صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

گزیده نظرات منتقدان درباره فیلم «آتابای» ساخته نیکی کریمی


واکنش کوتاه منتقدان:

آتابای (نیکی کریمی)

امیررضا تجویدی:
بهترین فیلم نیکی کریمی تا امروز که البته از مشکل توازن توزیع اطلاعات رنج می‌برد. فیلم شخصیت اصلی درون‌گرا و جذابی دارد که مبتنی بر دو زخم پیش‌داستان بسیار جدی که زندگی‌اش را برای همیشه تغییر داده‌اند، به زادگاه غم‌زده خویش بازگشته و سعی دارد امروز خود و اطرافیانش را سر و سامان دهد. فیلم برای پرداخت انگیزه و سفر شخصیت حوصله به خرج می‌دهد و عجله‌ای برای باز کردن ابعاد رازآلودگی زندگی قهرمانش ندارد، از این حیث با فاصله گرفتن از الگوهای کلاسیک سفر قهرمان مسیری نامتعارف را برمی‌گزیند و بر خلوت و کشمکش‌های درونی بیش از کشمکش‌های بیرونی تمرکز می‌کند. مشکل فیلم اینجاست که به قدری که بر یکی از زخم‌های گذشته شخصیت -مرگ خواهرش- تاکید دارد، بر ماجرای دیگر -شکست عشقی او- تمرکز کافی ندارد و بسیار دیر به آن به عنوان یکی از تاثیرگذارترین رازهای شخصیت در پیشبرد درام اشاره می‌کند. این چنین است که پتانسیل‌های فیلمنامه برای ایجاد یک گره‌گشایی تاثیرگذار از دست می‌رود رازآلودگی شخصیت به سردرگمی در شناخت و حل مسئله تبدیل می‌شود. به این‌ها البته باید افزود اشارات مستقیم و گاها بی ظرافت شخصیت‌ها به نقاط عطفی مهم از گذشته و حال داستان از خلال دیالوگ را که باعث شده فیلم در کشمکش‌های کلامی، به اندازه لحظاتی که در سکوت و با تصویر به خلق موقعیت دراماتیک برای شناخت هرچه بیشتر درونیات شخصیت می‌پردازد، موفق نباشد. با این وجود "آتابای" تلاش قابل قبولی است در ترسیم سیمای قهرمانی تنها و زخم‌خورده که تلاش دارد با گرفتن پاسخ‌های سوالات مهمی از زندگی‌اش، با آنچه برایش باقی مانده به صلحی هرچند نیم‌بند برسد، اگرچه در این مسیر با انتخاب اشتباه در اتخاذ رویکرد نسبت به بزنگاه‌های مهم، گاه از مسیر منحرف می‌شود.

حمیدرضا حاج حسینی:
بهترین فیلم کارنامه کارگردانی نیکی کریمی. «آتابای» فضا و شخصیت‌های دوست‌داشتنی دارد. نیکی کریمی خطر کرده و فیلمی با زبان آذری و زیرنویس فارسی ساخته است. هر چند در بخشی از فیلم اطلاعات تازه‌ای به مخاطب داده نمی‌شود و از کیفیت فیلم کاسته می‌شود، اما طنز جذاب و کاریزمای شخصیت اصلی داستان با بازی خوب هادی حجازی‌فر نقایص فیلم را کمرنگ می‌کند. «آتابای» از فیلم‌های قابل‌قبول و بدون ادعای جشنواره است.

آرش خیروی:
آتابای مانند فیلمی استاندارد، با بازی‌های مناسب و نماهای دیدنی آغاز می‌شود. روابط فیلم خوب از کار درآمده اما حجم زیاد دیالوگ‌ها به زبان ترکی مخاطب غیر ترک زبان را از همراهی با فیلم دور می‌کند. داستان اصلی فیلم دیر شروع می‌شود و داستان‌های فرعی گیرایی لازم را ندارند و چیزی جز چند نمای دیدنی از نظر بصری و دیالوگ‌هایی که هیچ پیشبردی در روند داستان ندارند نمی‌بینیم. منطق روایی سست و بدون دلایل روشن و باورپذیر است. با این وجود نقطه قوت فیلم کارگردانی قابل قبول نیکی کریمی است  یک گام بلند رو به جلو برای او محسوب می‌شود.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها