صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

گزیده نظرات منتقدان درباره فیلم «روز صفر» ساخته سعید ملکانمحمد جلیلوند
فیلم هایی از جنس «روز صف» ، عموما فیلم هایی قهرمان محور و با تکیه بر تقابل آنتاگونیست و پروتاگونیست هستند که موفقیتشان هم ارتباط مستقیمی به این موضوع دارد. «در روز صفر»، قطب منفی کار با بازی خوب ساعد سهیلی بسیار خوب و باورپذیر از کار درآمده و شخصیت مامور امنیتی جوان با بازی معمولی امیر جدیدی که اغلب در فیلم های مختلف مشغول تکرار خود است، براساس الگوی هالیوودی شکل گرفته و تا حدود زیادی متقاعدکننده از کار درآمده است. ملکان با وجود آن که برای نخستین بار پشت دوربین به عنوان کارگردان قرار گرفته اما پخته و مسلط نشان داده و ابزار تکنیکی را به خوبی در خدمت داستان گرفته است. برای مثال هم می توان به دکوپاژ فیلمنامه سکانس افتتاحیه فیلم اشاره کرد که کاملا به استانداردهای روز سینمای جهان نزدیک است. به نظر می رسد که روز صفر از عجله های همیشگی روزهای منتهی به جشنواره، لطمه هایی خورده که یکی از آنها نداشتن موسیقی ارژینال است. همچنین تدوین فیلم هم نیاز به روتوش داشته و می تواند نسخه ای کوتاه تری از فیلم را آماده اکران عمومی کند
مسعود فراستی روزصفر را اولین فیلم اکشن ملی ضدامنیتی ایران دانست و درباره این فیلم توضیح داد: تبریک می‌گویم به سینمای ایران. به ملکان، سهیلی و تیم موسیقی فیلم تبریک می‌گویم. جدیدی در این نقش عالی ظاهر شد. این فیلم اندازه است و تکنیک دارد و افتخار می‌کنم حق مطلب ادا شده‌ است. البته با تدوین فیلم مشکل دارم.
 
پوریا ذوالفقاری نیز گفت:
ببینده در شخصیت‌پردازی این فیلم با مجموعه‌ای از اطلاعات روبه رو است که دقیق نمی‌داند با چه شخص و اطلاعاتی از کارکتر رو به رو است. در مورد تدوین چنین فیلمی با این همه سکانس و صحنه‌های پر کشمکش نیازمند ریتم یکدست بودیم که فکر می‌کنم یکی از سخت‌ترین و بهترین کارهای میثم مولایی بوده ‌است. اگر بخش‌های انگیزشی فیلم بیشتر از این بود نیز سوالات و انتقادات زیادی برای بینندگان به همراه داشت.
آریا قریشی نیز گفت: قرار است یک تریلر سیاسی محافظه‌کار به سبک نمونه‌های آمریکایی باشد، اما الگوبرداری‌هایش ناپخته است؛ نریشن در بسیاری از موارد، توضیح اضافه می‌دهد و چیزی به‌جز آنچه پیش‌تر دیده‌ایم منتقل نمی‌کند؛ شخصیت‌پردازی ریگی، تخت است و هیچ حرکت ویژه‌ای از او نمی‌بینیم که تقابل قهرمان فیلم با او را پیچیده و جدی جلوه دهد؛ تلاش برای اشاره به زندگی شخصی کاراکتر اصلی، تحمیلی است و ابعاد پیچیده‌تری از او را فاش نمی‌کند و درنهایت، تعلیق فیلم بر پایه احتمال وقوع حادثه‌ای بنا شده که می‌دانیم در واقعیت اتفاق نیفتاده است.
 
امین مبینی نیز گفت:
سعید ملکان تلاش کرده‌ است در نخستین ساخته‌اش در مقام کارگردان اجرایی استاندارد داشته باشد؛ هدفی که تا حد قابل‌ قبولی محقق شده. با این ‌حال، ساخت یک تریلر سیاسی-امنیتی جذاب، نیازمند فیلمنامه‌ای پیچیده و پرجزئیات است؛ اما فیلمنامه روز صفر، نوشته مشترک ملکان و بهرام توکلی، انگار با بی‌حوصلگی نوشته شده. درمجموع اما «روز صفر» در مقیاس یک اکشن ایرانی، فیلمی معمولی و قابل ‌تماشا است.

صوفیا نصرالهی نوشت: واقعیت این است که ناگزیر از مقایسه‌ی فیلم روز صفر با «شبی که ماه کامل شد» نرگس آبیار بودیم. به هر حال این که دو فیلم درباره‌ یک سوژه دو سال متوالی در جشنواره‌ فجر حضور دارند به معنای اهمیت موضوع است که زاویه دیدهای متفاوت از آن ارائه شده است. فیلم نرگس آبیار به دل خانواده‌ ریگی می‌رفت و در طول فیلم ما همراه فائزه همسر عبدالمجید ریگی در پاکستان بودیم. فیلم ملکان سراغ نقطه‌ مقابل رفته یعنی ماموران امنیتی که باید ریگی را دستگیر کنند. اما در حقیقت فیلم ملکان یک اثر فانتزی جاسوسی سرحال از کار درآمده که ربط چندانی به ماجرای ریگی و ماموران امنیتی ایران ندارد.
 
اگر فیلم نرگس آبیار با همه‌ نقاط ضعف و قوتش در نهایت اثری ایدئولوژیک محسوب می‌شد که برای اولین‌بار تصویری واقع‌گرایانه از دو برادر ریگی ارائه می‌داد فیلم سعید ملکان شبیه یک فیلم اکشن هالیوودی از کار درآمده که مامور امنیتی‌اش از اتان هانت «ماموریت غیرممکن» تا جیسون بورن سری فیلم‌های «بورن» را در برمی‌گیرد.
 
موقع دیدن «روز صفر» به شما سخت نمی‌گذرد. فیلم خوش ساختی است. تماشایی است و اگر فراموش کنید که این قرار است قصه‌ دستگیری ریگی و یکی از مهم‌ترین عملیات نیروهای امنیتی ایران در سال‌های اخیر باشد، یک فیلم تعقیب و گریزی به سیاق فیلم‌های بدنه‌ی هالیوود از کار درآمده است.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها