صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

پیشنهاد هنر و تجربه: «کارت پرواز» به کارگردانی مهدی رحمانی

مهدی رحمانی پیش از «کارت پرواز» فیلم‌های «برف»، «پنهان» و «دیگری» را جلوی دوربین برده است.

کارت پرواز


کارت پرواز ساخته مهدی رحمانی دست روی سوژه ملتهبی گذاشته که کمتر در سینمای ایران به آن پرداخت شده است. در یک فرودگاه دختر و پسری که اصلا یکدیگر را نمی‌شناسند هر دو قرار است موادی را که بلعیده‌اند به کشوری دیگری برسانند. دختر اولین‌بار است که چنین کاری انجام می‌دهد اما پسر حرفه‌ای است. با یک نگاه به دختر می‌فهمد که حالش خوش نیست و ممکن است مامورها حساس شوند و هر دو لو بروند. ادامه فیلم شرح نزدیک شدن این دو نفر به یکدیگر است که خوشبختانه قرار نیست به عشق و عاشقی مثل خیلی از فیلم‌های این‌چنینی تبدیل شود. این فقط شرح پرسه‌های دو نفر است که از سر ناچاری سرنوشت‌شان به یکدیگر پیوند خورده است.
منصور شهبازی، ندا جبرئیلی، محمدعلی نجفی، اصغر رفیعی جم، شیرین یزدانبخش، طلا معتضدی، امین قوامی و علی کلانتری بازیگران این فیلم هستند. فیلم سینمایی «کارت پرواز» موفق به کسب سه جایزه بهترین کارگردانی، فیلمنامه و بازیگر زن از جشنواره «Queen Palm» آمریکا شده است.


محمود دولت‌آبادی پس از تماشای فیلم سینمایی «کارت پرواز» به کارگردانی مهدی رحمانی این فیلم را اثری مهم و حضور جوانان دغدغه‌مند در سینمای ایران را باعث امیدواری دانست.

 این نویسنده پیشکسوت درباره فیلم «کارت پرواز» ساخته مهدی رحمانی با تاکید بر اینکه «کارت پرواز» فیلم بسیار مهمی است، گفت: بازی بازیگران «کارت پرواز» بی‌نظیر بود با اینکه هر دو بازیگر فیلم جزو بازیگران جوان و تازه‌کار سینما هستند اما بازی بسیار خوبی ارائه داده‌اند.

وی ادامه داد: فیلم دارای صحنه‌های بسیار زیبا و همچنین تصویربردای و بازی‌های بسیار خوب است و این نکات نشان می‌دهد کارگردان هم فضا می‌شناسد، هم روابط و هم بازی.

نویسنده کتاب «کلیدر» در انتقاد از وضعیت فعلی سینمای ایران عنوان کرد: چیزی که فقدانش در سینمای ما به شدت حس می‌شود، فیلمنامه است.

وی ادامه داد: کارگردان و نویسنده «کارت پرواز» در ارائه این فضا که عوامل بیرونی در قصه نباشند و روایت فیلم صرفاً بیانگر آن چیزی باشد که بر دو کاراکتر اصلی فیلم می‌گذرد، کاملاً موفق عمل کرده‌اند البته که لازم است عواملی قصه را به جلو حرکت دهند حتی بدون اینکه حضور داشته باشند. این افراد به عنوان عامل محرک باید وارد قصه شوند و زندگی را پیش برانند تا در نهایت به نابودی آن دختر منجر شود که در غیر اینصورت قصه دچار وارد شدن به فضای ملودرام و کند شدن می‌شود.

دولت‌آبادی بیان کرد: استفاده از عناصر و شخصیت‌هایی همچون همسرِ دختر و گروه مافیای مواد می‌توانست روند قصه را در یک سوم پایانی قوت بیشتری ببخشد.

در پایان محمود دولت‌آبادی از «کارت پرواز» به عنوان فیلمی سالم یاد کرد و گفت: حضور جوانان دغدغه‌مند در سینمای ایران باعث امیدواری است.

خرید بلیت فیلم کارت پرواز 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها