صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تاول باز شده/ نقد فیلم «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان


مهدویان با تمام اشرافی که به سبک فیلمسازی سیاسی دارد، امسال فیلمی غیر سیاسی دارد. درخت گردو مرور واقعه تلخی است که در سردشت اتفاق افتاد. فیلمی از عمق فاجعه بمباران شیمیایی . او قصه رنج و گرفتاری‌های خانواده‌ای را روایت می‌کند که به یکباره زندگیشان از هم می‌پاشد؛ فیلمی که در دل داستان انسانی‌اش، تبعات استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی را به تصویر می‌کشد. مهدویان روایت خود را با نریشین مینا ساداتی پیش می‌برد: «قادر فلان است، زنش بیسار است. آنها خوشبخت بودند تا بمب بر روستایشان ترکید و قادر دگرگون شد و بدبخت شد و بیچاره شد و می‌دید که خانواده‌اش جلویش پر پر می‌شوند.»
این پنجمین حضور محمدحسین مهدویان در جشنواره فیلم فجر است، کارگردانی که ترجیح داد ورودش به سینمای بلند با تصویر کردن اتفاقات تاریخی معاصر باشد. اولینش هم روایت سرگذشت احمد متوسلیان در «ایستاده در غبار» بود. مهدویان در ادامه اتفاقات مربوط به منافقین را به تصویر کشید که حاصلش «ماجرای نیمروز» و «ماجرای نیمروز؛ رد خون» بود. البته او در این بین فیلم «لاتاری» را هم ساخت تا به گفته خودش، مخاطبان بیشتری را به سمت سینمای خود جذب کند.
درخت گردو به نویسندگی مشترک ابراهیم امینی و حسین حسنی، تهیه‌کنندگی سیدمصطفی احمدی ساخته شده است. می توان گفت مهدویان در کار جدید خود یک مستند را با چند بازیگر قدرتمند به تصویر کشیده است. پیمان معادی که کرد نیست اما به زیبایی در قالب یک کرد فرو رفته و مهران مدیری که با گریمی خوب  چند سال جوان‌تر شده و متفاوت بازی می کند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها