صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

فیلم‌های ایرانی که با محوریت زلزله ساخته شده‌اند/ از کیارستمی تا عیاری

مروری بر فیلم‌های ایرانی که با محوریت زلزله ساخته شده‌اند

فیلم


اولین و تنها سه‌گانه زلزله را «عباس کیارستمی» ساخته. اولین با نام «خانه دوست کجاست» ساخته شد. البته داستان این فیلم ربطی به زلزله ندارد و به‌خاطر اینکه دو فیلم بعدی در ادامه این داستان است یکی از فیلم‌های سه‌گانه محسوب می‌شود.
داستان دوم به نام «زندگی و دیگر هیچ» که یک سال بعد از زلزله مرگبار «رودبار» ساخته شد داستانی در مورد همان زلزله است. داستان این قسمت به قسمت قبلی مربوط می‌شود. یعنی پدر و پسری، سه روز بعد از زلزله خرداد ۶۹ به گیلان می‌روند تا بازیگران فیلم قبلی را که در رودبار زندگی می‌کردند پیدا کنند.

آخرین و سومین قسمت از این سه‌گانه دو سال بعد یعنی در سال ۷۲ با نام «زیر درختان زیتون» ساخته می‌شود. باز هم داستان در مورد رودبار است. این قسمت درا‌می عاشقانه دارد در مورد علاقه پسری به دختری در همان روستا. اما خانواده دختر و خود دختر با این ازدواج مخالف هستند تا اینکه زلزله می‌آید و پدر و مادر دختر از دنیا می‌روند.سه سال بعد از این اتفاق، «امیر شهاب رضویان» فیلمی با نام «مینای شهر خاموش» با محوریت زلزله بم ساخت. این فیلم زندگی یک پزشک ایرانی را روایت می‌کند که ۳۳ است در آلمان زندگی می‌کند و بعد از این مدت تصمیم می‌گیرد به کشورش برگردد. او که زندگی چندان خوبی نداشته در طول زمان برگشتش به ایران به زادگاهش بم می‌رود.

دومین فیلم معروفی که در مورد زلزله بم ساخته شد «خاک سرد» به‌کارگردانی «رضا سبحانی» است. این فیلم روایتگر داستان زندگی خانواده‌ای است که بعد از زلزله بم باید با سختی کویر دست و پنجه نرم می‌کردند تا بتوانند زنده بمانند.

یکی از کارهای متفاوت و فوق‌العاده‌ای درباره زلزله «بیدار شو آرزو» به کارگردانی «کیانوش عیاری» است. این کار دقیقا بعد از زلزله بم ساخته شد. عیاری برای ساخت این فیلم، فیلمبرداری «روزگار قریب» را نیمه رها کرد و به بم رفت. ساخت اين فيلم یک سال طول کشید. خود عیاری گفته بود این فیلم برای جشنواره‌ها و اکران ساخته نشده ولی در جشنواره بیست و سوم فجر اکران شد و سیمرغ بلورین «بهترین اثر هنر و تجربه» را دریافت کرد. داستان فیلم در مورد زندانی‌ای است که در زندان کرمان بوده. شب زلزله مرخصی می‌گیرد که به خانواده سر بزند که ناگهان زلزله می‌شود. همسر، مادر و دخترش(آرزو) زیر آوار می‌مانند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها