صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما جشنواره فیلم فجر

جدیدترین اظهارات وزیر ارشاد درباره‌ی خانه سینما و حوزه هنری

وزیر ارشاد در جدیدترین سخنانش، تنش‌ با حوزه هنری را به فیلم‌های گذشته مربوط دانست و برای آینده ابراز امیدواری کرد که «در آینده با دقتی که انجام شده و فیلم‌های خوبی که ساخته می‌شود، شاهد چنین مشکلی نباشیم» و درباره ماهیت صنفی یا غیرصنفی آینده‌ی خانه سینما نیز، همه چیز را به کمیته هفت‌نفره اصلاح اساسنامه‌اش واگذار کرد.

وزیر ارشاد
 از فرصت جشنواره‌ی فیلم فجر برای همگرایی استفاده شود

 به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید محمد حسینی درباره برگزاری سی‌ویکمین جشنواره فیلم فجر که در کمتر از یک‌ماه آینده برگزار می‌شود، گفت: امسال جشنواره خوبی را خواهیم داشت. بعضی از بگو مگوهایی که پیش از این درباره فیلم‌ها بوده، انشاءالله امسال کمتر است. ضمن اینکه در این‌دوره یکی از نقاط قوت جشنواره، فیلم‌های اول است. امروز یکی از اعضای هیات انتخاب می‌گفت باور نمی‌کردیم این‌همه فیلم‌های باکیفیت و خوب توسط فیلمسازان اول ساخته شود.

 وی که در برنامه‌ی شامگاه 15 دی ماه «هفت» سخن می‌گفت در پاسخ به پرسشی درباره تعامل در حوزه سینما در آستانه جشنواره‌ی فجر اظهار کرد: همیشه تاکید ما بر جذب حداکثری بوده است. البته نمی‌خواهم بگویم دوستان ما و مدیران همیشه اینگونه عمل کرده‌اند اما تاکید بر این بوده است. اشکالات و ضعف‌ها همیشه بوده اما باید به حداقل برسد. باید از فرصت جشنواره فجر استفاده شود بنابراین هرچه همگرایی بیشتر شود به نفع سینمای کشور است چرا که در تفرقه نمی‌توان به نتیجه رسید.

 وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: دبیر محترم جشنواره‌، قبلا و من هم اکنون از همه سینماگران پیشکسوت و ... دعوت می‌کنم که در جشنواره مشارکت کنند. ما آمادگی کامل استفاده از نظرات همه دوستان را داریم تا این جشنواره محلی برای تعامل همه سینماگران باشد. ما حتی از حوزه‌های علمیه، تشکل‌های دانشجویی و ... دعوت به کمک کرده‌ایم و از نظرات سینماگران و گروه‌های مخاطب استقبال می‌کنیم.

 حسینی در این بخش درباره‌ی ویژگی‌های این‌دوره از جشنواره‌ی فیلم فجر گفت: امسال تنوع فیلم‌ها را داریم و فقط محدود به تهران نیست چون به نظرم سینما فقط برای یک عده از اقشار جامعه نیست و همه باید روی پرده نقره‌ای سینما دیده شود. همچنین امسال اولین فیلم سه بعدی را در جشنواره داریم و سیستم پخش دیجیتالی از این دوره به جشنواره اضافه می‌شود. استان‌هایی هم که درخواست اکران همزمان کرده‌اند، گفته‌ایم باید سالن‌های‌شان به سیستم دیجیتال مجهز باشند که تاکنون برنامه 6 استان برای برگزاری همزمان جشنواره فیلم فجر قطعی شده است.

 رشیدی، انتظامی و ژاله علو هم مانند محمدعلی کشاورز نشان دولتی می‌گیرند

 وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسش گبرلو درباره حمایت از هنرمندان و سینماگران در دوران مدیریت سینمایی فعلی اظهار کرد: ما صندوق حمایت از هنرمندان را بدون هیچ محدودیتی از تهران تا دور افتاده‌ترین نقاط کشور برای عزیزان هنرمند گسترده کرده‌ایم. کارهای دیگری هم در این زمینه انجام شده و سعی کرده‌ایم توجه ویژه‌ای به مسائل معیشتی داشته باشیم. در این زمینه، برای اعطای درجه هنری به افراد، کارهای خوبی شده است و تاکنون بالغ بر 1300 درجه هنری اعطا شده که بیش از 150 نفر از این دوستان، از میان سینماگران هستند.

 وی ادامه داد: برای بازنشستگان هم که تاکنون نشان دولتی نداشتیم، در طول امسال پنج نفر به دولت پیشنهاد دادیم که اعطای نشان به آقای محمدعلی کشاورز نهایی و تصویب شد که باید مراسم مربوط به آن برگزار شود. در همین زمینه، آقایان داود رشیدی، عزت‌اله انتظامی، جمشید مشایخی و ژاله علو را هم پیشنهاد داده‌ایم و امیدواریم که به‌زودی تصویب شود.

 همه باید بپذیرند که وزارت ارشاد مرجع تصمیم‌گیری سینماست

 حسینی درباره تنش‌های 10 ماهه اخیر حوزه سینما یادآور شد: بیشترین سوال و انتقاد، درباره برخی فیلم‌ها بود. در ابتدا باید بگویم که در سه سال گذشته، حدود 250 فیلم سینمایی ساخته شده است. از این تعداد، حداکثر تعداد فیلم‌های بحث‌انگیز 18 فیلم بوده که برخی از آنها کلا از سوی وزارت ارشاد مجوز اکران، نگرفته بودند! اگر همان 18 فیلم را هم بدون اما و اگر بپذیریم یعنی از بین کل آثار تولیدی 7 درصد آن‌ها بحث‌انگیز بوده‌اند.

 وی درباره اینکه برخی می‌گویند ایجاد تنش‌ها ناشی از عدم مدیریت سازمان سینمایی بوده است، تصریح کرد: ما نباید از اینکه هر کسی دیدگاه خودش را داشته باشد و یا اعتراض کند، بترسیم. آنچه مهم به نظر می‌رسد اجرای قانون است. در بحث کتاب، همه پذیرفته‌اند که اداره کل کتاب وزارت ارشاد نهاد تصمیم‌گیرنده و در عین‌حال پاسخگو است؛ در موسیقی، بازی‌های رایانه‌ای و ... هم وضعیت به همین شکل است. باید در حوزه سینما هم این نکته مورد توجه قرار بگیرد. ما از اینکه سازمان‌های مختلف فیلم بسازند استقبال می‌کنند اما طبق قانون.

 در آینده، تنشی ایجاد نخواهد شد

 نایب‌رییس شورای عالی سینما سپس به برخی انتقادات حوزه هنری به ترکیب شورای صنفی نمایش و ساخت برخی فیلم‌ها اشاره و عنوان کرد: بنای ما بر تفاهم و رفع مسائل است. البته متاسفانه رسانه‌ها گاها به جای تلطیف فضا به اختلافات دامن می‌زنند. واقعا تقاضای من از رسانه‌ها این است که کمک کنند، مشکلات حل شود.

 وی افزود: درباره مسائل اخیر میان سازمان سینمایی و حوزه هنری، در آینده فکر می‌کنم دیگر مشکلی ایجاد نخواهد شد. در گذشته در حالی این مشکلات ایجاد شد که قبلا گفته بودیم که برخی فیلم‌ها مشکل دارد. ضمن آنکه در اینجا ذکر یک نکته و پاسخ به این پرسش که بالاخره ما باید در فیلم‌های‌مان مشکلات را نشان بدهیم یا خیر، بحث کاملی را می‌طلبد. ما قبول داریم که نمایش مشکلات و برخی مسائل نباید ترویج داشته باشد و در نتیجه‌گیری هم باید دقت شود اما اینکه گفته شود هیچ جنایت و اشکال و مسئله‌ای را نباید نشان داد را قبول نداریم.

 حسینی مجددا در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت آتی حوزه هنری و سازمان سینمایی گفت: در آینده با دقتی که انجام شده و فیلم‌های خوبی که ساخته می‌شود، امیدواریم چنین مشکلی نباشد. اکنون هم بیشتر اختلافی که وجود دارد، درباره گذشته است.

 

وی درباره مشکل سینما آزادی هم افزود: ما از دوستان شورای صنفی نمایش خواستیم و پذیرفتند که حواله‌ی اکران سینما آزادی را صادر کنند؛ اگرچه در ابتدا این کار برای‌شان سخت بود. البته سه صنف – تهیه کنندگان،‌ پخش‌کنندگان و سینماداران - نسبت به سینما‌ آزادی و چهار فیلمی که در گذشته از روی اکران برداشته شده یا اصلا نمایش داده نشده، مشکلاتی داشتند که معتقدند این ضرر و زیان باید به نوعی حل شود. سینما آزادی هم باید این مشکل را به نوعی حل کند. در هر صورت از دو سه روز قبل تعامل برای حل این مشکل آغاز شده است. فیلم سینمایی "من و زیبا" در سینما آزادی اکران شد و شورای صنفی نمایش قرار است حواله اکران دو سه فیلم دیگر را هم که مدیران سینما آزادی اعلام کرده‌اند که با آن‌ها قرارداد دارند را صادر کنند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش در این بخش خاطرنشان کرد: اکنون همه پذیرفته‌اند که باید یک‌ نهاد حرف‌ آخر را بزند. ما هم دقت‌های لازم را خواهیم داشت.

 

 

در ادامه، همایون اسعدیان، جابرقاسمعلی، جمال شورجه، جهانگیر الماسی، سید‌ضیاء هاشمی و محمدقاصد اشرفی دیدگاه‌های خود را درباره مدیریت سینمایی وزارت ارشاد در یکی دو سال گذشته بیان کردند.

تاکیدی بر ماهیت صنفی یا غیرصنفی آینده خانه سینما نداریم

 

به گزارش ایسنا، بخش دیگر سخنانش سید محمد حسینی به پرسش سوالاتی پیرامون آخرین وضعیت خانه سینما و کار کمیته هفت‌نفره اصلاح اساسنامه آن اختصاص داشت.

 

وزیر ارشاد در ابتدای این بخش تصریح کرد: همیشه تاکید ما بر اجرای قانون بوده است. در بحث خانه سینما اشکالات قانونی وجود داشت که معمولا دولت‌های مختلف با آن کنار آمده بودند اما کار هرچه جلوتر می‌رفت اختلافات تشدید می‌شد. ضمن آنکه ما معتقدیم اصناف باید بر اساس یک قانونمندی کار کنند. از این جهت تاکید کردیم که کارها قانونی انجام شود.

 

حسینی درباره اصلاح اساسنامه خانه سینما در کمیته هفت‌نفره‌ای که با پیشنهاد رییس‌جمهور برای این منظور تشکیل شده است، هم گفت: اساسنامه خانه سینما باید به نوعی اصلاح شود که همگرایی را بین سینماگران ایجاد کند. من چندی قبل سوال کردم که چرا جلسات این کمیته هفت‌نفره تشکیل نمی‌شود که گفتند منتظرند تا برای افراد احکامی صادر شود و قرار شد این کار سریع‌تر پیگیری شود.

 

وی ادامه داد: این اساسنامه پس از تدوین در کمیته هفت‌نفره باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای عالی سینما تصویب ‌شود که در آینده راهش را به درستی ادامه ‌دهد. همچنین در ادامه، تک تک صنوف هم باید قانونی شوند که تاکنون 11 صنف اساسنامه خود را ارائه داده‌اند.

 

وزیر ارشاد درباره اینکه برخی نگران ماهیت صنفی خانه سینما هستند، تاکید کرد: ما این مورد را به اساسنامه‌ای که تدوین می‌شود واگذار می‌کنیم. این موضوع برای ما خیلی نقطه‌ی مشکل نیست.

 

ریل گذاری؛ درست یا غلط؟

 

وزیر ارشاد در ادامه درباره ریل‌گذاری در سینما که شمقدری از ابتدای ورود خود به معاونت سینمایی بر آن تاکید کرده بود، گفت: یکی از اشکلات و انتقادات به سینما، فاصله‌گیری بعضی از فیلم‌ها از ارزش‌ها و هویت ملی بود. ما فکر می‌کنیم علی‌رغم تبلیغات منفی که می‌شود، کار‌های ارزشمند زیادی ساخته شده است یا مثلا فیلم‌ها سیاسی خوبی داشته‌ایم که ساخت آن‌ها کار دشواری بود.

 

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا با این توضیحات برخی نهاد‌ها اعتراض زیادی به سازمان سینمایی دارند، تصریح کرد: ما خودمان را منزه از ضعف ندانسته و سینمای ایران را عاری از ضعف نمی‌دانیم. در هر صورت در چهارسال هم نمی‌شود همه مشکلات را درست کرد. در کل، همانطور که گفتم فیلم‌های بسیار خوبی ساخته شده که رسانه‌ها کمتر به آنها پرداخته‌اند و گاها سراغ فیلم‌های مساله‌دار رفته‌اند.

 

حسینی ادامه داد: برخی‌ها اعتقاد‌ داشته‌اند که نباید سینماگران مدیر سینمایی شوند. این بحث الان هم به شکل جدی مطرح می‌شود؛ این یک نگاه است اما از ابتدا نظر ما این بود که اگر مدیران از بین سینماگران باشند می‌توانند با تمام توان کار کنند.

 

نایب‌رییس شورای عالی سینما در پاسخ به پرسشی درباره عملکرد جواد شمقدری در مدیریت سینمایی اظهار کرد: دوستان تمام توان‌شان را به کار گرفتند اما در هر صورت ممکن است در بخش‌هایی به نتیجه نرسیده باشند. ضمن آنکه کارشکنی‌ها در این مدت زیاد بوده است. آقای شمقدری تا حدود زیادی انتظاراتی که داشتند را به انجام رسانده‌اند. نکته مهم اینجاست که در این مدت، کمی مسائل حاشیه‌ای که از فرع به اصل تبدیل شد، وقت و انرژی زیادی را از مدیران گرفت. در هر صورت فکر می‌کنم اگر منصفانه ارزیابی کنیم در این مدت رو به پیشرفت بوده‌ایم.

 

وی درباره نمره مدیران سینمایی وزارت ارشاد در این مدت خاطر نشان کرد: ما تا آنجایی که می‌شده، سعی کردیم روند بهتری داشته باشیم. فکر می‌کنم مدیران سینمایی زحمت خود را کشیده‌اند و در این مدت باقیمانده نتیجه اقداماتی که انجام شده را خواهیم دید و ان‌شاءالله روز به روز شاهد روند بهتری خواهیم بود.

 

 

ساختمان فیلمخانه، پایان بهمن بهره‌برداری می‌شود

 

حسینی در پاسخ به پرسشی درباره اجرای مصوبات شورای عالی سینما گفت: یکی از فعالیت‌های مهم شورای عالی سینما، اختصاص 2000 مسکن به سینماگران در شهرک‌های «پرند» و «پردیس» بود. تاکنون تعدادی از سینماگران درخواست خود را نهایی کرده‌اند و سایر دوستان هم باید برای تشکیل پرونده مراجعه کنند. درباره سایر مصوبات هم باید توجه داشته‌ باشیم که امسال در دوران اقتصاد مقاومتی هستیم و نمی‌توان مثل گذشته انتظار اختصاص مالی بالا داشته باشیم و باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم.

 

وی مشکل برخی از فعالیت‌ها را متوجه تخصیص اعتبار در شرایط فعلی دانست و افزود: به عنوان مثال الان فیلم‌های سینمای ایران‌ سال‌های سال است که در زیرزمین ساختمان سینمایی به شکلی غیراستاندارد و در قسمت فیلمخانه ملی ایران نگهداری می‌شود. اکنون ساختمان فیلمخانه ملی ایران در فضایی معادل 6هزار متر مربع در حال ساخت است که تا پایان بهمن‌ماه بهره‌برداری می‌شود. قطعا هر مقدار که اعتبار بیشتری اختصاص پیدا کند کارهای جدی‌تری می‌توان انجام داد.

 

در جشنواره‌های خارجی حساب‌شده‌تر از قبل حاضر می‌شویم

 

وزیر ارشاد همچنین درباره برنامه‌ریزی پیرامون حضور سینمایی در خارج از کشور هم اظهار کرد: حضور سینمایی در خارج از کشور برای ما بسیار مهم است. در دو سال اخیر ما در 16 کشور، هفته فیلم برگزار کردیم. در جشنواره‌های سینمایی مختلف هم شرکت کرده‌ایم که البته این حضور کمی حساب شده‌تر از قبل بوده است. ما در سال‌ 91 با 12 فیلم در 29 جشنواره شرکت کرده‌ایم. در همین بخش، هیات‌های مختلفی از کشور‌های که بیداری اسلامی در آنها اتفاق افتاده است را در ایران پذیرا بودیم که بازخوردهای زیادی داشت. کارهای دیگری هم انجام شده است که می‌توان درباره آن‌ها سخن گفت. در هر صورت ما بر حضور سینمایی در خارج از کشور آن هم در این شرایط که برخی کشور ها ما را تحریم کرده‌اند به شدت تاکید می‌کنیم.

 

شفافیت در برکناری‌ها و جابجایی مدیران سینمایی

 

به گزارش ایسنا، حسینی در ادامه سخنانش در پاسخ به پرسشی درباره درخواست برای شفافیت در برکناری‌ها بیان کرد: شاید اطلاع‌رسانی کم در اینجا یک ضعف تلقی‌ می‌شود اما واقعا آنقدر هجمه‌ها و کارها زیاد است که به این بخش کمتر می‌رسیم.

 

وی ادامه داد: تغییر‌ها و جابجایی‌ها فقط در معاونت سینمایی نبوده و این تغییر‌ها در معاونت‌های دیگر هم انجام شده است. ممکن است یک مدیر پس از مدتی دیگر انگیزه‌ای برای ادامه‌ی کار نداشته باشد و ترجیح دهد در بخش دیگری کار کند یا اینکه ممکن است احساس شود یک تغییر می‌تواند به روند کارها سرعت دهد. در این شرایط طبیعتا باید تغییراتی انجام شود.

 

حسینی درباره شایعه‌ی کنار رفتن خود از رأس وزارت ارشاد هم خاطر نشان کرد: در دولت دهم از اول این بحث‌ها مطرح بوده است. تا روزی که در خدمت اهالی فرهنگ و هنر باشیم سعی می‌کنیم خدمت کنیم و آقای رییس‌جمهور هم حمایت جدی از این بخش داشته‌اند.

 

 

 

وزیر ارشاد پس از بیان اینکه آخرین فیلم‌هایی که دیده است «برف‌ روی‌ کاج‌ها» و «پل چوبی» در هفته قبل بوده است که بعدا نظراتش را درباره آنها می‌گوید، در پایان عنوان کرد: مشکلاتی که وجود دارد باید با تفاهم انجام شود و کارها با لشکرکشی پیش نمی‌رود. در حال حاضر بسیاری معتقدند سینمای ایران جزو 10 سینمای برتر دنیاست بنابراین باید همفکری کنیم تا از این ابزار تاثیرگذار به درستی استفاده کرده و به اعتلای کشور کمک کنیم.

 

 

به گزارش ایسنا، سوال پیامکی برنامه‌ی «هفت» به مهمترین راهکار پیش‌روی وزارت ارشاد برای حل مشکلات فعلی از نظر مخاطبان اختصاص داشت که در پایان به ترتیب گزینه‌های تقویت بخش خصوصی سینما،‌ حمایت قاطع از آثار دارای مجوز، تلاش برای تعامل سینماگران با مدیران و تعامل بیشتر با سایر نهاد‌های فرهنگی بیشترین آرا را به خود اختصاص داد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها