صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

مروری بر دوره چهاردهم جشنواره فیلم فجر سال ۱۳۷۴

چهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر با حضور 41 فیلم در بخش مسابقه در اسفند ماه سال 74 برگزار شد.

چهاردهمچهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر با حضور 41 فیلم در بخش مسابقه در سال 74 برگزار شد هیات داوران این دوره را مسعود جعفری جوزانی، محمد رجبی، خسرو سینایی جواد شمقدری و نادر طالب زاده تشكیل می‌دادند.در بخش مسابقه سینمای ایران در جشنواره چهاردهم به جز  فیلم "لیلی با من است" كه با منظری كمدی به موضوع دفاع مقدس و رعایت خطوط قرمز، نگاه ها را به خود معطوف كرد، سایر فیلم ها حرفی برای گفتن نداشتند.

جوایز:
بهترین فیلم : «پدر» به کارگردانی مجید مجیدی
دوره چهاردهم جشنواره فیلم فجر، آغاز
موفقت‌های پی‌در پی مجید مجیدی در جشنواره‌های بعدی بود.

بهترین کارگردانی: کیومرث پوراحمد برای فیلم خواهران غریب

بهترین بازیگر مرد: محمد کاسبی برای فیلم پدر
بهترین بازیگر زن: فاطمه گودرزی برای فیلم غزال


فیلم‌های مهم این دوره:

از فیلم‌های مهم این دوره می توان به فیلم های «پدر»،«دایره سرخ»، «خواهران غریب»، «گبه»، «بازمانده»، «لیلی با من است»، «بوی پیراهن یوسف»، «سفر به چزابه»، «مردآفتابی» و ضیافت ... اشاره کرد.

"ضیافت" مسعود كیمیایی كه شروع جوانگرایی سازنده اش بود، برخلاف آغاز كوبنده اش، پایانی ضعیف و نچسب داشت.كیومرث پوراحمد نیز فیلمی موزیكالی به نام "خواهران غریب" را ساخته بود اما با سایر فیلم هایش فاصله ها داشت. همچنین فیلم های بوی "بوی پیراهن یوسف" و "برج مینو" هم نتوانسند برای ابراهیم حاتمی كیا موفقیت فیلم "از كرخه تا راین" و به خصوص فیلم "خاكستر سبز" را رقم بزنند. اما سیف الله داد با فیلم "بازمانده" و مرحوم رسول ملاقلی پور با دو فیلم "نجات یافتگان" و "سفر به چزابه" به كیفیت جشنواره رونق بخشیدند كه در پی آن نیز جایزه ویژه داوران به فیلم بازمانده اهدا شد.

دبیر جشنواره : عزت الله ضرغامی

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها