صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

انیو موریکونه آهنگساز بزرگ ایتالیایی درگذشت

انیو موریکونه آهنگساز برجسته ایتالیایی در ۹۱ سالگی درگذشت. او خالق موسیقی‌های به یادماندنی برخی از مهم‌ترین کلاسیک‌های تاریخ سینما بود.

انیو موریکونه


 انیو موریکونه را با آهنگ‌های بی‌نظیری که برای وسترن‌های مشهور سینما از «خوب، بد،‌ زشت» تا «روزی روزگاری در غرب» ساخته بود، به یاد می‌آوریم.

از دیگر شاهکارهای این آهنگساز افسانه‌ای می‌توان به موسیقی متن فیلم‌های «ماموریت» و «سینما پارادیزو» اشاره کرد. 

او  که برای بیش از ۵۰۰ اثر سینمایی و تلویزیونی آهنگسازی کرده بود، برای موسیقی متن فیلم «هشت منفور» به کارگردانی تارانتینو اسکار گرفت. 

این آهنگساز بزرگ در ۹۱ سالگی اندکی پس از یک حادثه که منجر به آسیب در ناحیه‌ لگنش شده بود، در کلینیکی واقع در شهر رم پایتخت ایتالیا درگذشت.

درگذشت او بلافاصله با واکنش چهره‌های سرشناس از جمله جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا روبه‌رو شد. 

او برای ساخت موسیقی متن فیلم‌های «مالنا»، «تسخیرناپذیران»، «باگزی»، «روزهای بهشت» و «ماموریت‌» هم نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود.

آکادمی علوم و هنرهای سینما سال ۲۰۰۶ با اهدای اسکار افتخاری از یک عمر دستاورد هنری این آهنگساز برجسته تقدیر کرده بود.

در کارنامه هنری ۵۰ ساله موریکونه، همکاری با فیلمسازان بزرگ تاریخ سینما چون سرجیو لئونه، ترنس مالیک، برناردو برتولوچی، ویلیام فردکین، رومن پولانسکی، برایان دی‌پالما و جوزپه تورناتوره به چشم می‌خورد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها