صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

گزیده نظرات منتقدان درباره فیلم «لباس شخصی» ساخته امیرعباس ربیعی


واکنش کوتاه منتقدان:

سید آریا قریشی:

وقتی پیش فرض هایی را نزد خود قطعی بدانیم که برای تماشاگر واضح نیست، اثرمان از نظر دراماتیک دچار خدشه می شود. شخصیت اصلی (یاسر) کسی است که عده ای در سطوح بالای امنیتی به او مشکوک می شوند: او قرار است یک "هری کثیف" ایرانی باشد؛ قهرمانی وابسته به نگاه رسمی که سرخود اقداماتی را انجام می دهد که در مواردی با اصول امنیتی در تعارض است و گاه به نظر می رسد ممکن است به کلیت نظام ضربه بزند. سؤال این است که چرا بالادستی ها باید به او اجازه ادامه فعالیت بدهند؟ پاسخ این سؤال در خود فیلم مشخص نیست. چرا پیچ داستانی روی شخصیتی بنا شده که خود فیلم هیچ شناختی از او به ما نمی دهد؟ و سؤالات دیگر. "لباس شخصی" فیلمی نیست که خودش را توجیه کند. به عبارت دیگر از لحاظ دراماتیک فیلم خودبسنده ای نیست. بنابراین با فیلمی ناقص طرفیم.


حمیدرضا حاجی حسینی:

نمونه درجه دوی «ماجرای نیمروز» که از لحاظ کارگردانی، فیلمنامه، شخصیت‌پردازی و روایت کاملا تحت تاثیر فیلم مهدویان است. داستان فیلم درباره دستگیری اعضای حزب توده در سال ۱۳۶۱ است. این مدل روایت تاریخ توسط موسسه تهیه‌کننده فیلم با حضور ماموران امنیتی در نقش شخصیت‌های اصلی فیلم که نعل به نعل مطابق قانون عمل می‌کنند و اگر تخلفی از قانون صورت گرفته توسط مافوق‌شان توبیخ می‌شوند شاید تماشاگر عام را راضی نگه دارد، اما پس مدتی همانند آثار دهه‌های گذشته به کلیشه‌ای تکراری و طنز تبدیل خواهد شد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها