صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

سیمرغ فجر پس از 27 سال تغییر شکل داد

امروز در مراسمی از پوستر، آنونس و همچنین سیمرغ جدید جشنواره فیلم فجر رونمایی شد.

 به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه نشست پرسش و پاسخ دبیر جشنواره فیلم فجر مراسم رونمایی از سیمرغ بلورین، پوستر و آنونس جشنواره برگزار شد.

پس از رونمایی از سیمرغ بلورین سی و یکمین جشنواره فیلم فجر توسط ابراهیم حقیقی وی در سخنانی گفت: در سال 1364 نشانه سیمرغ به ثبت رسید و در سال 65 طراحی آن انجام شد. قرار بود برای طراحی این سیمرغ به سراغ مصالح موجود مثل برنز و ریخته گری های دیگر نرویم زیرا باید سیمرغ بازتاب‌دهنده نور باشد و ترجیح دادیم از مصالح شیشه‌ای استفاده کنیم. با توجه به امکاناتی که در آن سال بود سیمرغ قبلی را طراحی کردیم و آن سیمرغ از سال 66 به بعد پایدار شد.

وی افزود: از همان سال‌ها دبیرخانه جشنواره و بنیاد سینمایی فارابی به حجم کریستال سیمرغ فکر می‌کردند و ما دنبال سازندگان سیمرغ بلورین در جمهوری چک بودیم. سال گذشته این نمونه دیر به دست ما رسید و ترجیح دادیم امسال با همیاری دوستان این سیمرغ بلورین تبدیل به حجم شود. قطعاً اولین نمونه که ساخته شده نقص‌های جزئی دارد که امیدواریم از سال‌های آینده به سیمرغ ایده‌آل برسیم چون این سیمرغ نشان ویژه‌ای در جهان شده است.

در ادامه بیژن جناب طراح پوستر پس از رونمایی گفت: من افتخار می‌کنم پوستر جشنواره را طراحی کردم. دیدگاه و ایده کلی من ورود به دهه چهارم جشنواره است. فضای رنگی موجود در پوستر داخل سالن سینما را تداعی می‌کند. سه دوره که به صورت ریتم از بالا به پایین آمده شرایط خاص سینمای ایران است که در آخر به عرصه چهارم می‌رسد.

وی ادامه داد: در بخش وسط یک پروژکتور آپارات و سایه و نورها تداعی سالن سینما و انعکاس آرم جشنواره است و پهناوری آن نمایانگر آینده سینمای ایران است. تلاش کردم پوستر نویی طراحی کنم.

در ادامه نیز پس از رونمایی از آنونس جشنواره، بهرام عظیمی سازنده این آنونس گفت: من نمی دانستم قرارست این بالا صحبت کنم وگرنه با تیپی به غیر از فیدل کاسترویی می‌آمدم. این تیزر آرم استیشن است. شاید بارها این تیزر توسط شما در روز دیده شود به همین دلیل ترجیح دادم طرحی را به تصویر بکشیم که خسته کننده نباشد و کلامی نیز در آن به کار برده نشود.

وی ادامه داد: به من گفته بودند که قرار است سیمرغ در چکسلواکی از کریستال ساخته شود ولی امروز خودم سیمرغ را از نزدیک دیدم ولی حتی یک ماه پیش اگر سیمرغ را دیده بودم باز هم همین آنونس را می‌ساختم. در این کار تلاش کردم حسی که به خلیج فارس در جامعه وجود دارد و سرمای بهمن و شکل‌گیری سیمرغ را مورد توجه قرار دهم.

عظیمی در پایان عنوان کرد: این آنونس 37 ثانیه است. شاید در وهله اول کسانی که کارهای من را قبل از این دیده باشند چنین تصوری از ساخت این آنونس نداشته باشند اما طبق صحبت‌‌هایی که با دبیر جشنواره داشته باشم و تجربیات خودم و وی در جشنواره های خارجی به این نتیجه رسیدیم که آرم استیشن طراحی کنیم که در بیشتر جشنواره های خارجی هم از آن استفاده می‌شود. تلاش کردم رنگ ها جذاب باشد و موسیقی آن را هم فردین خلعتبری ساخته است.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها