صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تصاویر آیین نکوداشت «بیست و یکمین جشن سینمای ایران»

مراسم بزرگداشت اکبر زنجانپور، بیژن محتشم، حسن زاهدی و سیروس الوند در بیست و یکمین جشن بزرگ سینمای ایران برگزار شد.

الوند
این مراسم با حضور سینماگران، مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی و هنری کشورمان ساعت 20 سه شنبه 29 مرداد ماه در ایوان شمس برگزار شد.

اکبر زنجانپور 

دوم بهمن ۱۳۲۳ (۲۲ ژانویه ۱۹۴۵) در تهران متولد شد. بازی در تئاتر را از سال ۱۳۴۵ در دانشگاه شروع کرد، سال ۱۳۴۹ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد. از سال ۱۳۶۵ نیز تدریس در دانشگاه را شروع کرد. وی در سال ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ عضو کمیته ملی تئاتر در سازمان یونسکو بود و در سال ۱۳۸۳ او در نمایش شب هزار و یکم به کارگردانی بهرام بیضایی بازی کرد. وی در فیلم های سینمایی معکوس ، پل خواب، طالع سعد ، روز دیدنی، تپش رفتار، تشکیلات و غیره ایفای نقش کرده است  و در دروه های مختلف جشن خانه سینما کاندیدای بخش بازیگری بوده اند . اکبر زنجانپور در دوبله نیز کار کرده‌است. معروفترین دوبله ایشان بجای "جبارسینگ" در فیلم شعله می‌باشد.

بیژن محتشم 

«بیژن محتشم» متولد ۱۳۱۶ مشهد بوده و فارغ التحصیل مدرسه دارالفنون است؛ وی دوره های مختلف چهره پردازی را در خارج از کشور از سال ۱۹۶۹ میلادی به بعد از جمله زیرنظر «جان چمبرز» برنده اسکار گریم سال ۱۹۶۸ برای فیلم سیاره میمون ها گذراند.
همچنین وی چهره پردازی را در تئاتر از سال ۱۳۳۴ شروع کرد و سرپرستی واحد چهره پردازی تلویزیون و تالار وحدت (رودکی) سال ۱۳۴۵ بود. محتشم همچنین تدریس چهره پردازی را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران (۱۳۵۲) و حوزه هنری (۱۳۷۱) انجام داده است و همچنان در آموزشگاه های چهره پردازی به کار آموزش علاقمندان این رشته مشغول است.
«مسافران دره انار»، «دندون طلا»، «من زمین را دوست دارم»، «معجزه خنده»، «همسر دلخواه من»، «هرچی تو بخوای» و «گیس بریده» و «سارای» برخی از فیلمهایی هستند که محتشم طراحی گریم آنها را به عهده داشته است. همچنین ایشان برنده جایزه بهترین چهره‌پردازی برای فیلم معجزه خنده در اولین دوره جشن خانه سینما و کاندید جایزه بهترین چهره‌پردازی برای فیلم سارای در دومین دوره جشن خانه سینما بوده اند. 

حسن زاهدی   

حسن زاهدی در سال ۱۳۲۵ در تهران متولد شد. او آموزش صدا را با گذراندن یک دوره تخصصی به عنوان تکنسین صدا در دانشکده صدا و سیما آغاز کرد. وی فارغ التحصیل تحصیلات پیشرفته از کالج پلیموث (ply mouth) از کشور انگلستان در رشته صدا و الکترونیک است. او فعالیت حرفه ای خود را به عنوان صدابردار واحد دوبلاژ تلویزیون از سال ۱۳۴۹ آغاز کرد. همچنین او کارمند بازنشسته صدا و سیما به عنوان صدابردار ارشد از سال ۱۳۷۵ می باشد. 

حسن زاهدی کار حرفه‌ای خود را از تلویزیون آغاز کرد و سال ۱۳۶۴ در سریال عیاران و طراران به کارگردانی سعید نادری به عنوان صدابردار فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم درباره الی، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای حسن زاهدی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون مصطفی طاری، فرهاد محبت، حسن بلور و ناهید ظفر را تجربه کرد.
از جمله جوایز و افتخارات وی می توان به: سیمرغ بلورین از جشنواره ۸ فیلم فجر برای فیلم "زیر بام‌های شهر" به کارگردانی اصغر هاشمی- سیمرغ بلورین از جشواره ۲۲ فیلم فجر برای فیلم "شهر زیبا" به کارگردانی اصغر فرهادی- سیمرغ بلورین از جشنواره ۲۵ فیلم فجر برای فیلم "پا برهنه در بهشت" به کارگردانی بهرام توکلی- سیمرغ بلورین از جشنواره ۲۷ فیلم فجر برای فیلم "درباره الی" به کارگردانی اصغر فرهادی- تندیسی بهترین صدابرداری خانه‌سینما (دومین) بخاطر فیلم "بودن یا نبودن" به کارگردانی کیانوش عیاری- تندیس بهترین صدابرداری خانه سینما (هفتمین) بخاطر فیلم " رقص در غبار" به کارگردانی اصغر فرهادی- تندیس بهترین صدابرداری خانه سینما (دهم) بخاطر فیلم " چهارشنبه سوری " به کارگردانی اصغر فرهادی- بهترین صدابردای دفاع‌مقدس برای فیلم " براده‌های خورشید" به کارگردانی حسین حقیقی؛ اشاره کرد.

سیروس الوند 

متولد یازدهم بهمن ۱۳۲۹در تهران. پس از پایان تحصیلات متوسطه از سال ۱۳۴۸ فعالیت خود را به عنوان سینمایی نویس و بعدها منتقد فیلم در نشریات سینمایی آن دوران (فیلم – فیلم و هنر – ستاره سینما) و مجله فردوسی ادامه داد. در سال ۱۳۵۰ با نوشتن فیلم نامه ((ساعت فاجعه)) به عنوان فیلم نامه نویس در سینمای حرفه ای آغاز به کار کرد و از سال ۱۳۵۳ با فیلم ((سنجر)) قدم به عرصه کارگردانی گذاشت.
وی مدرس رشته های بازیگری در سینما، فیلمنامه نویسی و کارگردانی فیلم در آموزشگاههای خصوصی و دانشگاه فرهنگ و هنر (اصفهان) کتاب منتشره: فیلنامه دست های آلوده (انتشارات توفیق آفرین) و نویسنده فیلم نامه های ساعت فاجعه – فتنه (براساس پاورقی منوچهر مطیعی) – میعادگاه خشم (مشترک با بهزاد فراهانی) – حیدر (مشترک با فریدون گله) – ساحره – مرد – سلام بر عشق – سراب- سالومه – حامی – مکافات – هم خون – بت شکن (مشترک با شاپور قریب) – جای امن – تعصب – مرز – تفنگدار- فرار – فاتح – پادزهر- از صمیم قلب (مشترک با محسن دامادی) و .همچنین در سمت دستیارکارگردان در فیلم های ساعت فاجعه ، مرد و بازیگری مسافر شب ، مزاحم وی کارگردانی فیلم های همچون سنجر، شب آفتابی ،فیلم سینمایی فریاد زیر آب ،نفس بریده، ریشه در خون ، آوار،محموله ،شب حادثه، برخورد ، یک بار برای همیشه، چهره، هتل کارتن، ساغر، دست های آلوده، دست های آلوده، مزاحم ، رستگاری در هشت و بیست دقیقه، تله، زن دوم، ستاره های سوخته، مرد، پرتقال خونی برعهده داشته است. 
























دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها