صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

38 روز مانده به سی و هشتمین جشنواره فجر/ مروری بر دوره اول جشنواره فیلم فجر سال 1361

اولین جشنواره فیلم فجر از12 تا 22 بهمن ماه 1361 در هفت سینمای تهران برگزار شد.

جشنوارهاولین جشنواره فیلم فجر از12 تا 22 بهمن ماه 1361 در هفت سینمای تهران برگزار شد . این دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر مقارن با جنگ ایران و عراق و فضای پس از انقلاب ۵۷ بود، جشنواره نیز از آن روی بین المللی بود که پاسخی به اتهامات رسانه های غربی باشد که انقلاب ایران را در تضاد با هنر قلمداد می کردند. جشنواره در بخشهای مختلف مسابقه، چشم اندازسینمای کوبا، سینمای ایتالیا از نئورئالیسم تا امروز، سرخ پوستان و سیاه پوستان در سینما ، سینمای کودک و نوجوان، سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی و بخش ویژه برگزار شد.در حقیقت این دوره فقط شامل مسابقه سینمای آماتور بود و بخش سینمای حرفه‌ای، به صورت غیر رقابتی برگزار شد و در بخش سینمای آماتور به تعدادی فیلم،دیپلم افتخار اهداء گردید.

بهترین فیلم:

هیچ فیلمی برگزیده نشد

فیلم‌های مهم:

از فیلم‌های مهم این دوره می توان به فیلم های حاجی واشنگتن، خط قرمز، مرگ یزدگرد، اشباح، آفتاب نشین ها و سفیر اشاره کرد. فیلم‌های بچه‌های دیار صفا، علمدار، خرمشهر ۶۱، با هم برای ایثار، یا زهرا، کدام مکتب است این، خرمشهر شهر عشق شهر خون، آمریکا نابود است و بر بال ملائک از دسته فیلم‌هایی بودند که در بخش آماتور این دوره شرکت کردند و با دیپلم افتخار از آنها تقدیر شد.

به جز ایران ، کشورهای رومانی، جمهوری دموکراتیک عربی صحرا ، سوریه، کره شمالی ، شوروی ، استرالیا ، کوبا ، مجارستان ، ژاپن ، آلمان شرقی ، ترکیه ، لهستان ، بلغارستان ، ایتالیا ، الجزایر ، پاکستان ، چکسلواکی و اسپانیا نیز در بخش مسابقه، فیلمهای بلند وکوتاه منتخب خود را به نمایش گذاشتند.

آمار:

180 هزار نفر از فیلمهای نخستین جشنواره فیلم فجر دیدن کردند که 77 درصد آنان مرد و بقیه را زنان وکودکان تشکیل می دادند.

دبیر جشنواره : حسین وخشوری

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها