صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

حاشيه‌هاي تازه براي جلوگيري از بازگشايي خانه سينما

طرح برخي موضوعات در شرايط فعلي حكم «وقت‌كشي» براي به تعويق انداختن روند تصويب اساسنامه خانه سينما را دارد. اينكه چه گروهي از تأخير در بازگشايي خانه سينما سود مي‌برند موضوعي است كه مي‌توان به صورت مستقل به آن پرداخت اما آنچه هم‌اكنون اهميت دارد تلاش براي به ثمر نشستن زحماتي است كه هيات اصلاح اساسنامه براي بازگشايي «بي‌حاشيه» خانه سينما انجام داده است.

وظيفه هيات اصلاح اساسنامه خانه سينما همانطور كه از نامش نيز بر مي‌آيد اين بود كه اساسنامه را براساس نظرات دو گروه يعني نمايندگان خانه سينما و نمايندگان سازمان سينمايي و نماينده رييس جمهور در جهت بهبود وضعيت اصلاح و تدوين كند. روندي كه براساس شرح وظايف اين هيات بايد به بازگشايي خانه سينما منجر شود. 
در حال حاضر هم اين وظيفه به تصريح اعضاي اين هيات به پايان رسيده است. بر اساس آنچه پيشتر در باني فيلم منتشر شد هيات اصلاح اساسنامه شنبه سي‌ام بهمن به توافق قطعي بر سر اساسنامه تازه خانه سينما رسيدند و پس از ويرايش نهايي توسط جعفري جوزاني به امضاي اعضاي اين هيات رسيد و تحويل دفتر رياست جمهوري داده شد. 
حالا كه موضوع تغيير نام خانه سينما مطرح شده بايد به اين نكته اشاره كرد كه اساسا هيات اصلاح اساسنامه مسئوليتي در قبال تغيير نام خانه سينما نداشتند و وظيفه تعريف شده‌شان اين بود كه اساسنامه را با در نظر گرفتن راهكارهاي قانوني براي بازگشايي خانه سينما بررسي مي‌كردند و اين اقدام هم اكنون صورت گرفته است.  به نظر مي‌رسد برخي قصد دارند با دفع‌الوقت موضوع بازگشايي خانه سينما را شامل مرور زمان كنند. 
از آنجا كه مسعود جعفري جوزاني به عنوان حَكَم در هيات بازنگري اساسنامه خانه سينما حضور يافته ديدگاه او را قاعدتاً بايد به مثابه ديدگاه محلي كميته بازنگري مورد دقت و توجه ويژه قرار داد. موضوع بازگشايي خانه سينما براي اهالي سينماي ايران اهميتي قابل توجه دارد و ايجاد برخي حاشيه‌ها براي سنگ‌اندازي در مسير فعاليت مجدد اين نهاد صنفي، در نهايت به زيان سينماي ملي ايران تمام مي‌شود.
جعفري جوزاني: خانه سينما در صورت تغيير عنوان يك ارگان دولتي مي‌شود
مسعود جعفری جوزانی در گفت و گو با «بانی فیلم» درباره حاشیه های اخیر شکل گرفته پیرامون بازگشایی خانه سینما گفت: من نمی خواستم با رسانه ای گفت و گو کنم، اما از آنجا که متوجه شدم آقای شورجه یک صحبت هایی داشته است، مجبور شدم مصاحبه كنم. باید توجه داشت که این حرف های مطرح شده از سوی ما نیست و در واقع کار ما تمام شده است. همینطور یادآوری می کنم که ما حق نداریم اسم آنجا را تغییر بدهیم و اصلا چنین مسوولیتی بر عهده ما نیست. اساسنامه را همه به جز آقایان بابویهی و طالبی (که از امضای صفحه اول خودداری داشته اند) امضا کرده اند.خانه سینما یک تشکیلات غیرصنفی و غیردولتی است. ما از فارابی با عنوان بنیاد سینمایی جمهوری اسلامی ایران یاد نمی کنیم. همچنین خانه هنرمندان و خانه موسیقی و حوزه هنری، با چنین عنوانی فعالیت نمی کنند. خانه سینما در صورت تغییر نام یک ارگان دولتی خواهد شد و دیگر چنین چیزی در حیطه صنف به حساب نمی آید. ما یک تشکل مردمی صنفی غیرسیاسی و غیر دولتی و مستقل هستیم و قرار است در چنین چارچوبی حرکت کنیم. ما موظفیم اساسنامه مان را بنویسیم و حالا هم که اصلاحش کرده‌ایم، به دولت ارائه بدهیم تا  اگر در تضاد با قانونی بود، مسئله را به ما گوشزد کند، ولی حق ندارد آن را تغییر بدهد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا با این کار به نوعی دفع الوقت صورت نمی گیرد، گفت: ما اساسنامه را تحویل داده ایم. روز سی بهمن به شهادت من، این قضیه تمام شده و همه به توافق رسیده اند. دوباره دو روز بعد یک مسائل جدیدی را مطرح کرده اند و به این دلیل که حرف های معقولی بوده است و خانه سینما هم آن را پذیرفته است، همه آمدند که امضا کنند، اما با یک اتفاق جدید به نام تغییر نام خانه سینما رو به رو شدند و گویا کسانی نمی خواهند این بازگشایی مسیر قانونی خودش را طی کند. به عبارت دیگر کار ما در ساعت 9 شب سی بهمن به پایان رسیده بود.
جعفری جوزانی درباره آینده این ماجرا اینطور پیش بینی کرد: الان کلید در دست دولت است. عوض شدن نام خانه حتی از طرف دولت هم از نظر من امر اشتباهی است. ما آمده بودیم تا خانه سینما را دوباره باز کنیم، نه اینکه تشکیلات جدیدی را از ابتدا بنا کنیم. ما رفته بودیم تا مشکلات و موانع اصلی اساسنامه را رفع کنیم  تا بتواند مجددا بازگشایی شود. در نتیجه هر عملی غیر از این رخ بدهد، خطاست و به ما ربط ندارد. این موضوع به کل صنف مربوط می شود و حتی آقای توحیدی و همکارانش هم چنین حقی ندارند. من هم چنین حقی ندارم و کل این هفت نفر هم چنین حقی ندارند. وظیفه آقایان در هيات، بازنگری در اساسنامه بوده و نه تغییر دادن تشکیلات. در حقیقت هویت یک تشکیلات به نام آن است و وقتی این نام تغییر پیدا می کند، به معنای تغییر هویت کل آن تشکیلات است و از یک تشکیلات صنفی غیر سیاسی غیر دولتی مستقل تبدیل می شود به یک تشکیلات صد در صد دولتی. دولت هرگز  تشکیلات صنفی راه نمی اندازد. اصلا قانون چنین اجازه ای به آن نداده است. ما هم نمی توانیم تشکیلات دولتی به وجود بیاوریم، چون قانون چنین اجازه ای به ما نداده است. بنابراین من نمی دانم این موضوع چه معنایی دارد و به کجا منتهی خواهد شد؟
وی افزود: من شدیدا در مورد به سرانجام رسیدن این ماجرا خوش بین هستم، چون طبق قولی که شخص ریاست جمهوری داده بود بر مبنای اینکه اساسنامه را ارائه بدهیم تا موانع قانونی اش رفع شود ، ما هم چنین کاری کردیم تا اساسنامه ثبت شود و خانه سینما به بازگشایی برسد. هر اقدامی درباره تغییر نام خارج از حیطه مسوولیتی این هفت نفر است. اگر کسانی هستند که چنین حقی برای خودشان قائل می شوند، به ما مربوط نمی شود.
جعفری جوزانی همچنین در باره اینکه در چارچوب وظایف سازمان سینمایی این دخالت ها تعریف شده است یا خیر، اضافه کرد: سازمان سینمایی نهادی است که از بازوهای دولت به حساب می آید و موظف است به اجرای قوانین دولت. صنف یک نهاد مردمی است که وجهه سیاسی ندارد و در واقع یک NGO است. بنابراین تشکیل آن هیچ ربطی به سازمان سینمایی یا هر نهاد دولتی دیگر ندارد. آنها ملزم هستند که اساسنامه صنف را تحویل بگیرند و اگر در قسمتی خلاف مقررات نوشته شده بود، آن را با قانون وفق بدهند. آنها تنها می توانند مغایرت های قانونی را تغییر بدهند. سازمان سینمایی حق تشکیل صنف ندارد. تا جایی که من اطلاع دارم حق تشکیل صنف به هیچ نهاد دولتی سپرده نشده است. آنها تنها می توانند مغایرت های قانونی را گوشزد کنند. 
مسعود جعفری جوزانی در پايان بیان داشت: از نظر من به عنوان حَکَم، کار هیأت در روز سی بهمن تمام شده است و من به این قضیه شهادت داده ام و گزارش کامل نیز به همراه اساسنامه که شامل 57 بند است به نهاد ریاست جمهوری تحویل شده است. تاکید دارم که  از روز دوشنبه هفت اسفند، ساعت 16:30 که اساسنامه اصلاح شده به نهاد ریاست جمهوری تحویل شد، کار ما تمام شده است و دیگر باقی قضایا به ما مربوط نمی شود. ما وظیفه خودمان را انجام داده ایم و این هفت نفر هر بحثی کنند، یک بحث شخصی است.
پيشنهاد دوستان بعد از تغييرات اساسنامه بود
فرهاد توحیدی نيز گفت: نماینده رئیس جمهور بعد از شنیدن پیشنهاد طرفین و به شکلی که قبلا توافق شده‌ بود در نهایت باید جلسه فوق‌العاده برای بررسی این پیشنهاد ترتیب دهند.
یکی از اعضاء هیئت اصلاح اساسنامه خانه سینما در گفت و گو با فارس درباره اضافه کردن بندی به اساسنامه اصلاح شده خانه سینما گفت: ما جلسات متعددی با دوستان داشتیم. این جلسات از 4 تا 30 بهمن‌ماه ادامه داشت. با تغییرات در بندهای  اساسنامه توافق کردیم و اساسنامه امضاء شد.
وی در ادامه گفت: آقای جوزانی گزارش روند تغییرات اساسنامه را به اطلاع دفتر رئیس جمهور رساندند. آقای شورجه هم اساسنامه را امضاء کردند و خودشان می‌فرمایند بعد از امضاء اساسنامه دوستان این پیشنهاد را دادند. در آن زمان اساسنامه و تغییرات آن انجام شده بود و جلسات بحث و گفت و گو به اتمام رسیده بود.آقای شورجه نسخه کامل  اساسنامه را امضا کردند و  آقایان بابویهی و طالبی هم به جز صفحه اول بقیه صفحات را امضا کردند و بعدا  به این نظر رسیدند که اضافه کردن چنین بندی می‌تواند به مصلحت باشد.
توحیدی  در ادامه افزود: آقای جوزانی هم بعد از شنیدن  پیشنهاد طرفین و به شکلی که قبلا توافق شده بود در نهایت باید جلسه فوق‌العاده برای بررسی این پیشنهاد ترتیب دهند. پیش از این  توافق کردیم که اگر احیانا به اختلاف برخوردیم نظر طرفین ذکر شود و نظر آقای جوزانی هم به عنوان نماینده رئیس جمهور ثبت شود و نهایتا تصمیم گیری را به مرجع تصویب اساسنامه سپرده شود.
وی در ادامه افزود: نمی دانم چرا آقای شورجه مصاحبه کردند. نکته عجیب و غریبی نیست . ما اشکالی در انجام این بحث نمی بینیم جلسه فوق العاده تشکیل می‌دهیم صحبت می کنیم من تعجب می کنم این بحث سر از مطبوعات درآورد. برنامه هفت اطلاع خلاف واقع می دهد. اطلاعات  دروغ به مخاطب القاء می‌کند تا روند کار  شکل دیگری به خود بگیرد.
توحیدی در خاتمه افزود:آقای جوزانی به سفر رفتند پس از سفر ایشان جلسه‌ای تشکیل خواهد شد تا  ما در بحث اغنایی به نتیجه برسیم. اگر اینگونه ادامه داشته باشد ممکن است دوستان در هر زمانی مورد تازه‌ای  به نظرشان برسد که این روند  می تواند تا بی‌نهایت ادامه یابد.
شورجه: دو نفر اساسنامه خانه سینما را امضا نکردند
جمال شورجه گفت : دوستان پیشنهاد دادند یک بند به تعریف خانه سینما اضافه ‌شود، من هم علاقمند هستم نام «جمهوری اسلامی ایران» به خانه سینما اضافه شود.
عضو هیئت هفت نفره اصلاح اساسنامه خانه سینما در گفت وگو با فارس درباره اصلاح یک بند از اساسنامه  گفت:  اصلاح اساسنامه توسط هیئت هفت نفره انجام شد. دوستان پیشنهاد دادند تا یک بند در تعریف خانه سینما  اضافه شود مبنی بر اینکه «در آرم و کلیه مکاتبات داخلی و بین‌المللی ذکر کامل نام خانه سینمای جمهوری اسلامی ایران همراه با پرچم ملی کشور الزامی است. » این بند جزء اهداف است  که به دنبال اسم خانه سینما «جمهوری اسلامی ایران» ذکر شود.
وی در ادامه افزود: اضافه شدن «جمهوری اسلامی ایران» به خانه سینما از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا اگر این نام وجود نداشته باشد خانه سینما می تواند مربوط به هر کشوری باشد. آوردن کلمه جمهوری اسلامی الزاماتی برای خانه سینما فراهم می کند و  مقید و متعهد می شود به الزامات و  التزام به قوانین جمهوری اسلامی ایران.
شورجه در ادامه گفت: مجموعه اساسنامه مشکل خاصی ندارد، این یک بند به عقیده من هم در تعریف خانه سینما بیاید. نام جمهوری اسلامی ایران به دنبال خانه سینما درکلیه آرم ها ،سربرگ ها ، پرچم ، مراسلات خانه سینما قرار می‌گیرد و این خانه  تنها تشکل قانونی صنوف سینمایی جمهوری اسلامی است.  دو عزیز در این هئیت پیشنهاد دادند که به عقیده من هم لازم و ضروری است. جلسات بررسی اصلاح اساسنامه به اتمام رسید و همین یک مورد وجود دارد که مشاوره های لازم صورت گیرد تا این بند هم اضافه شده و عزیزان اساسنامه را امضاء کنند.
وی در ادامه درباره امضاء اساسنامه گفت: من اساسنامه را امضاء کردم اما وقتی دوستان پیشنهاد خوبی را ارایه دادند من هم علاقمند هستم این بند اضافه شود این تذکر خوب و مناسبی است و من هم موافق هستم این بند اضافه شود. آقایان بابویهی و طالبی اساسنامه را امضاء نکردند.  جلسات بررسی اصلاح اساسنامه تمام شد و  اگر آقای جوزانی صلاح بدانند برای این کار می‌توان جلسه‌ای  فوق العاده ترتیب داد.
شورجه در ادامه توضیح داد : آوردن این بند در تعریف خانه سینما  اصلاح جزیی است که با انجام این اصلاح آقای جعفری‌جوزانی مدیر این جلسات بودند، می‌توانند این اصلاح را انجام داده به نمایندگان خانه سینما اعلام کرده و  به امضاء اعضا هیئت هفت نفره برسانند. 
وی در ادامه افزود: آقای جوزانی به عنوان نماینده دفتر رئیس جمهور باید به دوستان در خانه سینما این نظرات را منتقل کنند اگر نیاز باشد جلسه فوق العاده‌ای تشکیل دهند اما اگر نیاز نباشد که این تغییر جزیی در اساسنامه لحاظ خواهد شد . دوستان خانه سینما  کمک می‌کردند نظرات یکسان و یکدست شود و پرونده اساسنامه بسته شود و مشکلات مرتفع شود فکر نمی کنم این عزیزان نظر منفی نسبت به این بند داشته باشند.
شورجه که یکی از اعضای شورای عالی سینما است درباره تشکیل جلسه گفت: امیدواریم که تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری جلسه‌ای داشته باشیم اگر هم نشد با حضور رئیس شورای عالی سینما و جانشین رئیس شورای عالی که شخص وزیر ارشاد هستند اساسنامه را بپذیرند و ارجاع دهند به شورای فرهنگ عمومی یا شورای انقلاب فرهنگی که مصوب و قانونی شود.
کمیته اصلاح اساسنامه خانه سینما ديروز جلسه‌ای نداشت
ديروز سه نماینده خانه سینما در کمیته اصلاح اساسنامه این نهاد صنفی سینمایی اعلام کردند که جلسه‌ای درباره اساسنامه ندارند.
در حالیکه خبرهایی مبنی بر برگزاری یک جلسه ویژه بررسی پیشنهاد نمایندگان سازمان سینمایی برای اضافه شدن بندی به تعریف خانه سینما با حضور سه نماینده از خانه سینما و مسعود جعفری جوزانی نماینده ریاست جمهوری برگزار می‌شود، جمال خندان وکیل خانه سینما و ابراهیم مختاری و فرهاد توحیدی از برگزاری این جلسه ابراز بی‌اطلاعی کردند.
ابراهیم مختاری، جمال خندان و فرهاد توحیدی نمایندگان خانه سینما همچنین برگزاری چنین جلسه‌ای را تکذیب کردند.
جمال خندان وکیل خانه سینما در این‌باره به مهر گفت: اگر جلساتی هم درباره خانه سینما برگزار می‌شود، به معنای تغییر در کلیات اساسنامه خانه سینما نبوده و تنها هدف ما اصلاح برخی از مواد اساسنامه است.
همچنین ابراهیم مختاری در این‌باره توضیح داد: کار نمایندگان خانه سینما درباره اساسنامه تمام شده است البته برخی از بندهای اساسنامه جدید مورد توافق همه اعضای کمیته اصلاح اساسنامه نبود و بقیه کارها را به جعفری جوزانی به عنوان سخنگوی این کمیته سپرده‌ایم و هر نوع اطلاع دقیق نیز در اختیار وی است.
از سوی دیگر فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره خانه سینما نیز برگزاری چنین جلسه‌ای را تکذیب کرد و گفت: اصلا قرار نیست امروز چنین جلسه‌ای برگزار شود.
 
 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها