صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

مروری بر دوره پنجم جشنواره فیلم فجر سال ۱۳۶۵

پنجمین جشنواره فیلم فجر در بهمن ۱۳۶۵ به مدت 11 روز در تهران برگزار شد.

دوره پنجمپنجمین جشنواره فیلم فجر در بهمن ۱۳۶۵ به مدت 11 روز در تهران و 23 مرکز استان ( در هر شهر 39 فیلم: 21 فیلم ایرانی و 10 فیلم خارجی ) برگزار شد. برنامه های جشنواره در این دوره از دو بخش : الف) سینمای ایران و ب) در حاشیه جشنواره فیلم فجر تشکیل شده بود. بخش الف به نوبه خود از دو بخش مسابقه و مرور یکسال سینمای ایران تشکیل می شد. برنامه های منظر سینمای سه قاره، سینمای کودک ونوجوان، سینمای دهه هشتاد و نمایشهای ویژه برنامه های بخش در حاشیه بودند.

بهترین فیلم
«پرواز در شب» به کارگردانی رسول ملاقلی‌ پور

جوایز:

«پرواز در شب» به کارگردانی رسول ملاقلی پور بهترین فیلم پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر لقب گرفت این فیلم که با موضوعی دفاع مقدسی پا به این جشنواره گذاشته بود، داستان یک گردان از نیروهای ایرانی است که در محاصره ارتش دشمن بعثی قرار می‌گیرد و ارتباط آن با قرارگاه مرکزی قطع می شود. این فیلم علاوه بر این جایزه، لوح زرین بهترین جلوه‌های ویژه پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر را نیز نصیب خود کرد.

 

فیلم‌های مهم این دوره:

از فیلم‌های مهم این دوره می توان به فیلم های خانه دوست کجاست، اجاره نشین ها، ناخدا خورشید، شیرسنگی، کلید، طلسم و ... اشاره کرد.

اتفاقات مهم

جشنواره برای اولین بار اقدام به برگزاری یک نمایشگاه پوستر سینمایی کرد که جنبه مسابقه ای نیز داشت.

آمار

در این جشنواره 264 فیلم (165 فیلم کوتاه و 99 فیلم بلند) به نمایش درآمد و 227 هزار و 354 نفر از فیلمها دیدن کردند.

دبیر جشنواره : سید محمد بهشتی

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها