صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

پروژه کورش بزرگ چه شد؟

سال 91 بود که خبر آمد پرونده فيلم کوروش کبير که قرار بود زندگی ، پادشاه هخامنشی را به تصوير بکشد سرانجام به جريان افتاه است. حدود سال 90 بودکه مسعود جعفری جوزانی و علی معلم به عنوان کارگردان و تهيه کننده، برای ساخت فيلمی با محوريت «کوروش» درخواست پروانه ساخت داده بودند که ساخت اين پرونده با عدم صدور مجوز مواجه ‌شد.

کوروش کبیر
سینما تیکت از تنها پروژه سینمایی که قرار بود در وصف زندگی «کوروش کبیر» ساخته شود گزارش می‌دهد؛

ماجرا تا اول خرداد 96 ادامه پیدا کرد.آن زمان بود که با یاد و بزرگداشت زنده‌یاد علی معلم، مراسم رونمایی از کارهاى انجام نشده او در فاز صفر کلید خورد. از جمله فیلم سینمایى «کوروش بزرگ»، نوشته مسعود جعفری جوزانی که طی مراسمی در موزه سینما برگزار ‌شد.

اما تیرماه همان سال بود که جعفری جوزانی از هزینه ۷۰۰ میلیون تومانی توسط خودش برای این پروژه خبر داد و گفت: تاکنون ۷۰۰ و خرده‌ای میلیون تومان بابت فیلم «کوروش» هزینه کرده‌ام ولی فعلا ساخت آن را متوقف کرده‌اند.متاسفانه اراده تولید در دست ملت نیست. در دست ما نیست. سرمایه‌گذارهای ایرانی هم شهامتش را ندارند و بیشتر برای کارهای دیگر می‌آیند نه فیلم‌ساختن.ما یک‌سری سرمایه‌گذار خارجی پیدا کردیم، با آنها قرارداد بستیم و کار را شروع کردیم ولی متاسفانه مشکلاتی بر سر راه‌شان پدید آوردند تا حدی که آنها به جز یک‌سری کمک‌هایی اندک بارشان را بستند و گذاشتند و رفتند!

پروژه های ضد کوروشی

همزمان با خبر مشکلات پروژه کورش در آن سال خبر رسید که قزاقستان فیلمی علیه چهره تاریخی کوروش ساخته که در این کشور اکران می‌شود. انتشار تیزر فیلم «تومروس» در فضای مجازی خبر از اکران این فیلم داد. فیلمی که گفته می‌شود داستان آن به نوعی تحریف تاریخ است و به ماجرای کشته شدن کوروش کبیر بر اساس روایتی از هرودت می‌پردازد. البته یک رسانه درباره این فیلم و اشکالات تاریخی آن اینطور نوشت:«تومریس ملکۀ ماساگت‌ها که از ظلم و ستمِ ایرانیان به ستوه آمده‌، قیام کرده و با پیروزی بر هخامنشیان موفق به کشتن کوروش می‌شود.»
داستانی که عملا در روایت‌های تاریخی رد شده است و قابل استناد نیست.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها