صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

روزی روزگاری کرونا/ ضرر حدود 200 میلیاردی سینما

هفته اول اسفند 98 درست زمانی که اسامی فیلم‌های اکران نوروزی سال 99 اعلام شد کرونا به میدان آمد.

خبر

هفته اول اسفند 98 درست زمانی که اسامی فیلم‌های اکران نوروزی سال 99 اعلام شد و فیلم‌ها با آغاز تبلیغات خود آماده حضور بر پرده سینما بودند، کرونا وارد میدان شد. همه‌گیری این ویروس ناشناخته خیلی زود منجر به تعطیلی سینماها در سراسر کشور شد. در این میان فیلم خوب بد جلف 2؛ ارتش سری که از مدعیان فروش بود و تنها یک هفته از شروع اکرانش می‌گذشت بیشتر از بقیه فیلم‌ها متضرر شد.

امروز با گذشت نزدیک به سه ماه از تعطیلی سینماها برای محاسبه میزان ضرر وارد شده به صنعت سینما نگاهی داشتیم به میزان فروش فیلم‌ها در بازه زمانی مشابه در سال گذشته.
سینماها از اسفند سال 97 که با آغاز اکران فیلم‌های جدید همراه بود تا 11 خرداد 98 به فروش 102.428 میلیارد دست یافتند. این فروش نسبت به سال قبل 25 درصد افزایش داشت بنابراین اگر سینماها به اجبار به تعطیلات کرونایی نمی‌رفتند می‌توانستند حداقل به فروشی معادل 130 میلیارد تومان دست یابند. به عبارت دقیق‌تر سینماها طی این سه ماه، 128 میلیارد تومان آسیب دیدند.

از طرفی باید به این نکته هم توجه داشت که رقم ذکر شده تنها ضرری‌ست که به صورت مستقیم به فروش فیلم‌های سینما وارد شده است. اگر فروش بوفه سینماها را نیز به طور میانگین به اندازه نیمی از فروش سینما در نظر بگیریم با ضرری بیش از 65 میلیارد مواجه خواهیم شد.
همچنین کرونا بسیاری از پروژه‌های سینمایی که در مرحله پیش تولید یا فیلمبرداری بودند را متوقف کرد و باعث وارد آمدن خسارت زیادی به تهیه کنندگان و بیکاری عوامل سینما شد. در حال حاضر 32 صنف اعضاي صنوف خانه سينما را تشكيل مي‌دهند. ذيل اين 32 صنف پنج هزار و ششصد نفر مشغول فعاليت هستند و در رشته‌هاي مختلف سينما كار مي‌كنند. از این میان طبق آمار تنها 20 درصد از امکانات مالی مناسبی برخوردارند و بقیه چهار هزار و پانصد نفر حقوق اندک 3 میلیون خود را از دست دادن و بيش از ۱۳۰۰ نفر از اعضاي صنوف مختلف زيرمجموعه خانه سينما خواستار بیمه بیکاری شدند. 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها