستند که بزرگداشت‌شان در این دوره از جشنواره برگزار می‌شود که مخرج مشترک همه‌ آن‌ها سابقه کار فعالانه و طولانی در این حوزه است.

آمار آثار راه یافته به جشنواره امسال
تابش در ادامه به بیان آمار آثار راه‌یافته به سی ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان پرداخت و گفت: مجموع آثار ارسال شده به دبیرخانه در بخش ملی 217 عنوان فیلم است که از این تعداد فیلم سینمایی 12 عنوان، فیلم کوتاه داستانی 105 عنوان، فیلم بلند داستانی 16 عنوان، فیلم پویانمایی کوتاه 66 عنوان، فیلم پویانمایی سینمایی 6 عنوان، وب‌سری 39 عنوان ثبت نام کردند که پس از بازبینی کلیه آثار، 36 عنوان فیلم توسط هیات انتخاب ایران برگزیده شدند که شامل 7 فیلم سینمایی10 فیلم کوتاه داستانی، 7 فیلم بلند داستانی و 12 فیلم پویانمایی کوتاه می شوند.

همچنین مجموع آثار ارسال شده به دبیرخانه در بخش بین الملل¬، 235 عنوان فیلم است که این تعداد شامل 100 فیلم سینمایی، 45 عنوان فیلم بلند پویانمایی، 40 عنوان فیلم کوتاه پویانمایی، 50 عنوان فیلم کوتاه داستانی است. پس از بازبینی تمامی آثار 42 عنوان فیلم توسط هیات انتخاب بخش بین الملل، 12 عنوان فیلم بلند سینمایی، 10 فیلم بلند پویانمایی، 11 عنوان فیلم کوتاه پویانمایی و 9 فیلم کوتاه داستانی برگزیده شدند.

مجموعه آثار «وب سری» راه یافته به جشنواره نیز سی‌ونه عنوان است. فکر می‌کنم اشاره به این نکته نیز لازم است که 11 سالن سینما در شهر اصفهان فیلم های راه یافته به جشنواره را در 3 نوبت اکران خواهند کرد ضمن آن که منتخبی از فیلم‌های جشنواره در تمامی مراکز استان‌ها و همینطور دو منطقه آزاد به نمایش در می‌آیند.

در این نشست، حبیب ایل‌بیگی، عزت‌الله علیزاده، سیمون سیمونیان، حسین شیخ‌الاسلامی، رائد فریدزاده، ایرج تقی پور، مسعود احمدیان، سیدمهدی سجادی، حامد سلیمان‌زاده، میلاد شکرخواه، ایمان حجتی از مدیران و اعضای هیات انتخاب جشنواره، اصحاب رسانه و عکاسان حضور داشتند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها