صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

«پله آخر» روایتی تازه از مصفا و حاتمی

"پله آخر" عنوان آخرین ساخته بلند سینمایی علی مصفا است که این روزها در سینماهای تهران روی پرده رفته است. دیدن زوج حاتمی و مصفا در یک آخر هفته می تواند پیشنهاد مناسبی باشد.

 این فیلم که در سی و امین جشنواره بین المللی فیلم فجر روی پرده رفته است، از روز 23 بهمن ماه در گروه سینمایی آزادی اکران عمومی شده است. البته پیش از این قرار بود "پله آخر" در پاییز روی پرده برود که به دلیل مشکلات سینما آزادی و عدم ارائه حواله اکران، نمایش این فیلم به تعویق افتاد.
لیلا حاتمی، علی مصفا و علیرضا آقاخانی از بازیگران اصلی "پله آخر" هستند. البته فردین صاحب الزمانی نیز تدوین کار را برعهده دارد. صاحب الزمانی به عنوان کارگردان "چیزهایی هست که نمی دانی" پیش از این با حاتمی و مصفا همکاری داشته است.
در خلاصه داستان آمده است: لیلی ستاره سینماست و به تازگی شوهرش را از دست داده است. او سر صحنه فیلمبرداری ناگهان مقابل دوربین خنده‌اش می‌گیرد و از کار باز می‌ماند. هیچ کس نمی‌تواند دلیل خنده‌هایش را حدس بزند.
مصفا در گفتگویی درباره این فیلم عنوان کرده است:فیلمنامه "پله آخر" را هفت سال پیش نوشتم. اما برای ساختنش به هر دری زدم نشد؛ دوستان تهیه‌کننده هر چند فیلمنامه را دوست داشتند، اما هر کدام به نوبت، بعد از هفت-هشت ماه کنار می‌کشیدند تا اینکه بالاخره تصمیم گرفتم خودم پولی جور کنم و به معنای واقعی کلمه فیلم را مستقل بسازم.
چاره‌ای نداشتم جز اینکه از تمام امکانات استفاده و بلکه سوء استفاده کنم. مجبور شدم نقش اول مرد را خودم بازی کنم و هنوز هم از این بابت دلخورم. اما نقش اول زن از ابتدا برای لیلا حاتمی نوشته شده بود. خلاصه طی ۳۷ جلسه فیلمبرداری کار تمام شد. وسوسهٔ ساخت این فیلم مثل مرضی به جانم افتاده بود و دست‌بردار نبود. برای همین نتیجهٔ کار هر چه باشد خوشحالم که بالاخره از درگیری فکریِ ساخت این فیلمنامه خلاص شدم. حالا بعد از هفت سال، بالاخره فکرم آزاد شده و روانم آسوده‌است. به گمانم فیلم ساختن گران‌ترین روان‌درمانی روزگار ماست.
"پله آخر" سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه اقتباسی سی‌امین دوره جشنواره فیلم فجر و جایزه گوی بلورین بهترین بازیگر زن از چهل و هفتمین دوره جشنواره فیلم کارلووی واری به لیلا حاتمی را از آن خود کرده است. همچنین در تمام نمایش خارجی مورد استقبال قرار گرفته است.
این فیلم یک اثر متفاوت از سینمای ایران است که می تواند پیشنهاد خوبی برای علاقمندان به این هنر در آخر هفته باشد. مصفا کارگردان و بازیگر سینمای ایران پیش از این فیلم سینمایی "سیمای زنی در دورست" را کارگردانی کرده بود. پخش "پله آخر" بر عهده هدایت فیلم است.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها