صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

به نمایندگی از جعفر پناهی: کامبوزیا پرتوی خرس نقره‌ای برلین را گرفت/ سایه سیاست بر هنر!

جشنواره برلین دیشب جایزه خرس نقره‌ای بهترین فیلمنامه را به فیلم "پرده بسته" ساخته جعفر پناهی داد که این جایزه را کامبوزیا پرتوی دریافت کرد.

پرتوی
 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، فیلم تراژیک-کمدی رومانیایی با عنوان "ژست کودک" به کارگردانی کالین پیتر نتسر خرس طلای برلین را تصاحب کرد.جشنواره بین المللی فیلم برلین با اهدای جایزه بهترین فیلم خود به این فیلم رومانیایی، دیگر برندگانش را نیز شناخت.

در این فیلم لومینیتا گورگیو بازیگر رومانیایی که بازی فوق العاده ای در نقش یک مادر سلطه جو ایفا کرده و با کنترل دوباره پسرش، به نخبگان رومانی که در جستجوی تغییر هستند بازگشت دیکتاتوری را یادآوری می‌کند، با استقبال خیره‌کننده روبه‌رو شد.

"گلوریا" به کارگردانی سباستیان لیلو از سینمای شیلی برای پائولا گراسیا جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن را به ارمغان آورد. او با بازی در نقش یک زن 58 ساله مطلقه که شانس دیگری برای عشق پیدا می کند، این جایزه را به خود اختصاص داد.

تنها فیلمی که دو جایزه دریافت کرد "یک اپیزود در زندگی یک قراضه جمع کن" بود که به کارگردانی دنیس تاوونیچ کارگردان بوسنیایی بود که موفق شد خرس نقره‌ای بهترین فیلم و خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد برای بازی نظیف موجیک را دریافت کند. این فیلم بر زندگی واقعی یک خانواده که موجب یک رسوایی ملی در بوسنی شد، تمرکز دارد و زندگی خانواده‌ای فقیر را تصویر می‌کند که از هر نوع امکانات بهداشتی محروم هستند. کارگردان از خود اعضای خانواده برای بازی در فیلمی از زندگی خودشان استفاده کرد.

دیوید گوردون گرین جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردان را برای کارگردانی فیلم "پرنس آوالانچی" با بازی پل راد و امیلی هیرش گرفت. این فیلم که در جشنواره فیلم ساندنس هم حضور داشت، اقتباسی از فیلم ایسلندی "راه دیگر" در سال 2011 و از معدود فیلم هایی بود که با مضمون کمدی اش تماشاگران برلین را از فضای سنگین سیاسی و رآلیسم اجتماعی دور کرد.  

"پرده" یا "پرده بسته" فیلم ایرانی به کارگردانی جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی هم دیگر فیلم با مضمون سیاسی بود که هر چند خیلی‌ها تصور می‌کردند برنده خرس طلایی برلین شود، اما به گرفتن خرس نقره ای برای بهترین فیلمنامه بسنده کرد.

در تضاد با این فیلم، فیلم "درس‌های هارمونی" نخستین تجربه کارگردانی نویسنده و کارگردان قزاق امیر بیگ آذین با استقبال خوب تماشاگران برلین روبه رو شد و داستان شاعرانه آن درباره یک پسر نوجوان موفق شد تا خرس نقره ای دستاورد فوق العاده هنری را برای عزیز زمباکیف فیلمبردار آن به ارمغان بیاورد. 

خرس نقره‌ای جایزه آلفرد باوئر که به افتخار بنیانگذار جشنواره فیلم برلین اهدا می شود هم شاید بتوان گفت به عجیب ترین فیلم امسال با عنوان "ویک+ فلو یک خرس دیدند" تعلق گرفت که اثری از دنیس کوت کانادایی بود.

دو فیلم "سرزمین موعود" گاس ون سنت و فیلم "لیلا فوریه" به کارگردانی پیا ماراییس از آفریقای جنوبی هم جایزه ویژه گروه داروی را به ریاست وونگ کار وای دریافت کردند.

کیم موردونت هم جایزه اولین فیلم یک کارگردان را دریافت کرد که تنها جایزه این جشنواره است که با جایزه نقدی 50 هزار یورویی همراه است. او این جایزه را برای درامی با عنوان "موشک" دریافت کرد.

در بخش فیلم کوتاه نیز ژان برنارد مارلین خرس طلایی را برای بهترین فیلم کوتاه "فرار" برد، در حالی که استفان کریک هاوس آلمانی خرس نقره ای این بخش را برای فیلم کوتاهش "ساکت بمان" دریافت کرد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها