صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

می توان به مردان هم خوش بین بود/ یادداشتی بر فیلم «خداحافظ دختر شیرازی»

«خداحافظ دخترشیرازی» یک داستان عاشقانه‌ و دوست داشتنی است که بر اساس یکی از آثارِ نیل سایمون کمدی‌نویسِ مشهورِ آمریکایی توسط افشین هاشمی بومی و اقتباس و دوباره سازی شده است.

خداحافظ دختر شیرازی

«خداحافظ دخترشیرازی» یک داستان عاشقانه‌ و دوست داشتنی است که بر اساس یکی از آثارِ نیل سایمون کمدی‌نویسِ مشهورِ آمریکایی توسط افشین هاشمی بومی و اقتباس و دوباره سازی شده است. افشین هاشمی که از بازیگران و کارگردانان قدیمی تئاتر ایران است که جوایز بسیاری در این عرصه کسب کرده است. هاشمی همچنین نوازنده حرفه ای کمانچه می باشد و اجراهای عمومی نیز در این زمینه داشته است. فیلم " دختر خداحافظی " به کارگردانی هربرت راس الگوی هاشمی شده ، هر چند کار هاشمی به پای اونمی رسد. البته او با برخی ارجاعات داستان به مسائل اجتماعی و سینمایی، خواسته تفاوت فاحشی ایجاد کند اما موضوع در حد طرح مسئله باقی مانده و افشین هاشمی نتوانسته به اجتماعیات معاصر ایران نقبی اساسی بزند. در خلاصه خطی فیلم می توان گفت که شبنم زن جوان و مطلقه ای است که همراه دخترش زندگی می کند و دچار بدبینی به مردان شده است که با ورود نسیمِ آبادانی به خانه او، اتفاقات مختلفی رقم می خورد.
فیلم پنجمین تجربه کارگردانی افشین هاشمی پس از «خسته نباشید!» (همراه با محسن قرایی)، «صدای آهسته»، «گذر موقت» و «خاله قورباغه» است که بازیگران اصلی آن افشین هاشمی و شبنم مقدمی هستند. آیسان حداد، مونا فرجاد، حسین محب‌اهری، ونوس شمس و رویا تیموریان دیگر بازیگران این فیلم هستند.فیلم در مقایسه با سایر کارهای قبلی کارگردان یکگام به جلو محسوب می شود.
آنچه بیش از دیگر موارد در خصوص تمایز فیلم با سایر آثار سینمایی در حال اکران مورد توجه قرار می گیرد همان حضور کمرنگ بازیگران مشهوری چون زنده یاد حسین محب اهری، رویا تیموریان، حسین یاری، هومن برق نورد و مونا فرجاد است که نقش‌های کوچک و کوتاهی در فیلم دارند، حضور افتخاری رسول صدر عاملی در انتهای فیلم هم می تواند به نوعی ادای دین افشین هاشمی به این کارگردان باشد.
در فیلم سواد تئاتری هاشمی بویژه در طراحی صحنه و سواد موسیقیایی او به کمک فیلمنامه و بازیگران می آید. طراحی صحنه و توجه به رنگ ها نقش ویژه ای در سکانس ها ایفا کرده به طوریکه با تغییر حال و هوای روحی نسیم و شبنم در دقایق مختلف فیلم، این طراحی و رنگ بندی ها نیز متناسب با شرایط تغییر می کنند که بیننده را با صحنه های مفرح و جذاب و البته نه نفس گیر مواجه می کند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها