صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

لغو اکران دیجیتال فیلم‌های نوروزی

مدیرعامل موسسه تصویر شهر دلیل اکران فیلم‌های نوروزی به صورت کپی 35 میلیمتری در پردیس‌های سینمایی را جمع‌آوری سیستم‌های دیجیتال بعد از جشنواره فیلم فجر از سوی وزارت ارشاد دانست.

هادی منبتی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب که مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از پایان اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، به پردیس‌های سینمایی آمده و تا ساعت 2 بعد از نیمه شب تمامی سیستم های دیجیتال را جمع آوری کردند، گفت: دلیل اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جمع‌آوری سیستم‌های دیجیتال از سالن‌های سینمایی این بود که تمام سیستم‌های خریداری شده تنها برای 10 روز برگزاری جشنواره در سالن‌ها کار گذاشته شده بود.
وی ادامه داد: مسئولان مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ما اعلام کردند که اگر می‌خواهیم سیستم‌ها در سالن‌ها باقی بماند باید برای هر سیستم دیجیتالی 50 میلیون تومان هزینه کنیم و اعلام چنین هزینه‌ای برای هر سالن سینما به این معنا است که موسسه تصویر شهر باید برای تجهیز تمامی سالن‌های سینمایی خود به سیستم دیجیتال بین 500 تا 600 میلیون تومان هزینه کند که کاملا مشخص است که توانایی پرداخت چنین هزینه‌ای در این موسسه وجود ندارد.
منبتی با اشاره به اینکه سال گذشته برای خرید همین دستگاه‌های دیجیتال که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد شده بود تنها مبلغ 23 میلیون تومان پرداخت می‌شد، گفت: البته از این مبلغ تنها 30 درصد از آن توسط سینما و 70 درصد توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت می‌شد.
مدیرعامل موسسه تصویر شهر با اعلام این مطلب که 2 سالن از مجموعه پردیس ملت تنها 28 میلیون تومان به سیستم دیجیتال تجهیز شده بود، بیان کرد: با توجه به اینکه پردیس‌های سینمایی شهرداری تهران مجهز به سیستم‌های دیجیتال نیست، اکران‌های نوروزی را با کپی‌های 35 میلیمتری آغاز خواهیم کرد.
وی همچنین با اشاره آغاز اکران‌های نوروزی از 23 اسفند ماه، گفت: پردیس سینمای ملت پنج فیلم سینمایی نوروزی را اکران خواهد کرد، اما در پردیس‌های راگا و رازی تنها فیلم‌هایی چون رسوایی، تهران 1500 و حوض نقاشی اکران خواهد شد. به دنبال آن بودیم که فیلم‌های قاعده تصادف  و رژیم طلایی را به صورت تک سانس در سینماهای خود اکران کنیم که شورای صنفی نمایش طی مصوبه‌ای اعلام کرد که برای هر یک از سالن‌های سینما تنها یک فیلم سینمایی در نظر گرفته شود.
رجبی فروتن: عملی شدن طرح دیجیتال شدن سینماها زمان می‌خواهد
سخنگوی سازمان سینمایی عملی شدن طرح دیجیتالی شدن پخش سالن‌های سینما را نیازمند گذر زمان و فراهم شدن شرایط دانست.
پخش فیلم به شیوه دیجیتال یکی از مهمترین ویژگی های سی و یکمین جشنواره فیلم فجر بود، اما با پایان جشنواره کلیه تجهیزات پخش دیجیتال از سینماها پس گرفته شد، با توجه به هزینه سنگین نصب این سیستم در سینماها نمی‌توان انتظار داشت صاحبان سینما بدون کمک دولتی بتوانند این سیستم را در سینماهایشان نصب کنند.  سعید رجبی فروتن سخنگوی سازمان سينمايي درباره این موضوع گفت: در زمان برگزاری جشنواره این سیستم‌ها توسط موسسه سینما شهر خریداری شد و در آن زمان سعی شد سالن‌هایی که قرار است در طول جشنواره نمایش فیلم داشته باشند به این سیستم مجهز شوند. مطمئنا سازمان سینمایی وظیفه‌ای نسبت به دادن یارانه  به سالن‌های سینمایی دارد، قرار است تجهیزات پخش دیجیتال نیز به صورت توافقی و تعاملی با سینمادارها در سالن‌ها نصب شوند. بخشی از هزینه این سیستم‌ها به صورت وام بلاعوض خواهد بود و بخشی از هزینه مالی آنها به عهده خود سالن‌ها گذاشته می‌شود.
وي افزود این تعامل مالی بستگی به نوع همکاری  و سابقه سالن‌های سینما دارد. نوع برخورد با هرکدام از این سالن‌ها به لحاظ مسائل مالی متفاوت است. برخورد سینماهایی که توانایی مالی خوبی دارند مانند سینما اریکه ایرانیان که با وجود موقعیت تجاری خود مخاطب زیادی دارد با یک سالن سینما که در جاهای جنبی شهر قرار دارد متفاوت است. گاهی بعضی از سالن‌ها توانایی پرداخت سهم خود را ندارند اما با شاخ و شانه کشیدن سعی در گرفتن یارانه دارند که این قضیه نمی‌تواند کاری را پیش ببرد. البته در بحث دیجیتالی شدن سالن‌ها مسائل دیگری مانند ابعاد پرده و فاصله آن و در نهایت موقعیت معماری سالن‌ها در داشتن توان پخش دیجیتال دخیلند که همه سالن‌های کنونی نمی‌توانند از آن بهره مند باشند.
وي گفت: دیجیتالی شدن پخش همه سالن‌ها و حمایت از تمام آثار در حوزه اکران یک ایده‌آل است که سینمای ایران باید به آن برسد اما تا رسیدن به این چشم انداز گذاری باید طی شود که هم اکنون در آن قرار داریم. به هر حال نمی‌توان سربر بالین گذاشت باید تلاش کرد که به فضایی ایده‌آل رسید که تمام آثار بتوانند به اندازه استحقاقی که دارند از حمایت‌ها بهره‌مند شوند.
 
 
 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها