صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

مروری بر دوره دوازدهم جشنواره فیلم فجر از سال 1372

دوره دوازدهم جشنواره فجر بهمن 1372 برگزار شد.

دوازدهمدوره دوازدهم جشنواره فجر بهمن 1372 برگزار شد.

 با توجه به  تقارن روزهای پایان دهه فجر و دوازدهمین جشنواره سینمایی را با حلول ماه مبارک رمضان، هیات داوران در بیانیه ای اذعان داشت که  اگر هنر وسیله ای است برای تزکیه و تعالی باشد، که هست، پیوند این روزهای مبارک را با هم باید به فال نیک گرفت و از سعد و خجستگی آن بهره برد. به گفته آنان دوازدهمین جشنواره فیلم فجر، شاهد تلاش های صمیمانه و صادقانه فیلمسازان برای به تصویر کشیدن فرهنگ جبهه و جنگ بود.در بیانیه آمده بود: جشنواره امسال، ارمغان تازه و متفاوتی را نیز به همراه دارد و آن کوشش هایی جهت طرح مضامین نو و متفاوت در قالب سینماست.

جوایز جشنوار:

دوازدهمین دوره جایزه فیلم فجر نیز، همچون برخی دیگر از دوره‌های قبلی این جشنواره برگزیده‌ای نداشت و تنها جایزه ویژه هیات داوران به دو فیلم «حماسه مجنون» به کارگردانی جمال شورجه و فیلم «تیک تاک» به کارگردانی محمدعلی طالبی اهدا شد.

دوازدهمین دوره جایزه فیلم فجر نیز، همچون برخی دیگر از دوره‌های قبلی این جشنواره برگزیده‌ای نداشت و تنها جایزه ویژه هیات داوران به دو فیلم «حماسه مجنون» به کارگردانی جمال شورجه و فیلم «تیک تاک» به کارگردانی محمدعلی طالبی اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی : محمد بزرگ‌نیا – جنگ نفت کش‌ها

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد: عزت الله انتظامی – روز فرشته

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن: فاطمه معتمدآریا – همسر
فیلم‌های مهم این دوره:
از فیلم‌های مهم این دوره می توان به فیلم های «نان و شعر»،«روز فرشته»، «جنگ نفت کش ها»، «بلندی های صفر»، «تیک تاک» و ... اشاره کرد.

نکته مهم:

دوازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر دوره ای سوت و كور و بی حاشیه بود و جشنواره ای خنثی از این نظر كه بزرگان سینما در آن حضور نداشتند و مسیر برای حضور فیلم های كم مایه و بی محتوا هموار شد، رقم خورد. زمانی كه در یك  دوره فیلم سازان بزرگ و حرفه ای حضور نداشته باشند به طور حتم  انتظاری از تولید فیلم های خوب نباید داشت و تمام آثار حضور یافته را باید تنها برای پربار كردن جشنواره دانست و اینكه در طول اكران سال بعد نیز امیدی به فیلم ها نداشته باشیم. جشنواره دوازدهم با تمام بی رمقی اش، دو فیلم تحسین شده "جنگ نفت كش" و "حماسه مجنون" را داشت، اما فیلمی شایسته‌ی عنوان بهترین ها را نداشت و این برای سینمای آن دوران بد به منظر می‌رسید و نباید چنین اتفاقی رخ می داد.

دبیر جشنواره : سید محمد بهشتی

بهترین فیلم : هیچ فیلمی برگزیده نشد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها