صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

ملکان در جستجوی شر؛ صفر تا بینهایت!/ نقد فیلم «روز صفر» ساخته سعید ملکان


روز صفر انگار یک فیلم هالیوودی است با چاشنی حماسی و عرق ملی. کارگردان بی الگو نبوده است اما سنگ تمام گذاشته. قهرمان و ضدقهرمان هم نفسند و پا به پای هم تا آخر فیلم می آیند. ریتم خوبی دارند و برای همین هم جذاب و پر حادثه و دلنشین می شود روز صفر.
یک فیلم که بر خلاف سایر فیلمهای امنیتی این دوران در دام بازی ایدئولوژیک گرفتار نمی شود و تا دلتان بخواهد عناصر جلوه فروشی یک قهرمان را به رخ می کشاند. یکه و تنهایی که در خیابانهای دنیا گز می کند تا نشانی از شر بیابد. ملکان قهرمانش را مردمی ساخته است. آنچنان که ضد قهرمانش را نامردمی. البته شاید مردمی کردن یک چهره امنیتی خرج داشته باشد اما این خرج را به دل و جان خریده است. انتخاب لوکشین ها و فضاهای پرطمطراق ،نشان از دست و دلبازی ملکان دارد. او تمام توانش را گذاشته تا مخاطب میخکوب فیلمی شود که عاقبت آن را می داند. دیگر چه کسی است که روایت امنیتی ریگی را نشنیده باشد و با اینهمه ملکان ریسک می کند و با ساختن یک قهرمان دلنشین و مطابق با ذائقه ملت فیلم بین ، دوباره روایت نخ نمای ریگی را به تصویر می کشد و خیلی هم موفق از کار بیرون می آید.یعنی انتخاب امیر جدیدی درست است. قهرمانی که پیش از ورود به فیلم روز صفر ،قهرمان خیلی ها و خاک آلوده مرام مردم بوده است. او حالا جاسوس، مامور و سرباز وطن است. اهل شعار نیست. با از مابهتران میانه ای ندارد. ساز و آوازش هم صدای شکستن غضروفهای گردنش است. انگار از اول خودش را‌ آماده می کند تا برود روی رینگ قهرمانی.ساعد سهیلی هم کم نمی آورد. انگار انتقام کور را از روی حدقه چشمانش می توان دید. انگار ماجراجویی را بارها بازی کرده و می تواند ضدقهرمانی تازه به دوران رسیده باشد. کسی که به خود مغرور است،کاریزما دارد و یقین دارد که مصون از اشتباه است. کسی که خوابش را هم نمی بیند که گرفتار شود.
روز صفر اگرچه می توانسته یکی از سفارشی ترین فیلمهای جشنواره امسال باشد و طبق معمول فیلمهای سفارشی پر شعار و سخنرانی و خطابه ،اما از این رویه فاصله می گیرد و مولفه های قدرتمند یک فیلم خوب را بروز می دهد. فیلمنامه خوب ،ریتم مناسب و لوکیشن پر رونق. تماشاچی هم با فیلم همدل می شود. ملکان نشان می دهد که سینما را می شناسد و هر سوژه ای را می تواند با آب و روغن زیاد جلا بخشیده و نمره قبولی را بگیرد.
او تعمدا قهرمانی یکنفره می سازد که می تواند استثنا باشد. استثناها را مردم دوست دارند و همین امر فیلم را در جایگاهی هم رده با فیلمهای اکشن و جاسوسی روز دنیا قرار می دهد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها