صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

کسی که «مرد تنها» باقی ماند/ به مناسبت تولد فرهاد

فرهاد بدنیا آمد تا همزمان با سال‌های شکوفایی فرهنگی دهه چهل، «مرد تنها» را بخواند و به اوج شهرت برسد.

فیلم

گنجشکک آمد و نشست لب بوم خانه شان تا کودکی متولد شود خیس ترانه و آهنگ . فرهاد بدنیا آمد تا همزمان با سال‌های شکوفایی فرهنگی دهه چهل، «مرد تنها» را بخواند و به اوج شهرت برسد. صدایی متفاوت و از جنسی دیگر. پیش از آن که به ترانه‌های فارسی روی بیاورد، ری چارلز ایران می‌نامیدندش.
شاید باید سه ساله باشی و ساعتها پشت در اتاق برادرت در کودکی بنشینی و صدای ویلن را گوش دهید تا خانواده باورشان شود که یک موزیسین در حال تولد است. روایتی از فرهاد مهراد از تهران تا پاریس شبیه عباس کیارستمی و صادق هدایت فقط گرایشاتشان متفاوت بود. اما نفس عملکرد همه آنها اعتراض به چیزهایی بود که مغایر فرهنگ ایرانی و شرایط اجتماعی مردم بود.
پیش از انقلاب، هر چه خواند، از ترانه سرایان پاپ نوع جدید، شهیار قنبری، ایرج جنتی عطایی و اردلان سرفراز بود. متن‌‌هایی در تلفیق با آهنگ‌های اسفندیار منفردزاده، که به همین گروه موسیقی تعلق داشت، موسیقی و ترانه‌ی از نوع دیگر را در ایران باب کرد.
جمعه، شبانه‌، هفته خاکستری، سقف، از ترانه‌های به یاد ماندنی اوست. پس از انقلاب آلبوم برف، با تنوع شعری بسیار از شاعران مدرن و سنتی، نیما و ابوسعید ابوالخیر از او به یادگار مانده است. مقلدینش زیاد بودند اما هیچکس به پایش نرسید.
فرهاد تنها مایل به اجرای ترانه‌هایی بود که بتواند آن‌ها را حس کند و زبان حال او باشد یا اینکه دارای پیام و بیانگر معضلی از اجتماع باشد
او بعد از انتشار آلبوم « برف» در صدد تنظیم و تهیه آلبوم دیگری با نام «آمین» قرار گرفت اما به دلیل شدت گرفتن بیماری‌اش در خرداد ۱۳۸۱ برای درمان به لیل فرانسه رفت و در ۹ شهریور همان سال پس از مدتی اغما در بیمارستان، ساعت ۱ صبح روز شنبه در سن ۵۹ سالگی درگذشت.
تصاویر از مستند «جمعه‌های فرهاد» ساخته بهمن درالشفایی برداشته شده است

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها